PROTOKÓŁ NR 0063-5/2/02
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 2 GRUDNIA 2002 ROKU
Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Prezentacja przez Wydziały UM następujących dokumentów: Polityka Edukacyjna Miasta Szczecina, Polityka Miasta Szczecina w zakresie kultury na lata 2001 –2015, Priorytety w dziedzinie kultury w latach 1999-2003. |
3. | Opracowanie projektu planu pracy Komisji na rok 2003. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - wnoszę o zdjęcie z porządku obrad pkt. 3.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/jednogłośnie przyjęła porządek obrad.
Ad. pkt. 2.
Prezentacja przez Wydziały UM następujących dokumentów: Polityka Edukacyjna Miasta Szczecina, Polityka Miasta Szczecina w zakresie kultury na lata 2001 –2015, Priorytety w dziedzinie kultury w latach 1999-2003.
P. T. Ratajska - Polityka Edukacyjna została uchwalona przez RM. Oprócz priorytetów są tam pewne grupy zadań do których należy dążyć. Polityka Edukacyjna została wpasowana w Strategię Miasta Szczecina, gdzie wcześniejszy harmonogram działań został zastąpiony programami realizacyjnymi. Zgodnie z tą uchwałą każdy wydział w terminie do 15 listopada powinien przygotować harmonogram działań do tej polityki. Wiele zadań jest realizowanych na bieżąco. Wydatki ujęte na 2003 rok to: funkcjonowanie szkoły środowiskowych, stypendia dla uczniów za osiągnięcia szkolne, rozwój zdrowotny dzieci. Są to zadania oprócz stałych zadań inwestycyjnych i remontowych. P. Ratajska przekazała zestawienie potrzeb do budżetu na rok 2003 (stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - szkoła każdego roku szkolnego przynosi do urzędu gminy arkusz organizacyjny na podstawie którego Urząd Miejski w Szczecinie opracowuje plan etatowy. Czy od 1 września są. zachowane standardy co do ilości dzieci w szkołach ? Czy zwiększono ilość godzin pozalekcyjnych o planowane 2 godziny ?
P. T. Ratajska - dyrektor każdej szkoły ma w tej kwestii pewną swobodę. Zaplanowano 2 godziny więcej w stosunku do roku poprzedniego. Jednak wszystko zależy od kwoty, jaką dostaniemy w budżecie 2003 na ten cel. Zadanie to ma ruszyć od przyszłego roku.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - Proszę o dostarczenie takiego materiału na temat planowanych zadań do wprowadzenia na przyszły rok szkolny wraz z kwotami i terminami ich wprowadzenia.
P. T. Ratajska - zobowiązała się do dostarczenia w/w informacji.
P. A. Nowak (Z-ca Prezydenta Miasta) - jestem na etapie zapoznawania się z budżetem. Na tym etapie pracy Komisji ważna jest opinia nt. priorytetów w budżecie Miasta. Chciałabym poznać najpilniejsze potrzeby zdaniem Komisji w dziale edukacji, kultury i sportu.
P. S. Szafrański - Wydział przygotowuje dokument pt. polityka Miasta w zakresie kultury na lata 2003-2015. Jeśli chodzi o DK Słowianin to niewiele udało nam się zrobić. Nie nastąpiła modernizacja obiektu i dalej funkcjonuje w poprzednim stanie, gdzie na parterze funkcjonuje sklep spożywczy. Nie udało się także doprowadzić do usamodzielnienia Klubu Jantar. Poprzednia RM postanowiła powołać filię Klubu Słowianin na Skolwinie. Nowy klub po remoncie będzie organizował funkcje sportowe i rekreacyjne. MOK w Dąbiu "Delta" jest w trakcie modernizacji brakuje 200-300 tys. zł do zakończenia. Nie udało się zwiększyć kwoty na zakup książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie udało się przejąć filii biblioteki na Pl. Matki Teresy z Kalkuty. Rozważamy także pomysł połączenia bibliotek szkolnych z miejskimi, gdzie taki model już funkcjonuje w innych miastach. Tatr Współczesny ma rozpoczętą modernizację, gdzie poprawiono akustykę i wymieniono krzesła. Teraz planujemy przywrócić pierwotny wygląd muzealny. Teatr Lalek Pleciuga realizuje 4 premiery rocznie. Utworzono scenę dla dorosłych i wymieniono wszystkie krzesła dla widzów. Obecnie trwają rozmowy nt. projektu wybudowania nowego Teatru Lalek Pleciuga. Jednak wykonawca zamierza zmniejszyć powierzchnię teatru. Temat ten pilotuje Dyrektor Wydziału Promocji Pan Jerzy Raducha. Jeśli chodzi o Szczecińską Agencję Artystyczną to jest ona bez dyrektora i ma zadłużenie.
P. P. Bartnik - w takim razie zwrócimy się na piśmie do Dyrektora Raduchy o dostarczenie aktualnych informacji nt. rozmów dot. budowy nowego Teatru Lalek oraz umowy z firmą EC wraz z projektem nowego teatru.
Radny B. Arlukowicz - proszę o dostarczenie zestawienie z zakresu działalności wszystkich instytucji kulturalnych. Czy biblioteki miejskie starają się o środki spoza budżetu Miasta?
P. S. Szafrański - zobowiązał się do dostarczenia w/w materiałów. Starania o środki pozabudżetowe dla bibliotek miejskich mogą. nastąpić tylko przy własnym wkładzie w wysokości 30%.
Radny J. Wijas - czym podyktowane jest brakujące 15% na zakup książek dla Miejskiej Biblioteki Publicznej ?
P. S. Szafrański - Biblioteka Miejska zatrudnia 115 osób i ma duże koszty. Przyznany budżet jest raczej stały, a biblioteka nie przynosi dochodów.
Radny P. W. Hawryszuk - ile Miasto corocznie przeznacza na zakup książek dla miejskich bibliotek?
P. S. Szafrański - w tym roku jest to 150 tys., gdzie stałych czytelników mamy 50 tys.
Radna M. Masłowska - jednym z priorytetów do przyszłorocznego budżetu będzie zwiększenie pieniędzy na książki dla bibliotek miejskich.
P. S. Szafrański - co roku Miasto przyznaje tytuł Mecenasa Kultury, gdzie ciałem opiniodawczym jest Prezydium Miasta Szczecina. Oprócz tego Miasto dofinansowuje wiele imprez organizowanych w Szczecinie. Następnie przedstawił szczecińskie wydawnictwa.
Radny J. Wijas - jaki jest udział UM w planowaniu i określaniu imprez morskich ? ,
P. S. Szafrański - program Dni Morza zawsze jest konsultowany z Wydziałem Kultury. Zawsze bierzemy w tym udział, ale wszystko zależy od wkładu finansowego. Imprezą tą zajmuje się Szczecińska Agencja Artystyczna.
Radna M. Masłowska - proszę o szczegółową informację nt. działalności Szczecińskiej Agencji Artystycznej i jej dotychczasowe osiągnięcia i plany na rok przyszły.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - proszę o dostarczenie od wydziałów aktualnych informacji budżetowych.
P. G. Jankowski - przedstawił informacje nt. realizacji polityki Miasta w zakresie kultury fizycznej. Tworzymy system bazy sportowej do wykorzystania przez szkoły. Opracowujemy program powszechnej nauki pływania. Budżet w naszej części zaplanowano o 50% mniejszy w stosunku do roku poprzedniego. Na MOS przewidziano 0 25% mniejsze środki mimo, że w roku 2002 został oddany do użytku Stadion Lekkoatletyczny. W układzie stowarzyszeń kultury fizycznej budżet jest mniejszy o 53%. Warunkiem otrzymania środków z UKFiS na inwestycję obiektów sportowych jest wykazanie w budżecie 50% środków własnych.
Radna M. Masłowska - jak zamierza się realizować program powszechnej nauki pływania w szkołach, gdzie nie ma basenów ?
P. G. Jankowski - musimy tu wypracować strukturę bazy.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - na przyszłym posiedzeniu musimy omówić budżety oświaty, kultury i sportu oraz plan pracy Komisji na rok 2003.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - czy Komisja wyraża wolę zawiadamiania i zapraszania na posiedzenia Komisji Przedstawicieli Związków Zawodowych?
Komisja nie wyraziła sprzeciwu.
Komisja postanowiła zmienić termin swych stałych posiedzeń na czwartek godz. 10.00
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2003/01/27 11:23:58
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2003/01/27 11:23:58 |