przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/6/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 16 STYCZNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 9 stycznia 2003 r.
3. Przyjęcie stanowiska w sprawie budżetu w zakresie edukacji, kultury i sportu.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.

Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /9-za, jednogłośnie/ z uwzględnieniem wniosku Przewodniczącego P. Bartnika o wprowadzenie w pkt. 3 Rozpatrzenie korespondencji bieżącej.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 9 stycznia 2003 r.


Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /9-za, jednogłośnie/


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie korespondencji bieżacej


Przewodniczący przedstawił następujące pisma:

 

1.    Wydziału Oświaty dot. wydelegowania przedstawiciela Komisji do prac w Komisji ds. rozdziału środków finansowych dla organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży /załącznik Nr 3 do protokołu/,

Komisja na swoich przedstawicieli wyznaczyła radnego Wojciecha Hawryszuka i radną Mirosławę Masłowską

2.    w sprawie wyznaczenia przedstawiciela do prac w Komisji Kwalifikacyjnej opiniującej wnioski do nagrody Prezydenta Miasta Szczecina dla sportowców, trenerów i działaczy w dziedzinie sportu i kultury fizycznej oraz nadawania tytułu "Mecenasa Sportu" /załącznik Nr 4 do protokołu/

Komisja na swojego przedstawiciela wytypowała radnego Ryszarda Cybulskiego.

 

3.    Przewodniczącego Rady Miasta Szczecina w sprawie wydelegowania przedstawiciela do prac w Komisji Inwentaryzacyjnej /załącznik Nr 5 do protokołu/

Komisja przez aklamację wytypowała do udziału w pracach Komisji Inwentaryzacyjnej P. Sylwestra Lechickiego (kandydatura zgłoszona przez radnego W. Hawryszuka) i P. Tadeusza Pliszczaka (kandydatura zgłoszona przez radnego J. Wijasa)

4.    Przewodniczącego Rady Miasta Szczecina w sprawie wydelegowania przedstawiciela do prac w Społecznej Komisji Mieszkaniowej /załącznik Nr 6 do protokołu/  .

Komisja poddała pod głosowanie następujące kandydatury:

1.    Sławomira Osińskiego (kandydatura zgł. przez radnego P. Bartnika) – 1 głos

2.    Mirosławy Masłowskiej (kandydatura zgł. przez radnego W. Hawryszuka) - 4 głosy

3.    Arkadiusza Marciniaka (wniosek stanowi załącznik nr 7 do protokołu) – 3 głosy

1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu

Komisja w wyniku przeprowadzonego głosowania do prac w Społecznej Komisji Mieszkaniowej wytypowała radną Mirosławę Masłowską

5.    Rady Osiedla Piastowskiego w sprawie dofinansowania czytelni działającej przy Filii Nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Św. Marcina 1 /załącznik Nr 8 do protokołu/

Przewodniczący P. Bartnik uznał, że aby Komisja mogła rozpatrywać ten wniosek musi najpierw rozpatrzyć całościową sytuację Miejskiej Biblioteki Publicznej.

6.    Mieszkańców dot. zabudowy pl. Żukowa

Komisja postanowiła wrócić do sprawy po omówieniu budżetu.

7.    IV Liceum Ogólnokształcącego w sprawie:

-       przydziału w ramach inicjatyw społecznych środków na dokończenie stolarki okiennej /załącznik Nr 9 do protokołu/

-       modernizacji boiska sportowego oraz budowy kortu tenisowego /załącznik Nr 10 do protokołu/

Komisja nie zajęła żadnego stanowiska

8.    Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 23 dot. poparcia starań dyrekcji szkoły o adaptację pomieszczeń zlokalizowanych w poziomie piwnic z przeznaczeniem na stołówkę szkolną /załącznik Nr 11 do protokołu/

Komisja nie zajęła żadnego stanowiska

9.    Dyrekcji Gimnazjum Nr 35 /załącznik Nr 12 do protokołu/, Rady Rodziców Gimnazjum Nr 35 /załącznik Nr 13 do protokołu/, Rady Szkoły gimnazjum Nr 29 /załącznik Nr 14 do protokołu/ w sprawie planów utworzenia Zespołów Szkół.

P. T. Ratajska – wyjaśniła, że rzeczywiście przygotowywane są projekty uchwał dot. tworzenia zespołów szkół i w związku z tym organizowane były spotkania z radami pedagogicznymi zainteresowanych szkół. W spotkaniach tych brali udział także przedstawiciele rad rodziców. Planowane zmiany będą tylko zmianami organizacyjnymi związana z faktem, że będzie tylko jedna osoba zarządzająca – dyrektor zespołu. Przedstawiła trudną sytuację dot. współpracy między dyrektorami i nauczycielami co bezpośrednio wpływa na relacje między uczniami. Zmiana związana z powołaniem jednego zarządcy umożliwi racjonalne wykorzystanie potencjału pedagogicznego (nauczycielskiego).

 

Radny W. Hawryszuk – zapytał jakie kryteria brane były pod uwagę przy decyzjach o połączeniu szkół i jakie są metody dyscyplinowania dyrektorów szkół są to przecież osoby pracujące dla miasta?

 

P. T. Ratajska – zwróciła uwagę, że idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby istniała możliwość tworzenia oddzielnie gimnazjum czy szkół podstawowych, jednak nie wszędzie tak można. Głównym kryterium przy decyzji o tworzeniu zespołu jest, czy możliwe jest przeprowadzenie technicznego podziału między szkołami. Nie jest możliwe wyciąganie żadnych konsekwencji w stosunku do dyrektorów którzy nie mogą dojść do porozumienia –nie określa tego Karta Nauczyciela.

 

Radny J. Modrzejewski – uznał, że nie może się zgodzić z opinią P. Ratajskiej, że sprawa powstania Zespołów Szkół może być omawiana bez zapraszania Rad Rodziców, a kiedy ci jednak przychodzą i są za to karceni. Postawa p. dyrektor co do współpracy z radami rodziców jest jak najbardziej nieodpowiednia. Zawnioskował o zorganizowanie posiedzeń wyjazdowych w szkołach, w których pojawiły się omawiane nieporozumienia.

 

Radny R. Cybulski – uznał, że powołanie zespołów szkół nie rozwiąże sprawy powstałego konfliktu, dlatego należy dążyć do porozumienia nie zależnie od podziałów administracyjnych.

 

P. T. Ratajska – próba zażegnania problemów przez negocjatorów nie przyniosła rozwiązania a przedstawiony stan rzeczy trwa już 4 lata.

 

Radna B. Tokarzewska – zawnioskowała o przeprowadzenie przez wydział symulacji finansowej, która pozwoli oszacować koszty technicznego podziału szkół, który być może zażegna powstały konflikt.

 

Radna M. Masłowska – zapytała czy nie wystarczyło by powołanie dyrektora administracyjnego budynku z pozostawieniem  spraw merytorycznych ludziom do tego przygotowanym?

 

Przewodniczący P. Bartnik – wyjaśnił, że w większości placówek jest tzw. kierownik administracyjny ale za całość zawsze odpowiada dyrektor placówki.

 

Przewodniczący wniósł o przerwanie dyskusji do czasu zapoznania Komisji, podczas posiedzenia wyjazdowego, z warunkami omawianych szkół.


Ad. pkt. 4.
Przyjęcie stanowiska w sprawie budżetu w zakresie edukacji, kultury i sportu.


P. S. Szafrański – przedstawił jaki wniosek o zwiększenie  budżetu w zakresie kultury został złożony i zaakceptowany przez Panią Prezydent Annę Nowak /załącznik Nr 15 do protokołu/

 

Wiceprzewodniczący J. Wijas – zawnioskował o uwzględnienie w stanowisku Komisji dot. budżetu miasta na 2003 r. wniosków przedstawianych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

 

Radny W. Hawryszuk – zawnioskował o przedstawienie Komisji biznes planu dot. koncertu Joe Cokera.

 

Komisja w wyniku głosowania /9-za, jednogłośnie/ przyjęła wniosek w brzmieniu:

Komisja Wnosi o przedłożenie do dnia 22 stycznia 2003 r. dokumentów dot.:

- rozliczenia koncertu Joe Cokera w Szczecinie w 2002 r.

- rozliczenia Dni Morza’2002

- dwóch kontroli przeprowadzonych w Szczecińskiej Agencji Artystycznej

 

P. B. Nowakowska – Wydział Spraw Społecznych – przedstawiła wniosek złożony do Zastępcy Prezydenta p. Anny Nowak dot. zwiększenia środków w budżecie miasta na 2003 r. w zakresie sportu /załącznik Nr 16 do protokołu/

 

Wiceprzewodniczący J. Wijas – zapytał czy Wydział ma plany dot. rozdziałów środków na poszczególne kluby sportowe?

 

P. B. Nowakowska – wyjaśniła, ze nie dokonuje się takiego rozdziału ponieważ dopiero przy rozpatrywaniu poszczególnych wniosków klubów środki są przyznawane.

 

Radny J. Modrzejewski – wniósł o przyjęcie wniosku / załącznik Nr 17 do protokołu/ do Przewodniczącego Rady Miasta w brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przesunięcie terminu sesji budżetowej na koniec lutego.

Podjęte prace przez Wydział Spraw Społecznych, nad wdrożeniem uchwały Rady Miasta w sprawie polityki w zakresie kultury fizycznej, dają możliwość wprowadzenia od 2003 r. jednolitych zasad dofinansowania działalności stowarzyszeń i klubów sportowych, co ma bezpośredni wpływ na budżet 2003 r. Jednocześnie uwagi zgłaszane na Komisji w sprawie budżetu edukacji, kultury i sportu powinny być przeanalizowane przez prezydenta Miasta, na co potrzeba czasu.

 

Komisja w wyniku głosowania /9-za, jednogłośnie/ przyjęła w/w wniosek
 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


P. Bartosz Wójcik i Małgorzata Frymus  - przedstawili zakres działalności Stowarzyszenia OFFicyna działającego przy ul. Lenartowicza ¾ oraz współpracy z Radą Osiedla Niebuszewo-Bolinko. Jako przedstawiciele zwrócili się o umożliwienie Stowarzyszeniu zawarcia kontraktu z miastem na 2003 r., który pozwoli utrzymać dotychczasową działalność. Kontrakt w 2002 r. pozwalał Stowarzyszeniu sprawnie działać bez generowania jakichkolwiek długów. Zadłużenie Stowarzyszenia dot. 40.000 zł a powstało ono w 2001 r. za centralne ogrzewanie. Zwrócili uwagę, że stan budynków wymaga jednak remontów. Kontrakt konieczny do utrzymania działalności w 2003 r. powinien wynosić 80.000 zł.

 

Radny W. Hawryszuk – nawiązując do dyskusji Komisji na temat budowy hali widowiskowo-sportowej zgłosił wniosek /załącznik Nr 18 do protokołu/ o przyjęcie dezyderatu w brzmieniu:

W związku z informacjami dotyczącymi programu inwestycyjnego SSA "Pogoń", a konkretnie projektu hali sportowej, która w tym programie się znajduje (zarówno za czasów S. Begdasa jak i nowego właściciela L. Gondora) Komisja Edukacji , Kultury i Sportu wnosi o zbadanie :

  • zasadności uruchamiania projektu inwestycyjnego budowy hali sportowej przy ul. Zawadzkiego,
  • kto i w jaki sposób opiniował projekt budowy hali,
  • czy uwzględniono w tym projekcie ofertę Sebri Begdasa i Lesa Gondora.

 

 

Komisja przyjęła w/w dezyderat w wyniku głosowania /9-za, jednogłośnie/

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2003/01/13 13:22:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2003/01/13 13:22:25