przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/164/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 9 MARCA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Domy Dziecka, Rodzinne Domy Dziecka- zachowanie standardów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005).Informacja nt funkcjonowania placówek w mieście Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja  w wyniku głosowania przyjęla protokoły z dnia:

16.02.2006- za-6 jednogłośnie

23.02.2006- za-6 jednogłośnie


Ad. pkt. 3.
Domy Dziecka, Rodzinne Domy Dziecka- zachowanie standardów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005).Informacja nt funkcjonowania placówek w mieście Szczecinie.


Materiał dot. Dom  Dziecka, Rodzinnych  Domów Dziecka- zachowanie standardów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005).Informacja nt funkcjonowania  placówek w mieście Szczecinie, przedstawił Komisji dyr. Wydziału  Zdrowia i Polityki  Społecznej Tomasz Lachowicz.

Materiał przedstawiony  przez dyr. stanowi załącznik do protokołu.

Dyrektor omówił standardy panujące w placówkach, niestety, w związku z określoną  sytuacją związaną z brakiem miejsc wolnych w placówkach,  chętnych rodzin zastępczych, przeładowanych placówek tj. Pogotowie Opiekuńcze- niemożliwym jest  zachowanie na dzień  dzisiejszy standardów określonych w przepisach.

Jeżeli chodzi o planowane  zamierzenia odnośnie w/w- dyrekcja Wydziału w związku z określoną sytuacją  planuje powołanie niedużego Domu Dziecka prowadzonego przez Towarzystwo salezjańskie przy ul. Ku Słońcu.  Utworzenie placówki może nastąpić najszybciej w październiku-listopadzie br.

Radni z Komisji   poruszali problem  weryfikacji oraz sposobu naboru rodziców zastępczych, Przewodniczący Komisji chciał wiedzieć, jak wygląda kampania  "szukania" takich osób przez np Wydział Zdrowia czy MOPR?

dyr. Klimowicz-MOPR- nie są  to proste i łatwe działania, należy oczywiście zintensyfikować  akcje  medialne promujące ten  sposób na życie, ale problem jest szalenie delikatny, nie można  uczynić  z tego  metody na zdobycie środków finansowych, a często takie przypadki maja miejsce.  Rodzice muszą  podjąć  odpowiedzialną, przemyślaną decyzję, czasem trwa to kilka miesięcy czasem kilka lat.

Na posiedzeniu Komisji obecna była p. Renata Rodak, potencjalna kandydatka na rodzica zastępczego, pani Renata ma własny dom, chciałaby przyjąć  do niego około 5 dzieci, decyzje podjęła wraz z mężem i kilkunastoletni dzieckiem. Czeka w chwili obecnej na szkolenie, organizowane przez Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy  Stowarzyszenia  Rodzin Katolickich.

Radny J. Modrzejewski poruszył sprawę szkoleń, które prowadzą ośrodki, często jest tak, że rodziny które decydują się na taki krok, po szkoleniu zmieniają nagle zdanie i nie zgłaszają się po dzieci. Nasuwa się  pytanie, dlaczego tak się  dzieje?

Dyr. Lachowicz przypomniał, że rolę  mediatora, jak również informacji nt powołania rodziny zastępczej, Rodzinnego Domu Dziecka czy wszelkiej informacji dot. adopcji dziecka - pełnią ośrodki opiekuńczo-adopcyjne oraz ośrodki  opiekuńczo-wychowawcze. Muszą  być ośrodkiem wsparcia dla potencjalnych rodzin.

Komisja dyskutowała nad potrzebą  stworzenia takiego programu, który w mądry sposób propagowałby pewne  wartości i zachęcał  potencjalnych rodziców zastępczych  do poczynienia określonych  kroków.  Dyr. Lachowicz  zobowiązał się do przemyślenia tematu i opracowania  zasad dot. takiej kampanii informującej o Rodzinnych Domach Dziecka. O projekcie takiej akcji powiadomi członków Komisji.

Komisja otrzymała również   informacje  od dyrektora Wydziału, że część  placówek ograniczyło działania do tzw. placówek feryjnych. Powstała konieczność  opłacania opieki dla podopiecznych tych dzieci, których rodzice są  pozbawieni lub mają ograniczone prawa rodzicielskie  w okreśie ferii i wakacji szkolnych.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/03/16 09:48:22
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/03/16 09:48:22
Anna Myślińska 2006/03/15 09:55:37
Anna Myślińska 2006/03/03 08:22:57
Anna Myślińska 2006/03/03 08:22:02