PROTOKÓŁ NR 0063-2/88/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 14 KWIETNIA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 09:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Informacja nt. Zlotu Żaglowców w roku 2007. |
4. | Deptak Bogusława,kwartał Nr 21 (problem SP nr 54)- zaproszenie na godz.10.00. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania : za - 7 ( jednogłośnie ) przyjęła porządek obrad.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 7 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 7 kwietnia br.
Ad. pkt. 3.
Informacja nt. Zlotu Żaglowców w roku 2007.
prezentacji zagadnienia dokonał p. Z. Zalewski - Pełnomocnik Prezydenta m. Szczecina
- w chwili obecnej są na etapie organizacji Biura , w dniu wczorajszym został wyłoniony konkurs na Dyrektora Biura - konkurs wygrał p. Jerzy Raducha ( planują zatrudnienie osoby ds. administracyjnych , ekonomicznych )
- przygotowują się do obliczenia strony ekonomicznej zagadnienia
- analizowali organizację imprezy przez miasto Gdynię, która wynajęła firmę profesjonalną do obsługi imprezy - miasto Szczecin, chce zorganizować imprezę w oparciu o pracowników biura i wolontariatu ( z udziałem instytucji : min. Urzędu Marszałkowskiego , Zarządu Portu Szczecin Świnoujście itp,)
- chcą powołać komitet honorowy pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecina , który zwrócił się z wnioskiem o przeprowadzenie zlotu,
- planują powołanie komitetu sterującego który przygotuje aspekt finansowy i zadania szczegółowe imprezy ( w skład będą wchodzić Przewodniczący Merytorycznych Komitetów min. Komitet Sponsorski, Komitet Łączności i Komunikacji , Komitet Oficerów Łącznikowych , Komitet Portowy i Techniczny, Komitet Mediów i Promocji itp.)
- planują przeprowadzenie inwestycji, które pozostaną po imprezie -nie chce aby organizacja zlotu żaglowców przypominała organizację Dni Morza
- finansowanie z czterech źródeł - miasto, państwo ( w ramach finansowania inwestycji strukturalnych) budżet samorządowy- terytorialny, sponsorzy
- zwrócił się z wniosek o wytypowanie jednej osoby do wytypowania przedstawiciela komisji do zespołu zajmującego się wyborem LOGO imprezy
- zaproponował przesyłanie co miesięcznej informacji na ręce Przewodniczącego w przedmiotowej sprawie
dyskusja
p. Jacyna-Witt- zapytała czy ZUK planuje wydzierżawić nabrzeża czy Pełnomocnik jest poinformowany ,iż będą one niezbędne do organizacji zlotu żaglowców , jaki sposób i wg.jakich kryteriów miasto zadecyduje o wyborze naczelnego sponsora (z branży piwnej).
p.Zalewski- otrzymał informację o planowanej dzierżawie przez ZUK nabrzeży-prowadzi rozmowy w tej sprawie ,posiada zapewnienie iż w roku 2007 zostaną oddane dla organizacji zlotu. Kryteria wyboru sponsora będą uzgodneinia z Kolegium , uważa ,iż oferta sponsorska zostanie wysłana do wielu firm.
p.Krawiec- specyfikacja dzierżawy nabrzeży będzie uzgadniana z pełnomocnikiem ds. Zlotu Żaglowców.
p.Jacyna-Witt- czy planowana budowa sortowni odpadów przez firmę MPO i SITA na ul.Księżnej Anny nie zaburzy organizacji zlotu.
p.Zalewski- zapozna się zw/w tematem.
p.Strzadała -czy jest graficzna koncepcja imprezy i jakie pozostaną po niej efekty trwałe np. lokalizacja MARINY.
p.Zalewski- są na etapie organizacji , planują pogłębienie dna na głębokość 6 metrów. Za okres 2-3 miesięcy będą bardziej szczegółowe informacje. Planują pozyskanie środków unijnych na to zadanie .
p.Krawiec- mariny będą tworzone na Gocłowiu, Dąbiu- będą planowali pozyskać środki unijne.
p.Jania-czy niezasadne jest podzielenie organizacji na segmenty i wynajęcie profesjonalnych firmy do organizacji poszczególnych etapów. Czy wolontariat jest w stanie podołać temu zadaniu ?
p.Lubińska- poruszyła problem modernizacji Wyspy Grodzkiej.
p.Paszkowski Dyrektor WUiAB - sprawa wysp środodrza jest przedmiotem wielu opracowań –niestety tereny są prywatne w większości , miasto ma tam tylko drogi . Należy odpowiedzieć na pytanie jak można zaaktywizowac wszystkie podmioty - teren trudny inwestycyjnie , chcą pozyskać inwestora strategicznego
p.Kęsik- uważa, iż należy zastanowić się nad wykorzystaniem Łasztowni w organizacje imprezy , należy w budżecie miasta przeznaczyć na ten cel dodatkowe środki. czy nie warto skomunalizować tego terenu. Brak lokalizacji dla stacji paliwowej jednostek pływających -może w ten sposób pozyskać inwestora paliwowego.
p. Zalewski- będzie prowadził rozmowy w sprawie modernizacji Wyspy Grodzkiej a także budowy stacji paliwowej. Spotyka się z wszelka przychylnością i pomocą w Urzędzie Miejskim .
p.Jania- prosi o zaprotokołowanie,iż Przewodniczący komisji nie udzielił mu głosu w dyskusji.
p. Kęsik- podsumowując dyskusję zaproponował przyjęcie stanowiska w brzmieniu –stanowi załącznik nr 3 do protokołu
Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej R.M. po zapoznaniu się z przebiegiem prac nad organizacją Tall Ships Races 2007 w Szczecinie , zobowiązuje Pana Prezydenta Miasta Szczecina do przedstawienia koncepcji zagospodarowania terenu, na którym będą odbywać się regaty wraz z planem i terminarzem realizacji tejże inwestycji.
Projekt zagospodarowania ww. terenu powinien powstać w oparciu o pracę Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej oraz Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Szczecina
Komisja w wyniku głosowania : za – 4 ( jednogłośnie ) przyjęła stanowisko w wersji zaproponowanej przez Przewodniczącego Komisji.
Ad. pkt. 4.
Deptak Bogusława,kwartał Nr 21 (problem SP nr 54)- zaproszenie na godz.10.00.
p. Frąckowiak -dokonał wprowadzenia do tematu : SCR zawarła trzyletnią umowę na dzierżawę ul. Bogusława i ściany "płaczu" obecnie, miasto nie przedłużyło umowy na dzierżawę, spółka winna oddać ją do ZDiTM ( SCR ponosił opłaty w wysokości 12 tys. zł plus vat ) Przekazanie jej do ZD i TM spowodowało brak kontroli nad organizacją imprez. Uważa ,iż sprawa winna zostać rozwiązana kompleksowo -chcą mieć podpisaną umowę wieloletnią.
p. Trzos- poruszył problem nieczynnych lokali użytkowych na terenie deptaka , jaka jest wizja rozwoju tej ulicy , czy nie zasadne jest wprowadzenie rzemiosła artystycznego na tym terenie.
p. Frąckowiak--są różne etapy modernizacji poszczególnych kwartałów , obecnie dwa lokale zostały wydzierżawione, pozostałe czekają na remont . Problem polega na tym ,iż nie są właścicielami wszystkich kamienic - ich prace zostaną zakończone w maju .Od roku bieżącego ogródki będą instalowane przy lokalach
p.Paszkowski- ideą organizacji deptaka była lokalizacja ogródków przy lokalach użytkowych, droga jest powiatową do czasu obowiązywania umowy SCR- Miasta, z zapisów ustawowych wynika aspekt pobierania opłat przez ZDiTM w sprawie zajęcia pasa drogowego. W dniu wczorajszym odbyło się Kolegium Prezydencie , którego decyzją należy umożliwić na deptaku zainteresowanym organizacje imprez. Są dwie możliwości rozwiązania problemu: zmian statusu powiatowego drogi , wymaga to wystąpienia ZDiTM do RM ; bądź pozostawienie drogi i wprowadzenia organizacji ruchu w taki sposób aby możliwość organizacji imprez bez dodatkowych opłat. .
p. Z. Wicik- p.o. Dyrektora ZD i TM -umowa została podpisana przez były ZM , zyski otrzymywane z SCR pokrywały tylko koszty utrzymania tej drogi min. oświetlenia. Zgodnie z obowiązującym prawem za zajęcie pasa drogowego ZD i TM powinien pobierać opłatę w wysokości 40 gr. za metr kw. za dobę.. Ostateczną decyzję w sprawie może podjąć Rada Powiatu.
p. J. R. Bal- wyłączenie drogi ze statusu dróg publicznych nie jest możliwe - zgodnie z obowiązującym prawem .
p. Grabiec- czy nie zasadne jest zastanowienie się nad faktem organizowania imprez na podstawie decyzji , a potem umarzanie opłaty za korzystanie z drogi.
p.Cehak- proponuje zmianę przebiegu drogi powiatowej a z deptaka zrobić drogę wewnętrzną. .
p. Krawiec- stwierdził, iż jest polecenie Kolegium Prezydenckiego aby sprawę załatwić pozytywnie . WGN ma przedstawić polubowne rozwiązanie problemu w taki sposób , aby deptak funkcjonował i SCR było usatysfakcjonowane a także umożliwić przejazd dla służb ratowniczych . .
p. Kęsik- zaproponował , aby komisja powróciła do tematu w momencie przedstawienia informacji przez Wydział WGN , być może należy wystąpić z inicjatywa uchwaładowczą zmierzająca do zmiany statusu drogi.
p. Paszkowski- odniósł się do zagospodarowania kwartału nr 21 zgodnie z ustaleniami Kolegium do roku 2010 będzie funkcjonować SP nr 54 , w tym czasie będzie prowadzony remont poszczególnych kwartałów ,.Plan zagospodarowania tego fragmentu będzie zmieniony i kompatybilny z ustaleniami -materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 4 do protokołu
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
p.Trzos- poruszył problem modernizacji słupów trakcyjnych - kto za nie odpodwiada i kto nadzoruje , prace są robione niechlujnie , jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy ..
p.Wicicik- MZK nadzoruje te prace są to miejskie słupy , maluje w ramach własnych ekip- przekazał te wnioski Dyrektorowi MZK.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2005/10/17 11:35:46
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2005/10/17 11:35:46 | |
Beata Tubacka | 2004/04/14 11:11:51 | |
Beata Tubacka | 2004/04/09 08:47:04 | |
Beata Tubacka | 2004/04/07 10:41:17 | |
Beata Tubacka | 2004/04/07 10:35:01 | |
Beata Tubacka | 2004/04/07 10:29:26 | |
Beata Tubacka | 2004/04/07 10:00:18 |