przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/102/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 17 LISTOPADA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 10 listopada br.
3. Przedłożenie przez miasto koncepcji funkcjonowania komunikacji tramwajowej z uwzględnieniem informacji o centralnych warsztatach .
4. Zaopiniowanie uchwały na sesję RM dnia 22 listopada br. 230/04 w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Planu Rozwoju Transportu Publicznego w Szczecinie w latach 2004-2013.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania za : 7 ( jednogłośnie) przyjęła porządek obrad bez uwag.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 10 listopada br.


Komisja w wyniku glosowania : za - 10 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  10 listopada br.


Ad. pkt. 3.
Przedłożenie przez miasto koncepcji funkcjonowania komunikacji tramwajowej z uwzględnieniem informacji o centralnych warsztatach .


Prezentacji zagadnienia dokonał p.A.Grabiec– Zastępca Prezydenta m. Szczecina (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik do protokołu)
  • zgodnie z decyzją Kolegium  wg. przeprowadzonej analizy finansowej CW Sp z o.o.  postawiono wniosek, iż spółka nie posiada obecnie możliwości funkcjonowania w okresie  najbliższego roku bez wsparcia finansowego ze strony m. Szczecina
  • najrozsądniejszym zadaniem będzie ograniczenie działalności spółki z jednoczesnym zagospodarowaniem części zasobów ludzkich i parku maszynowego przez MZK
  • ograniczenie działalności spółki nie oznacza jej likwidacji czy upadłości ponieważ spółka nadal pozostanie bytem w znaczeniu  formalno-prawnym
 
p.M.Przepiera Kierownik WGKiOS U.M .- analiza dokonana przez audytorów wewnętrznych U.M. wykazała spadek zapotrzebowania na usługi świadczone przez CW , wysokie koszty własne powodują ,że usługi oferowane przez CW Sp z o.o. nie są konkurencyjne wobec innych podmiotów świadczących  podobne usługi  i gdyby chciały brać udział w organizowanych przez MZK przetargach jako pełnoprawny podmiot gospodarczy prawa handlowego przegrywałyby z konkurentami, osiągnięte przez spółkę wyniki ekonomiczne i finansowe potwierdzaj jej trwały brak dochodowości. Utrzymywanie spółki było możliwe poprzez dokonywanie przez Miasto dopłaty do kapitału Spółki , które przekazywane były na spłatę zobowiązań- na dzień 15.11.2004 wyniosły one  983.143.31 –gmina nie posiada środków finansowych na spłatę wymienionej kwoty wiec przeprowadzenie w tych warunkach procesu likwidacyjnego jest niemożliwe.
 
p. J. Manduk Dyrektor MZK-    przedstawił miastu program restrukturyzacji zakładu MZK w roku 2001, wnosi do miasta o przekształcenie MZK w spółkę prawa handlowego, dziś jako zakład budżetowy jest uzależniony od środków z kasy miasta , zaś niewielkie środki które posiada musi przeznaczać na remont taboru w centralnych warsztatach. Zgodnie z polityka racjonalności nie powinien zlecać na zewnątrz zakładowi , który nie jest najtańszy remont taboru (prawdopodobnie nie wygrałby żadnego przetargu na rynku) , zaś on jako MZK wybierając zakład remontowy na wolnym rynku byłby w stanie wyremontować  16 tramwajów a nie jak obecnie 10 .
 
p.Litwiński-  skierował do p.A.Grabca zapytanie czy zasadne jest przeprowadzenie konkursu na restrukturyzacje MZK , zaś autor zwycięskiego programu restrukturyzacji miałby go wprowadzić w życie jako szef  MZK , wraz  z przedłożeniem biznes planu zawierającego min. wskazanie przyszłej formy organizacyjnej  z zakres funkcjonowania MZK oraz zasad finansowania .
 
p.Grabiec-poparł wypowiedź przedmówcy –myśli ,iż określenie warunków konkursu i jego ogłoszenie byłoby możliwe już w grudniu (należy zastanowić się  nad sformułowaniami miasta od przyszłego zarządzania firm. 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie uchwały na sesję RM dnia 22 listopada br. 230/04 w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Planu Rozwoju Transportu Publicznego w Szczecinie w latach 2004-2013.


prezentacji uchwały dokonał p.A.Grabiec - Zastępca Prezydenta m. Szczecina (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik do protokołu).

p.Litwiński- wnosi o wykreślenie z projektu uchwały zapisów dot.szybkiego tramwaju

Komisja w wyniku głosowania : za 1, przeciw- 2, wstrzym..- 6  nie przyjęła wniosku

p.Litwiński - wnosi o zmianę w  par. 3 uchwały dodaje się ust. 2 o brzmieniu: „Prezydent m. Szczecina zobowiązany jest przed powołaniem się na niniejszą  uchwałę w ramach wnioskowania o dofinansowanie z UE uzyskać pozytywną  opinię komisji GK, OŚ i M „.

p.Grabiec-przyjął w/w wniosek jako autopoprawkę.

Komisja w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym.- 3 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały z poprawką radnego Litwińskiego.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


NIE  ZGŁOSZONO.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/17 14:34:09
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/17 14:34:09
Beata Tubacka 2004/11/18 14:38:13
Beata Tubacka 2004/11/10 14:25:01