przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/25/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 22 MAJA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Prace nad projektem uchwały nr 109/03 w sprawie uchwalenia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2003-2005".
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


W wyniku głosowania (za-8)- Komisja przyjeła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia


W wyniku głosowania (za-8- jednogłosnie) Komisja przyjęła protokół z dnia 15 maja 2003r


Ad. pkt. 3.
Prace nad projektem uchwały nr 109/03 w sprawie uchwalenia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2003-2005".


Przewodniczący obrad  poprosił o zabranie głosu dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej -Adriana Guranowskiego.

Dyrektor przedstawił komisji  sprawozdanie merytoryczne z turnusów terapeutycznych- Szczecin Rodzinom 2002. (turnusy dla rodzin dotkniętych alkoholizmem i przemocą). Komisja ustosunkowała się  do przedstawionego materiału, Przewodniczący Komisji podnósł kwestie dotyczące problemów, z jakimi borykano się w trakcie naboru uczestników kolonii w roku ubiegłym. Materiał przedstawiony przez dyrektora- stanowi załącznik do protokołu.

W dalszej części program zmieniony przedstwila pani D. Papke- członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przypomniała komisji, ze środki na restrukturyzację Miejskiej Izby Wytrzeźwień, znalazły sie  w rezerwie budżetowej Gminnego Programu.

Nastepnie komisja  dyskutowała nad poprawioną  wersją harmonogramu realizacji Gminnego programu.  na rok 2003. Organizacja kolonii i obozów terapeutycznych dla dzieci i rodzin dotkniętych alkoholizmem budziła najwięcej dyskusji. Na ten cel w programie przewidziano środki finansowe  w wysokości 500 tys złotych (300 tys na kolonie i 200 tys na turnusy rehabilitacyjne w ramach programu "Szczecin-Rodzinom"). Realizację wypoczynku miasto zleca ośrodkowi UM "Agava" w Mrzeżynie. Kolonie terapeutyczne -zdaniem dyr. Guranowskiego -  miał  być ogłoszony przetarg, odpowiedzialnym za wypoczynek dzieci jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Koszt kolonii 1 dziecka(osobodzień) wynosi 75 złotych, Kolonie terapeutyczne- 65 zł za 1 dziecko. Zdaniem komisji, koszty są zbyt wygórowane, powinien odbyć sie przetarg na tę  usługę, miasto powinnno znależć najtańszą ofertę. Wówczas za te same  pieniądze, dużo więcej dzieci mogłoby skorzystac z letniego wypoczynku.

Radny Trokowski zgłosił wniosek formalny, o posiedzenie wyjazdowe do Mrzeżyna (wizytacja Osrodka "Agava"  trakcie turnusu). Wniosek został przyjęty przez aklamację.

Radny Modrzejewski uważa, że kolejny, przygotowany projekt Gminnego programu powinien zawierać kwoty zarezerwowane dla dzieci z rodzin ubogich, a kwota ta powinna być dofinansowaniem z budżetu miasta.

Dyr. Guranowski zapytany przez  Przewodniczącego komisji o to, jak ocenia Gminny Program- stwierdził, ze program jest dobry. Komisja zobowiązała pana dyrekotra do przygotowania projektu programu na rok 2004  najpóxniej na koniec kwartału tego roku (np. w październiku). Da to Komisji możliwość  zapoznania się z materiałem, dokładnego przepracowania w Komisji oraz wyciągnięcia wniosków. Dyrektor przyznał,ze jest to słuszna zasada i będzie ją stosować. Pani T. Duklas poinformowała Komisję, że radni na sesji otrzymają poprawiony materiał.

PO tej dyskusji- komisja w wyniku głosowania - pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Nr 109/03 - (za-4, p-0, wstrz-4).

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad - Komisja w wyniku głosowania (za-5- jednogłosnie)  pozytywnie zaopiniowała projekt uchwaly nr 104.03 w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej pn. "Rodzinny Dom Dziecka nr 5".

Więcej spraw nie zgloszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/05/13 10:40:10
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/05/13 10:40:10