przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/137/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 13 LIPCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń 29.06 i 06.07.br
3. Omówienie i zaopiniowanie projektu uchwały nr 340/04 w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej - c.d.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Żadnych wniosków do zmian w porządku obrad nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń 29.06 i 06.07.br


Protokoły z ww. posiedzeń Komisji zostały przyjęte w wyniku głosowania / 9-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Omówienie i zaopiniowanie projektu uchwały nr 340/04 w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej - c.d.


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk – poinformował, że przedmiotowy projekt uchwały nie zostanie wprowadzony do porządku obrad na najbliższej sesji Rady Miasta. Następnie Przewodniczący zgłosił propozycję poprawek do projektu tj: aby w § 1 pkt. 1 zmienić 50% różnicy pomiędzy wartością, jaka miała nieruchomość przed i po podziale na 40% oraz w § 2 w zapisie "Ustala się stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej w wysokości   - zmienić 50%  na 0%.   Po zgłoszeniu poprawek Przewodniczący otworzył dyskusję w tym temacie.

P. A. Piaskowski – odniósł się do poprawki w § 2 dot. udzielanej bonifikaty w kontekście jej działania wstecz.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk – przypomniał, że cześć samorządów wprowadziła takie zmiany i nie zostały one uchylone przez służby wojewody.

P. A. Piaskowski – zgłosił poprawkę o rozdzielenie § 2 na dwa punkty, gdzie w pkt. 1 - wprowadza się opłatę adiacencką w wysokości 20% - dla inwestycji zakończonych do dnia 1 stycznia 2006 oraz pkt. 2, gdzie inwestycje zakończone do 31 grudnia 2005 ze stawką zerową.

P. B. Krzeszowiak (WGN) – wyjaśniła, że inwestycje są realizowane etapami i są przyjmowane protokołem odbioru, gdzie dopiero po ich odbiorze można przystąpić do naliczenia opłaty adiacenckiej.

Radny J. Modrzejewski – zapytał, w którym momencie koszty zbilansują się z dochodami z opłat adiacenckich w zakresie infrastruktury technicznej?

P. J. Krawiec – odpowiedział, że opłata nie może być niższa niż 20%, gdyż w przeciwnym razie koszty przewyższą wpływy.

P. M. Wajdziak (WGN) – przedstawił symulacje pobierania różnych wysokości opłat w stosunku do osiąganych rocznych wpływów do budżetu Miasta. Przypomniał, że niezależnie od przeznaczenia nieruchomości właściciel jest zobowiązany do zapłacenia opłaty adiacenckiej, która jest pobierana na ogólnych zasadach ustalonych dla wszystkich użytkowników, a indywidualne podejście do naliczenia stawki leży tylko po stronie władzy wykonawczej. Wspomniał, że WGN nie rozważa  zróżnicowania stawki opłaty dla budownictwa mieszkaniowego i usługowego.

Radny J. Modrzejewski – poruszył problem gruntów, należących do Gminy, które po uzbrojeniu uzyskują wzrost swojej wartości i dopiero są zbywane dla osób prywatnych.

P. B. Krzeszowiak – poinformowała, że jeśli przyjmiemy, że wartość przed uzbrojeniem i po uzbrojeniu gruntu wynosi 100%, to i tak wszystko zależy od ustalonej przez Radę Miasta stawki opłaty adiacenckiej.

Radny J. Modrzejewski – zapytał, na ile jesteśmy w stanie poprzez opłatę adiacencką odzyskać zainwestowane przez Gminę środki finansowe?

P. M. Wajdziak – wyjaśnił, że Miasto ma obowiązek uzbrojenia terenów gminnych, bez znaczenia czy są to tereny jeszcze miejskie, czy też nabyte przez osoby prywatne. Koszty ponosi Gmina i aby częściowo je odzyskać, wprowadzamy opłatę adiacencką.

P. A. Piaskowski – po uzyskanych wyjaśnieniach wycofał swoją propozycję poprawki do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - poddał pod głosowanie swoje wnioski o dokonanie poprawek w przedmiotowym projekcie uchwały:

Głosowanie za wprowadzeniem w § 1 w pkt. 1 zmiany 50% na "40% różnicy pomiędzy wartością, jaką miała nieruchomość przed i po podziale, dla nieruchomości, z których w wyniku podziału wydzielono drogi publiczne.

Komisja w wyniku głosowania  /4-za, 2-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.

Głosowanie za zmianą treści § 2 na zapis o brzmieniu: Ustala się stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej w wysokości 0% różnicy między wartością, jaką  nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

Komisja w wyniku głosowania /4-za, 1-przeciw, 1-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2005/07/25 15:28:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2005/07/25 15:28:44
Ewa Peryt 2005/07/07 11:09:11