PROTOKÓŁ NR 0063-4/103/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 20 LIPCA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 lipca 2004r. |
3. | Rozpatrzenie skargi w sprawie nieprawidłowości dot. prywatyzacji nieruchomości przy ul. Mokrej 44 w Szczecinie |
4. | Rozpatrzenie sprawy dot. likwidacji Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Sp. z o.o. |
5. | Rozpatrzenie wniosków mieszkańców Klęskowa dot. kanalizacji, ograniczenia ruchu ciężkiego, remontu chodników i budowy ulicy. |
6. | Ponowne rozpatrzenie sprawy drogi dojazdowej do posesji przy ul. Szymonowica 1a |
7. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję RM |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 lipca 2004r.
Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi w sprawie nieprawidłowości dot. prywatyzacji nieruchomości przy ul. Mokrej 44 w Szczecinie
Przedstawiciele Wydziału Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych poinformowali, że Wydział wystąpił o weryfikację prawidłowości zaświadczenia o samodzielności lokalu oraz do nadzoru budowlanego w sprawie wymiarów schodów. Obecnie została sporządzona nowa dokumentacja z uwzględnieniem schodów, która została złożona do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej w dniu wczorajszym.
Komisja w wyniku głosowania /5-za, jednogłośnie/ przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa wnosi o zakończenie sprawy prywatyzacji nieruchomości przy ul. Mokrej 44 w Szczecinie w ciągu 30 dni i poinformowanie o podjętej decyzji strony zainteresowanej.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy dot. likwidacji Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Sp. z o.o.
P. Marcin Martynowski - przedstawił wniosek Samoobrony w sprawie likwidacji SCR /załącznik nr 3 do protokołu/.
P. Paweł Frąckowiak - Prezes SCR - stwierdził, że taniość mieszkań wynika z ich dekapitalizacji a gdyby były one odnowione kosztowały by dokładnie tyle co w TBS. Wyjaśnił, że to Rada Miasta podjęła decyzję o rewitalizacji określonych części miasta przez SCR. Spółka jest powołana do wykonania określonego zadania inwestycyjnego. Przez okres funkcjonowania spółki zostało wyprowadzonych ok. 450 rodzin, które były traktowane na tyle podmiotowo, że składane skargi są sprawą marginalną a generalnie sytuacja lokalowa tych rodzin uległa poprawie.
P. Danuta Sagat - mieszkanka ul. Bogusława - stwierdziła, że SCR utrudnia mieszkańcom lokali w wykupie mieszkań. Ona sama stara się o wykup mieszkania od 3 lat bez skutecznie.
Radny P. Kęsik - zapytał ile osób zwróciło się do SCR-u o zamianę mieszkania z uwagi na brak funduszy na opłacanie nowych czynszów i czy zaproponowano pani mieszkanie komunalne?
P. Paweł Frąckowiak - wyjaśnił, że nie ma możliwości zapewnienia mieszkań zamiennych w 100% dlatego stosowany jest wariant mieszany: mieszkania komunalne i mieszkania w TBS-ach gdzie czynsz ma wysokość jak za lokal komunalny. W omawianym przypadku SCR postara się wskazać mieszkanie tańsze z zasobów komunalnych.
Radna T. Lubińska- jako Przewodnicząca Klubu Od Nowa poinformowała, iż z podobnymi problemami zwraca się do niej wiele mieszkańców mieszkań komunalnych dlatego uznała za konieczne zmianę polityki miasta w tym zakresie.
P. Marcin Martynowski - zapytał czy prawdą jest, że SCR ma długi i że przegrało sprawy w sądzie?
P. Paweł Frąckowiak- nie potwierdził, że spółka przegrała jakąkolwiek sprawę w sądzie dot. interesów mieszkańców. Spółka na bieżąco realizuje swoje zobowiązania i ma płynność finansową, posiada kredyty brane na zasadach komercyjnych na realizację postawionych zadań.
P. Hanna Sokulska - radca Prawny BRM - zapoznała zebranych z podstawami prawa w przedmiotowej sprawie, uznając ze wnioskodawcy mogą złożyć skargę na uchwałę RM. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości prawnej o przyjęciu uchwały o likwidacji SCR-u.
Radny A. Litwiński - uznał, iż nie ma podstaw do rezygnacji z modernizacji kwartałów dokonywanej przez SCR.
Komisja w wyniku głosowania /6-za, jednogłośnie/ przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa wnosi o przedstawienie przez Szczecińskie Centrum Renowacyjne:
- sprawozdania za 2003 rok oraz za I półrocze 2004 roku
- wykaz spraw sądowych spółki z kontrahentami
- wykaz osób z którymi prowadzona jest korespondencja ujawniająca spory o wykup mieszkań
Ad. pkt. 5.
Ponowne rozpatrzenie sprawy drogi dojazdowej do posesji przy ul. Szymonowica 1a
Przewodniczący E. Trokowski poinformował o nowej korespondencji skierowanej do Komisji w przedmiotowej sprawie i zaproponował przełożenie tego punktu na kolejne posiedzenie, aby zarówno radni jak i mecenas H. Sokulska mogli zapoznać się z całością sprawy .
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie wniosków mieszkańców Klęskowa dot. kanalizacji, ograniczenia ruchu ciężkiego, remontu chodników i budowy ulicy.
Komisja zapoznała się z pismem Pani Elżbiety Hanisz /załącznik nr 4 do protokołu/
P. Ireneusz Mikiewicz - Zastępca Dyrektora Wydziału Inwestycji Miejskich - poinformował, że w budżecie miasta brakuje środków na ten cel, ale jeżeli będzie wola Rady Miasta aby wykonać remont ul.Pszennej inwestycja ta zostanie wykonywana przez WIM.
Radna E. Krawczak - zgłosiła wniosek o przeprowadzenie wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli ZDiTM, ZWiK-u
Komisja w wyniku głosowania /za-6 jednogłośnie/ przyjęła ww. wniosek.
Radny Wł. Dzikowski - zawnioskował o sporządzenie mapy w celu dokonywania sukcesywnych wizytacji wybranego terenu ( raz w miesiącu). Do wnioskodawców zaapelował aby zwrócili się również z problemem do swojej merytorycznej Rady Osiedla. Uznał, że problem nie wynika z niechęci merytorycznych urzędników, ale braku pieniędzy.
Ad. pkt. 7.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję RM
Komisja zaopiniowała następujące projekty uchwał:
- Nr 211/04 w sprawie w sprawie zmiany uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Piotr Krzystek
Komisja w wyniku głosowania /6-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Nr 211/04.
- Nr 212/04 w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego spółki z o.o. z siedzibą w Szczecinie
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Piotr Krzystek
Komisja w wyniku głosowania /5-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Nr 211/04.
Radna M. Jacyna-Witt - zwróciła uwagę, że po przez ten projekt uchwały miasto przekazuje majątek w wysokości kilkudziesięciu milionów zł do spółek, które co prawda należą do miasta ale są to spółki prawa handlowego. Ponadto w sprawie przekazywanych terenów nie ma jeszcze decyzji co do planu zagospodarowania. Zapytała dlaczego przekazywane są do STBS budynki już wyremontowane skoro jako argument podaje się konieczność odremontowania, dlaczego w ten sposób utrudnia się mieszkańcom tych budynków wykupu mieszkań.
Przewodniczący E. Trokowski - zwrócił uwagę aby w sprawie danego projektu uchwały wypowiadać się przed głosowaniem.
- Nr 209/04 w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie
P. Piotr Krzystek - Zastępca Prezydenta Miasta - wyjaśnił, że oba TBS-y są aktywami miejskimi, które nie wypracowują zysków a zaspakajają potrzeby mieszkańców miasta. Kolejka osób oczekujących na mieszkania świadczy o zapotrzebowaniu społecznym na tego rodzaju lokale. Dla osób chcących wykupić lokale nie ma znaczenia od kogo kupią swój lokal, ponieważ cena generalnie jest ta sama. Uznał, że obecne ustawodawstwo nie daje takich instrumentów aby rozwiązać problemy mieszkaniowe miasta. Poinformował, że projekt światowida miał być finansowany przez środki Unijne okazało się jednak, że nie jest to możliwe, dlatego program będzie musiał być przede wszystkim rozciągnięty w czasie i sfinansowany przez miasto i KFM.
Radny P. Kęsik - zapytał czy przewidywane jest przystąpienie do programu URBAN w sprawie rewitalizacji Dąbia?
Radna T. Lubińska - zapytała dlaczego w grudniu 2003r. i lutym 2004 zostały zmienione plany inwestycyjne i że będzie przekazywany ogromny majątek do TBS-ów?
P. Piotr Krzystek - wyjaśnił, że sytuacja ta nie ma powiązania z programem inwestycyjnym natomiast przekazanie gruntów do TBS Prawobrzeże związane jest z rewitalizacją w Dąbiu. Przy polityce mieszkaniowej zostały przyjęte założenia dot. podwyższania wkładów miasta do TBS przez co będzie łatwiej występować Towarzystwu o środki zewnętrzne.
P. Grażyna Szotkowska - wyjaśniła, że w tym roku sprawa sprzedaży mieszkań wybudowanych z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego została negatywnie zaopiniowania przez ministerstwo Finansów. Program URBAN nie znalazł się w traktacie przystąpienia do Unii Europejskiej podpisanym przez Polskę ale rozmowy na ten temat trwają. Czynione są zabiegi aby od 2006 r. Polska mogła korzystać ze środków na tzw. mieszkaniówkę, jakkolwiek by się ten program nazywał.
Radna M. Jacyna-Witt - zapytała ile w polityce mieszkaniowej i programie inwestycyjnym zakłada się wybudowanie mieszkań socjalnych a ile w TBS-ach?
P. Garżyna Szotkowska - poinformowała, że średnio rocznie budowanych jest 400 mieszkań rocznie w TBS-ach.
P. Piotr Krzystek - poinformował, że miasto planuje zakończenie budynku gdzie znajduje się 15 mieszkań socjalnych. Kolejka oczekujących na mieszkania w TBS wynosi ok 900 oczekujących zaś do mieszkań socjalnych 5.000 osób. Podkreślił, że miasta nie stać na budowę nowych lokali socjalnych, jedyny sposób na pozyskiwanie mieszkań na lokale socjalne to proponowanie osobom zamieszkującym zasoby komunalne mieszkania w TBS-ach i w ten sposób pozyskiwać mieszkania socjalne.
Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 209/04.
- Nr 210/04 w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Prawobrzeże” Spółka z o.o.
Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 210/04.
- Nr 197/04 w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Klemensa Janickiego – Wernyhory wraz ze sprzedażą budynków i budowli usytuowanych na tym gruncie.
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Piotr Krzystek
Komisja w wyniku głosowania /6-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 197/04.
- Nr 155/04 w sprawie rozstrzygnięcia protestu dotyczącego likwidacji stadionu sportowego, do projektu zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Nowe Miasto – Potulicka (zmiana S-33).
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Maciej Cehak Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta
Radny P. Podzielny - wniósł o odstąpienie od opiniowania tego projektu uchwały i odesłanie do wnioskodawcy do czasu uzyskania informacji w sprawie pozyskania ewentualnych terenów wojskowych na cele społeczne i sportowe.
Komisja w wyniku głosowania /2-za, 3-przeciw, 3-wstrz./ odrzuciła ww. wniosek.
P. Maciej Cehak - wyjaśnił, że miasto określiło, że na tym terenie jest zagwarantowana zieleń ogólnie dostępna.
Radny A. Litwiński - zapytał, czy rozważano możliwość przejęcia przedmiotowego terenu przez TBS i czy inwestor był zainteresowany przejąć inny teren niż ECE jako teren zamienny?
P. Piotr Krzystek - wyjaśnił, że taki wariant nie był rozważany. pod uwagę brany był jedynie układ trójstronny jednak Uniwersytet był jedynie zainteresowany nieodpłatnym przejęciem.
Radny J. Słowacki - zgłosił wniosek o odstąpienie od opiniowania na Komisji projektu uchwały Nr 155/04 i pozostawienie decyzji Radzie Miasta.
Komisja w wyniku głosowania /5-za, 1-przeciw, 2-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.
Radny A. Litwiński - uznał, ze Komisja nie powinna uciekać od podjęcia decyzji w sprawie tego projektu uchwały. Zaproponował przyjęcie przez Komisję wniosku w brzmieniu:
Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa wnosi o przedstawienie na sesji w dn. 26 lipca 2004r. możliwości przejęcia przez miasto terenów wojskowych na cele sportowe i rekreacyjne.
Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ przyjęła ww. wniosek.
- Nr 217/04 w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bukowo-Okólna” w Szczecinie
Omówienia projektu uchwały dokonał P. Maciej Cehak
Komisja w wyniku głosowania /6-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 217/04.
Omówienia projektu uchwały dokonał P.Grzegorz Jankowski - Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami
Komisja w wyniku głosowania /5-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 189/04.
- Nr 188/04 w sprawie wskazania terenu pod rozszerzenie Wolnego Obszaru Celnego
Komisja w wyniku głosowania /5-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 188/04.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Żadnych wniosków nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Edmund Trokowski |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2004/08/06 11:05:11
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2004/08/06 11:05:11 | |
Marta Klimek | 2004/07/29 08:06:53 | |
Marta Klimek | 2004/07/29 08:06:35 | |
Ewa Peryt | 2004/07/09 08:44:48 | |
Ewa Peryt | 2004/07/08 15:21:10 |