przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/88/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 1 LIPCA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z dnia 15.06.2004r
3. Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Rodzinnych Domów Dziecka
4. Problemy lokalowe Krajowego Towarzystwa Autyzmu- Oddział Szczecin- ciąg dalszy posiedzenia z dnia 09.06.2004r
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła zaproponowany porządek obrad (za-7)


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z dnia 15.06.2004r


Komisja  w wyniku głosowania (za-6, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 15  czerwca 2004r

 Przed rozpoczęciem omawiania p. 3 porządku obrad, Prezydent Anna Nowak  przedstawiła Komisji nową dyrekcję Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej RM Szczecina.

I tak funkcję  dyrektora  Wydziału  od dnia 01 lipca 2004 pełnić będzie pan  Tomasz Lachowicz a jego zastępcą został  Artur Szałabawka.

Obaj panowie dokonali prezentacji, przedstawili swój dotychczasowy dorobek zawodowy, swoje kompetencje oraz  omówili zakres swoich nowych zadań.

 


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Rodzinnych Domów Dziecka


Komisja stwierdziła:

Z całą pewnością, po wizytacji Domu Dziecka na ul. Mącznej, należy  pomóc im w remoncie dachu. Koszt przybliżony naprawy- ok. 80 tys zl. Komisja powróci do tematu przy okazji dyskusji nad  budżetem miasta na rok 2005.

Komisja poruszyła również problem podniesiony przez dyrekcje RDD na ul. Różowej i Woj. Polskiego- tzn. brak urlopu wypoczynkowego dla opiekunów. Opiekunowie są  b. zmęczeni, może powinna być  zmiana opiekuna, wcześniejsza  emerytura?

Środki przekazywane na Rodzinne Domy  Dziecka  są  bardzo wysokie i bardzo zróżnicowane. Komisja wróciła się do dyrektora Wydziału Zdrowia o analizę  i porównanie tych kosztów-skąd wynikaja tak duże  różnice?

Potrzebna jest również weryfikacja osób, które opuściły domy dziecka- w chwili obecnej nie prowadzi się żadnej statystyki. Brak danych odnośnie usamodzielnionych wychowanków.

 Dyrektor  Wydziału Zdrowia obiecał przyjrzeć się tematowi, postara się dotrzeć do  tych osób, które opuściły RDD.  Informację przekaże Komisji.

 


Ad. pkt. 4.
Problemy lokalowe Krajowego Towarzystwa Autyzmu- Oddział Szczecin- ciąg dalszy posiedzenia z dnia 09.06.2004r


 Przewodniczący Komisji przypomniał o sytuacji lokalowej Towarzystwa Autystów. W ubiegłym tygodniu Komisja wizytowała zarówno Bursę Szkolna, o której pomieszczenia parteru zabiega p. Gąsecka jak i lokal, gdzie zadania statutowe  wykonuje p. Gąsecka. PO wizji lokalnej, Komisja  naocznie przekonała się, że  brak jest wolnych pomieszczeń w bursie. Przewodniczący Komisji oddał głos p. Prezydent Nowak, prosi o rozwiązanie problemu.

 Prezydent Anna  Nowak- Od wizji lokalnej w ubiegłym tygodniu, nie zaszły żadne, nowe okoliczności. Problem lokalowy  „autystów” nadal  istnieje, ale nie można go rozwiązać przekazując pomieszczenia bursy, bo tam niestety miejsc wolnych nie ma. PO przejęcie dzieci z ul. Łaziebnej, w bursie jest naprawdę ciasno, dzieci mieszkają po kilkoro w pokoju. Obecnie trwają tam remonty, potem ideą p. dyr. bursy będzie rozgęszczenie dzieci tam mieszkających. One też powinny mieć tam godne warunki do mieszkania.

PO konsultacji z dyr. Masojć-  miejsc wolnych nie  będzie, pani dyr. Masojć posiada informację, że będzie duży nabór  do szkół średnich. Jedynym rozwiązaniem dla p. Gąseckiej jest znalezienie nowego miejsca, gdzie do momentu przekazania jej działki na ul. Zawiłej, będzie mogła wraz ze swoimi dziećmi  się przenieść.

 Radna Krawczak jest tego samego zdania, po wizji lokalnej uważa, że należy bursę pozostawić w spokoju i  nie przenosić  dzieci – natomiast  należy  znaleźć lokal dla p. Gąseckiej.

 Radna Masłowska zgłosiła wniosek o to, aby wszelkie propozycje, które składa miasto p. Gąseckiej mogła otrzymać również Komisja Zdrowia. Chciałaby pojechać i zobaczyć, jakiego rodzaju lokale proponuje się dla Towarzystwa na prowadzenie działalności statutowej.

 Przewodniczący Komisji wrócił się do p. Gąseckiej z zapytanie, dlaczego nie przyjęła proponowanych lokali?

P. Gąsecka- propozycje, które padały nie były podobne do lokalizacji budynku przy ul.  Arkońskiej, zależy im na budynku wraz z dużą  działką wokół, chcieliby się rozwijać, budować. Mają dalekosiężne plany. Budynku na ul. Arkońskiej im ostatecznie odmówiono, do tej pory nie wie dlaczego, chcieliby coś podobnego.  p. Gąsecka zwraca się do Komisji o poparcie przekazania im  parteru bursy-dlaczego Komisja martwi się o dzieci zdrowe z internatu a nie martwi się o dzieci chore  z autyzmem.

 Radna Kochańska – Komisja myśli o wszystkich dzieciach, nie tylko o dzieciach z bursy. Pyta dyr. Bursy, jak wyglądała sprawa wynajmu bursy.

 Dyr. Powęska-  w momencie remontu- chciano wynająć  pomieszczenia bursy na parterze, aby na ten remont zarobić. Ale w chwili, gdy przeniesiono do  bursy  dzieci z Łaziebnej-  o wynajmie pomieszczeń nie może być mowy, jest tam bardzo ciasno.

 Głos zabrał również przedstawiciel  „autystów” – który  dodał, że lokale, które im proponowało miasto nie spełniały  ich potrzeb programowych.

 Radna Masłowska  poruszała również  kwestie ilości dzieci autystycznych, objętych opieką przez p. Gąseczką- ile dzieci jest z gminy a ile z województwa. Otrzymała odp. że  z gminy jest 80 a z województwa -170 dzieci.

Radna pyta , dlaczego p. Gąsecka odmówiła przejęcia budynku na ul. Strzałowskiej, po szkole specjalnej. Przecież jest to świetna lokalizacja, jest duży budynek  działka wokół domu. Czy zwracała się o pomoc do Wojewody?

Odp. Gąsecka- tak zwracała się do Wojewody, padały propozycje lokalowe, ale poza Szczecinem. Jeżeli chodzi o budynek na ul. Strzałowskiej, o którym mówi radna Masłowska- nikt jej tego nie proponował, proponowano jej natomiast  budynek  po Urzędzie Celnym. Propozycje tą złożył Wydział Nireruchmości.

 Dyr. Masojć zaprzeczyła, proponowano p. Gąseckiej budynek po rzeczonej  szkole, odmówiła.

 W związku z dużymi rozbieżnościami w podanych informacjach, Komisja zwróciła się do Prezydenta P. Krzystka o przedstawienie sytuacji lokalowej.

 Prezydent Krzystek- W miarę zwalniania się lokali, budynków, miasto nimi dysponuje, i taki lokal   może pani Gąseckiej przekazać. Nie widzi przeszkód, aby był to budynek na ul. Strzałowskiej, po szkole specjalnej.

 Pani  Gąsecka - oglądała te pomieszczenia i nie jest nimi zainteresowana. Budynek jest ponury i sprawia  bardzo przygnębiające wrażenie . Nie chcą tego budynku.

 Radny Bartnik  proponuje, aby jednak pojechac tam i zobaczyć o czym mowa. Budynek nie jest zły, pomieszczenia są  duże, jest tam duża sala gimnastyczna, a to wielki atut, można bowiem prowadzić  tam rehabilitację dla dzieci. Wokół domu jest działka. Zwraca się do dyr. Masojć o to, aby tam wszyscy mogli pojechać i zobaczyć.

 Prezydent P. Krzystek  wyjaśnił również kwestie związaną z przekazaniem pani Gąseckiej terenu pod zabudowę, tj działki  na Osowie na ul. Zawiłej.  Jest to piękny teren, ale „autyści” chcą działkę na własność, a prawnie nie jest to możliwe. Aby ją  przekazać na własność – powinna być ona  zabudowana. Przypomniał, że na dzień dzisiejszy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, należy dopiero przygotować  uchwałę w tej sprawie.

 P. L. Gąsecka- nikt nie przekaże im środków  z  PFRON, jeżeli nie będą mieli  własności  lub wieczystej dzierżawy tej nieruchomości, takie  są  wymagania i nie ma na to wpływu.

 Komisja w tym momencie pożegnała Prezydenta Krzystka i zaproszonych gości, którzy  opuścili salę obrad.

 

PO przerwie:

Komisja  jest zdania, że należy się poważnie zastanowić nad propozycją  na  ul. Strzałowskiej  dla p. Gąseckiej.  Jest to dobra lokalizacja i  niezły obiekt, na okres przejściowy- spokojnie może być jej przekazany. W momencie, gdy  kwestie związane ze statusem prawnym działki na Zawiłej wyjaśnią się-  pani Gąsecka przeniesie się na nowe miejsce.  Oczywiście, jeżeli wyrazi na to zgodę.

Komisja  chciałaby zobaczyć zaproponowany obiekt na ul. Strzałowskiej.

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radna M. Masłowska poruszyła konieczność wyjazdu do Wrocławia. Wyjazd ten jest zaplanowany od ubiegłego roku. Komisja zdecydowała,że  obędzie to posiedzenie we wrześniu.

 Komisja przyjęła ponownie stanowisko odnośnie Programów Promocji Zdrowia. Projekt zmienionego stanowiska został  przegłosowany (za-6-jednogłośnie). Stanowi on załącznik do protokołu.

 Następnie Komisja  zapoznała się z planem kolonii terapeutycznych, organizowanych przez WZiPS. Harmonogram  turnusów stanowi zał. do protokołu. Komisja dokona podziału zadań i ustali, kto i kiedy będzie wizytować  określone turnusy. Wyjazdy te odbędą się w lipcu i sierpniu br.

Komisja zaakceptowała również plan pracy na miesiąc lipiec. Propozycje pisemne stanowią  załącznik do protokołu.

 Następnie Komisja zapoznała się ze stanem wypłat zasiłków rodzinnych. Dyrektor Lachowicz przedstawił  Komisji  bieżącą sytuację:

- 14 tys wniosków wpłynęła do dnia dzisiejszego

- urząd pracuje dla interesantów tylko do 15.30

- po 15.30- wprowadzanie danych, załatwienie  zaległych spraw

-  największy nacisk położony na załatwienie  terminowe wniosków  lipcowych

Istnieje  duże prawdopodobieństwo, że  uda się w terminie wypłacić lipcowe świadczenia. Ale dokładnie będzie wiadomo za kilka dni. Informację pisemną  otrzyma Komisja  do dnia 10 lipca.

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/08/03 14:25:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/08/03 14:25:12
Marta Klimek 2004/08/02 13:04:01
Marta Klimek 2004/08/02 13:03:37
Anna Myślińska 2004/06/25 08:36:57
Anna Myślińska 2004/06/24 15:04:49