przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/30/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 13 MAJA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Elżbieta Malanowska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przedstawienie aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej Fabryki Skolwin

a.przedstawienie informacji nt. wykonania uchwały Rady Miasta Nr III/47/03
Szczecina z dnia 17 lutego 2003 r.w sprawie objęcia akcji Spółki Fabryka Papieru Szczecin – Skolwin S.A.

b.aktualny stan zadłużenia Spółki Fabryka Papieru Szczecin-Skolwin S.A.wobec miasta
3. Zasady dzierżawy gruntów w pasie drogowym ze szczególnym uwzględnieniem reklam godz.10.30.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania : za - 8 ( jednogłośnie ) przyjęła porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przedstawienie aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej Fabryki Skolwin

a.przedstawienie informacji nt. wykonania uchwały Rady Miasta Nr III/47/03
Szczecina z dnia 17 lutego 2003 r.w sprawie objęcia akcji Spółki Fabryka Papieru Szczecin – Skolwin S.A.

b.aktualny stan zadłużenia Spółki Fabryka Papieru Szczecin-Skolwin S.A.wobec miasta


Prezentacji zagadnienia dokonał p.W.Sarosiek -Prezes Zarządu FABRYKI PAPIERU SKOLWIN S.A.

  • jeden z akcjonariuszy odciął spółkę od możliwości jej finansowania  - fakt, ten wykazuje na podjęcie działań zmierzających do sprzedaży gruntów / 117 ha /potencjalnemu  inwestorowi
  • do uruchomienia produkcji jest niezbędna kwota 20 mln.zł.
  • podjął działania niezbędne do dokapitalizowania firmy (stąd wizyty w Warszawie)
  • jako przedstawiciel jednoosobowego Zarządu Spółki oświadczył , iż nie ma przesłanek do ogłoszenia upadłości spółki  ( majątek wynosi  110 mln. zł. nie jest mniejszy od jej zadłużenia , które wynosi 60- 90  mln.zł. - rozbieżność wynika z przyjętego majątku przez ENĘ )
  • przejęcie akcji przez miasto za wierzytelności do tej pory nie nastąpiło, w związku z tym jeżeli fakt ten ma być przedmiotem rozgrywki politycznej to deklaruje  że odstąpi od tego zobowiązania 
  • wystąpił do głównych akcjonariuszy ENA , SKARB-u PAŃSTWA  , MIASTA , LASÓW PAŃSTWOWYCH o spotkanie w celu rozwiązania problemu z udziałem przedstawicielstwa resortowego ministerstwa , wszyscy wyrazili chęć współpracy
  • ENA otrzymała deklarację od wieloletniego klienta fabryki , który drogą cesji będzie ponosił zobowiązania ( płatności za energię ) fabryki wobec spółki  

Następie głos zabrała p.I.Maszkiewicz -Dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych ( materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu)

  • dług fabryki wobec miasta wynosi ok.7,7 mln.zł. do końca roku wzrośnie o kolejne 1,5 mln.zł
  • układy ratalne wynikały z procesu restrukturyzacyjnego
  • fabryka korzystała z ulg jako wieloletni partner
  • stan realizacji wykonania przedmiotowej  uchwały -zawarte zostało porozumienie  20 lutego br.pomiędzy miastem a fabryką . do chwili obecnej nie ma oferty fabryki w sprawie przejęcia akcji , w dniu wczorajszym Prezydent Miasta zwrócił sie ponownie z wnioskiem do fabryki o przedstawienie ofert

p. Sorosiek-odniósł sie do wypowiedzi Pani Dyrektor Maszkiewicz-sąd ze względów formalnych nie zarejestrował akcji , po tym fakcie zarząd  fabryki jest skłonny oddać akcje , zgodnie z kodeksem spółek handlowych może stać sie to za zagodą wyrazoną na  Walnym Zebraniu Aacjonariuszy / zostanie podane do publicznej wiadomości ok. miesiąca czerwca /.

w toku dyskusji radni pytali o:

  • czy Prezydent m. Szczecina utrzymywał stałe kontakty w celu podjęcia wspólnego działania na rzecz ratowania fabryki
  • czy prawda jest ,iż dwaj członkowie Zarządu chcieli ogłosić upadłość spółki i stad ich odwołanie
  • w/w chcą złożyć zawiadomienie do prokuratury o wszczęciu postępowania wobec Pana Prezesa -ich zdaniem zadłużenie spółki przekracza jej majątek
  • jakiej pomocy może udzielić miasto
  • czy nie zasadne jest ogłoszenie upadłości tzw."rozwojowej"
  • jaka rola Rady Nadzorczej w fabryce - czy miała dostęp do wszystkich dokumentów
  • czy rośnie zadłużenie fabryki
  • dlaczego fabryka nie chce oddać nieruchomości miastu - czy był wniosek fabryki do miasta w/w sprawie
  • czy pismo z dnia 12 maja br. skierowane do fabryki było sformułowane na podstawie doniesień prasowych

p. Sarosiek- Prezydent m. Szczecina Pan Marian Jurczyk  za pośrednictwem swojego zastępcy p.L.Chwata utrzymywał stałe kontakty z fabryką , za ich poparciem zorganizowano spotkanie w ministerstwie  gospodarki z jego udziałem . Jako Prezes nie odwołał członków zarządu (odwołała ich Rada Nadzorcza ), utrzymują ciągły kontakt i współpracę na rzecz rozwoju Fabryki Papieru Skolwin. Skład Rady Nadzorczej przedstawia sie następująco :  Przewodniczący -  prof.Urbańczyk , prof. Zarzecki , przedstawiciel Skarbu Państwa p.Szynalski,. p. Fin Jakobsen  oraz sekretarz p.Sarosie.  Fabryka była kontrolowana  przez różne podmioty - nie wykazały żadnych uchybień.Miasto może udzielić pomocy fabryce poprzez  poparcie u przedstawicieli Skarbu Państwa w sprawie poręczenia kredytu w banku .Ogłoszenie upadłości "rozwojowej" nie wchodzi w grę bowiem maszyny musza być w ciągłym ruchu produkcyjnym(syndyk nie wyrazi na to zgody). Z fabryki nie zostały wyprowadzone żadne fundusze na  konta nie należące do fabryki. Zadłużenie rośnie -może przestać w momencie sprzedaży  oczyszczalni (ok. 20 mln.zł.) , ponadto  trwa proces modernizacji fabryki który zmniejszy stan omawianego zadłużenia. Deklaruje chęć oddania nieruchomości gruntowych dla miasta potencjalnemu inwestorowi-wartość wolnych gruntów przekracza 50 mln.zł.           

p. Maszkiewicz- nie było deklaracji fabryki odnośnie przekazania nieruchomości w zamian za długi podatkowe .Przekazane pismo fabryce dnia 12 maja br. wynika z zawartego porozumienia 

p.Malanowska -wnosi o przyjęcia stanowiska w brzmieniu

Komisja Rozwoju Promocji i Gospodarki Morskiej R. M. wnosi do Prezydenta m. Szczecina Pana Mariana Jurczyka o przedstawienie  

  • realizacji Uchwały Rady Miasta Szczecina Nr II/47/03 w sprawie objęcia  akcji Fabryki Papieru Szczecin –Skolwin S.A. 
  • jasnej , czytelnej propozycji włączenia się miast do programu restrukturyzacji  Spółki Fabryka Papieru Szczecin-  Skolwin S. A.

 Komisja w wyniku głosowania : za - 8 ( jednogłośnie ) przyjęła w/w stanowisko.

 


Ad. pkt. 3.
Zasady dzierżawy gruntów w pasie drogowym ze szczególnym uwzględnieniem reklam godz.10.30.


Prezentacji zagadnienia dokonał p.K.Trzciński-Zastępca Prezydenta m. Szczecina

obecnie są trzy możliwości dzierżawienia gruntu w pasie drogowym min zezwolenie administracyjne w postaci decyzji , umowa najmu (stawki umowne) , umowa  cywilno prawna ( stawki zgodne z  rozporządzeniem )

problemem dzierżawy należy uporządkować w ciągu najbliższych kilku miesięcznych przygotuje zasady

p.Kęsik-w swej wypowiedzi podkreślił, iż miasto corocznie ponosi starty w wysokości  ok. 1 mln.zł - brak wpływu na  środek specjalny  z tyt.. zajmowania pasa drogowego przez właścicieli nośników reklamowych .Zapytał jak wygląda sprawa realizacji wniosku komisji Rewizyjnej w sprawie rozwiązania umowy z firmą reklamową VIOLA 

p.Tosiek- zostały opracowane przez  Prezydenta Miasta  warunki  brzegowe ugody z firmą VIOLA ( firma winna zapłacić wszystkie  zaległości , wskazać wszystkie swoje nośniki) -proces ugody wynika z wniosku  firmy VIOLA, która przedłożyła go w sądzie.

p.Kęsik -podkreślił,iż firma VIOLA od czasu rozwiązania z nią umowy tj 5 sierpnia 2002 r.nie wnosi żadnych opłat a miasto toleruje stan istniejący -nie egzekwując należności .

p.Trzciński- problem ten  był przedmiotem obrad Kolegium Prezydenckiego -firma VIOLA o realizując ugodę zapłaci wszystkie zaległości.Będzie powołany zespół negocjacyjny do w/w sprawy.

p.Malanowska- zwróciła się do Wiceprezydenta m.Szczecina p.K.Trzcińskiego z wnioskiem o udzielenie na piśmie dla potrzeb komisji  informacji : czy jest zarządzenie Prezydenta o powołaniu zespołu. negocjacyjnego ds.ugody z firma VIOLA  i czy są realizowane jego postanowienia.Czy  za okres bezumownego korzystania firmy VIOLA  za nośniki reklamowe w pasie drogowym miasto obciążyło firmę  VIOLA .

p.Trzciński-zobowiązał się do dostarczenia komisji w/w informacji.

p.Jania-w uzupełnieniu wniosku prosi o podanie zapisów ugody miasta z firmą EUROTRADE.

p.Malanowska- ugoda z z firma EUROTRADE była przedmiotem obrad Komisji Rewizyjnej i jest do wglądu w Biurze Rady Miasta.

p.Kęsik- stwierdził do protokołu, iż jest zastraszany przez radnego B.Trzosa , aby nie zajmował się omawianym na komisji zagadnieniem .oświadczył,iż wcześniej również były kierowane pod jego adresem groźby aby nie "drążył"   tematu reklam , pomimo tego nadal będzie to czynił.

p.Napieralski- poinformował,iż w związku z zaistniałem faktem złoży wniosek do Przewodniczących Klubów o wyjaśnienie nieetycznego zachowania radnego Trzosa i podjęcie odpowiednich konsekwencji.

Na tym zakończono dyskusje.


Ad. pkt. 4.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 8 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 6 maja br.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


p.Jacyna-Witt -wnosi o zajęcie się na kolejnym posiedzeniu sprawą inwestycji KINA KOSMOS (opinie w tej sprawie wydał p.J.Stopyra Przewodniczący R.M. i dwie komisje RM -uważa , iż sprawą winna zająć się K R, P i GM ).

Przewodnicząca przyjęła do realizacji w/w wniosek.

p.Strządała-wnosi o poświęcenie jednego z tematów posiedzeń komisji sprawie SPNT -komisja wyjazdowa.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Elżbieta Malanowska
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/17 12:39:19
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/17 12:39:19
Anna Myślińska 2005/10/13 09:12:28
Beata Tubacka 2003/05/07 09:04:42