przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/143/05
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
I KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:15

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Zaopiniowanie wniosku złożonego przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie w sprawie przekazania w drodze bezprzetargowej w wieczyste użytkowanie na preferencyjnych warunkach działki nr 19/1 przy ul. Miodowej pod inwestycję celu publicznego-Centrum Terapii Autyzmu
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Zaopiniowanie wniosku złożonego przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie w sprawie przekazania w drodze bezprzetargowej w wieczyste użytkowanie na preferencyjnych warunkach działki nr 19/1 przy ul. Miodowej pod inwestycję celu publicznego-Centrum Terapii Autyzmu


W imieniu Krajowego Towarzystwa Autystów głos zabrała Liliana Gąsecka. Zapoznała  zebranych z wnioskiem dot. przekazania w drodze bezprzetargowej w wieczyste użytkowanie na preferencyjnych warunkach działki nr 19/1 przy ul. Miodowej pod inwestycję celu publicznego-Centrum Terapii Autyzmu. Stwierdziła, ze teren w/w jest idealnym miejscem dla prowadzenia  działalności statutowej organizacji.

Glos zabrała następnie p. Szymańska- Urząd Marszałkowski, która poinformowała zebranych o możliwościach dofinansowania przez Urząd Marszałkowski ze środków PFRON określonego zadania. Odnośnie KTA- w tej konkretnej sytuacji, Towarzystwo musi spełniać podstawowy warunek- tj. musi mieć dzierżawę  danego terenu, który użytkuje od co najmniej roku. Niestety, ten warunek nie jest spełniony. Poza tym, dofinansowanie  dotyczy tylko  prac budowlanych, i może sięgać do 50%.

Przewodniczący Trokowski zapytał, czy jest wola ze strony miasta przekazania tego terenu na Osowie dla KTA?

Grzegorz Jankowski- WGN- jest wola przekazania gruntu, ale WGN stoi na stanowisku, ze teren ten jest za duży -jeżeli chodzi o potrzeby KTA. Działka ma ponad 2,5 hektara, brak na dzień dzisiejszy planu zagospodarowania przestrzennego a co za tym idzie, nie można dokonać  podziału tego gruntu.

Komisja otrzymała informację, że aby spełnić jakiekolwiek warunki odnośnie dofinansowania dla KTA, działa musi być przekazana w formie wieczystej dzierżawy, żadna inna formuła nie jest brana pod uwagę.

Radna M. Jacyna-Witt złożyła wniosek formalny, aby Komisja  podjęła stanowisko przekazujące KTA działkę na wieczystą dzierżawę. Wniosek radnej stanowi zał. do protokołu.

Głos zabrała również  Marszałek M. Holicki, który przedstawił zasady dofinansowania do zadań własnych gminy. Aby takie dofinansowanie otrzymać, trzeba oczywiście spełniać wszystkie warunki,  a wnioski  złożyć  można najpóźniej do dnia 30.11br, aby  starać  się o środki na rok następny.  Zasugerował Komisji, ze można w tym przypadku, aby pomóc KTA-  stworzyć  system Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Tomasz  Lachowicz- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej -  poinformował, ze w przypadku inwestycji i planów KTA:

- brak jest  przybliżonych nawet kosztów  w/w przedsięwzięcia, nie można w chwili obecnej robić żadnej kalkulacji

- ma wątpliwości odnośnie formy przekazania tej działki

- do tego, aby uzyskać  pomoc w dofinansowaniu zadania, KTA powinno mieć ok. 2 mln złotych- (jest to wkład własny ). Z tego co wie, KTA nie posiada takich środków.

Radny Janusz  Modrzejewski zasugerował, aby  współfinansowanie tego zadania odbyło się przy współpracy: gminy+wojewody+organizacji.

Marszałek Holicki poinformował,  że realizuje  zdania wojewody, jeżeli chodzi o fundusz PFRON- zajmują  się  tylko obsługą  tych środków i tu kończy się ich rola. Problem KTA to zadanie własne gminy.

Radny Piotr Podzielny  poinformował  Komisję, że fundacja "balet" otrzymała od gminy teren,który jest dla nich stanowczo zbyt duży, pyta, czy nie można w ramach koordynacji działań  w urzędzie miasta, połączyć te dwa problemy. Czy istnieje  jakaś współpraca między wydziałami w tym zakresie?

Radny Litwiński zapytał, czy wartość  tego terenu na Osowie tzn działka 2,5 h o wartości  ok.1,2 mln zł może być potraktowana jako wkład własny gminy, czy KTA??

M. Holicki- musi być   kwota 2 mln zł w gotówce w  momencie składania wniosku.

Przewodniczący  Bartosz Arłukowicz-   stwierdził, że dopóki brak jest  jest projekcji  finansowej , nie można opiniować  projektu Autystów. Komisja musi mieć  pewność, że będą mieli pokrycie w środkach.

Arkadiusz Litwiński złożył  wniosek formalny, o  stworzenie przez Prezydenta wspólnego  programu partnerstwa publiczno-prywatnego aby pomóc autystom. Wniosek pisemny radnego stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący   Arłukowicz poddaje pod głosowanie  (alternatywnie) oba wnioski, radnego Litiwńskiego i radnej Jacyny-Witt:

za wnioskiem Litiwńskiego- 10 głosów

za wnioskiem radnej Jacyny- 3 głosy

w wyniku powyższego głosowania, Komisja przyjęła stanowisko o treści:

   Komisja  Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM SZczecin  na wspólnym posiedzeniu podjęły stanowisko o treści:

Komisje   wnoszą do Pana Prezydenta o podjęcie  niezwłocznych działań w celu zrealizowania w formie publiczno-prywatnego obiektu CENTRUM TERAPII AUTYZMU w Szczecinie, wspólnie z  Krajowym Towarzystwem Autyzmu a także z wykorzystaniem środków z PFRON oraz  środków pomocowych z UE. Działania, o które wnoszą Komisje winny być zrealizowane  w terminie umożliwiającym  złożenie stosownych wniosków o środki pomocowe,do   końca listopada 2005r.

Komisje oczekują sprawozdania z realizacji niniejszego  stanowiska w terminie do dnia 20 października br.

Na tym zakończono  tę część  posiedzenia

 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa 
 
Edmund Trokowski 
 
Przewodniczący
Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej 
 
Bartosz Arłukowicz 
 
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2005/10/10 12:27:07
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2005/10/10 12:27:07
Anna Myślińska 2005/10/04 09:00:44
Anna Myślińska 2005/10/04 08:51:44
Anna Myślińska 2005/09/22 14:59:47
Ewa Peryt 2005/09/22 14:51:59
Ewa Peryt 2005/09/22 14:49:15