przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/123/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 14 KWIETNIA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 10 marca 2005r.
3. Polityka prorodzinna w tym- "System opieki nad dzieckiem i rodziną".
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dniu 10 marca 2005r.


Komisja w wyniku głosowania (za-4, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 10 marca 2005r


Ad. pkt. 3.
Polityka prorodzinna w tym- "System opieki nad dzieckiem i rodziną".


Przed rozpoczęciem omawiania tego punktu porządku obrad, Komisja zapoznała się z problemem zgłoszonym przez kandydatów na opiekunów Rodzinnego Domu Dziecka, którzy starają się o przejęcie Rodzinnego DD pp. Dowlaszów.

Pismo w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu. Komisja zapoznała się ze sprawą, okazuje się, że jest dwóch kandydatów chętnych do objęcia tego Domu Dziecka.  Obie  pary zostały przez Komisję przesłuchane, Komisja nie podjęła żadnego stanowiska, ale Prezydent Anna Nowak zobowiązała się  do szybkiego podjęcia decyzji i rozwiązania tego problemu. O decyzji Komisja zostanie  powiadomiona.

Następnie dyr. Lachowicz przedstawił założenia dot. polityki prorodzinnej. Materiał przedstawiony przez dyrektora  stanowi załącznik pisemny do protokołu.

Następnie  głos zabrał dyr. Kaczyński- Miejski Ośrodek  Pomocy Rodzinie. Przedstawił materiał  dot. polityki prorodzinnej w tym "System opieki nad dzieckiem", który stanowi załącznik do protokołu. Odnośnie rodzin zastępczych - w chwili obecnej w 530 rodzinach zastępczych  znajduje się ok 640 dzieci. W tej liczbie jest 78 rodzin zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem. Średnie świadczenie  na dziecko w rodzinie zastępczej wynosi ok. 720 zł miesięcznie. na dzień dzisiejszy, w mieście jest 12 pogotowi rodzinnych obejmujących opieką 45 dzieci. Średni miesięczny koszt utrzymania  dziecka w pogotowiu- ok 1700 zł. Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w Domu Dziecka, pogotowiu opiekuńczym, Rodzinnym Domu Dziecka - obrazuje załącznik do protokołu.

Swoje propozycje dot. systemowych rozwiązań odnośnie opieki nad dzieckiem i rodziną  przedstawił radny Janusz Modrzejewski. Materiał przedstawiony przez radnego stanowi załącznik do protokołu.

Głos zabrała również Prezydent Anna Nowak, która podkreśliła jak ważna jest dobra diagnoza problemu, jeżeli chodzi o pomoc instytucjonalną nad dzieckiem. takie analizy są robione. Za opracowanie programu dot. wychodzenia z bezdomności odpowiedzialny jest i przygotowuje go pan dyr. Szałabawka. Zwróciła również uwagę na konieczność zatrudnienia odpowiedniej liczby  pracowników socjalnych, zajmujących  się problemem prospołecznym, polityka prorodzinną.

Głos zabrała również  dyr. Klimowicz-MOPR. Jest ona koordynatorem wszelkich działań dot. tego problemu. Omówiła  podstawowe zadania  MOPR w zakresie  przeciwdziałania i minimalizowania  skutków  dysfunkcji rodziny. Poruszyła sprawę powołania  i zatrudnienia w MOPR osoby tzw."negocjatora społecznego" osoby niezwykle kompetentnej, świetnie przygotowanej do rozmów i sytuacji kryzysowych, o b. wysokich  kwalifikacjach, powołanej  do specjalnych zadań.

Komisja dyskutowała nad  problemem instytucjonalnych placówek, zajmujących się dzieckiem. janusz Modrzejewski zwrócił uwagę na fakt, że dziecko ma być w rodzinie, podał przykłady rodzin chętnych do adopcji od zaraz, dysponuje taką listą, może ja zaraz przekazać Prezydent Nowak.  Radny  nie rozumie, dlaczego dzieci musza być  przetrzymywane w placówkach miejskich.  Poruszył sprawę tzw. Rodzin  Zawodowych.

Iwona Klimowicz poinformowała, że w chwili obecnej jest 7 przeszkolonych rodzin zastępczych, odbywa się ich weryfikacja. Pracuje nad tym zarówno MOPR jak i Wydział, ale jest to trudny problem.

Dyr. Lachowicz przypomniał zebranym, że rodziców zastępczych nie brak, są osoby chętne do zajęcia się dziećmi, brak jest tylko Rodzinnych Domów Dziecka w mieście.

Komisja przyjęła  do wiadomości  materiał dot. polityki  prorodzinnej, bez zajmowania stanowiska.

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2005/05/04 12:13:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2005/05/04 12:13:29
Anna Myślińska 2005/04/29 11:35:50
Anna Myślińska 2005/04/27 12:49:18
Anna Myślińska 2005/04/04 11:29:55
Anna Myślińska 2005/03/29 13:22:58
Anna Myślińska 2005/03/29 13:11:52