przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/8/03
Z POSIEDZENIA KOMISJI
DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 30 STYCZNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 16 i 23 stycznia 2003 r.
3. Spotkanie z przedstawicielami miejskich placówek kulturalnych
4. Sprawy różne i wolne wnioski.

Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 16 i 23 stycznia 2003 r.


Komisja przyjęła protokoły w wyniku głosowania:

z dn. 16 stycznia 2003 /5-za, jednogłośnie/
z dn. 23 stycznia 2003 /4-za, 1-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Spotkanie z przedstawicielami miejskich placówek kulturalnych


P. J. Igiel-Sak - Dyrektor Filharmonii Szczecińskiej - poinformowała że Filharmonia Szczecińska ma już 55 lat i w październiku br. obchodzi swoje urodziny. Przedstawiła zakres działania Filharmonii oraz osiągnięcia artystyczne w tym koncertowe jak i wydawnicze w formie płyt CD. W założeniu liczba koncertów miała wzrosnąć, ale zadawalające byłoby utrzymanie ilości koncertów na poziomie ubiegłorocznym. Zespół posiada obecnie taki skład osobowy, który jest w pełni uzasadniony z punktu widzenia artystycznego.Przedstawiła najbliższe plany zespołu oraz zakres prowadzonej współpracy zagranicznej. Omawiając zakres prac jaki został już wykonany, przedstawiła jako jeszcze nie zrealizowanie mażenie polepszenie akustyki sali (została już wykonana fachowa eksperyza w tym względzie). Zawnioskowała do Komisji aby nie pogarszać działalności Filharmonii co ściśle wiąże z określonymi środkami finansowymi zapisanymi w budżecie miasta (4 koncery w miesiącu + koncerty dla szkół). Zakres wydatków i kosztów ponoszonych przez Filharmonię na podstawie, którego zauważyła, że przy zapisach projektu budżetu nie ma możliwości prowadzenia działalności na poziomie roku 2002.

Pani Dyrektor poinformowała, że w ramach obchodów 55-lecia zaplanowano m.in. zaproszenie znaczących muzyków oraz wydanie płyty CD. Przedstawiła sytuację dot. podwyżek, które były przyznane ostatnioo w 2001 r. a podwyżki za nadgrania ostatnio przyznano w 2000 r.

P. J. Salwarowski - Dyrektor Artystyczny Filharmonii Szczecińskiej - poinformował, że w marcu Filharmonia będzie miała sznasę wystapienia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uznał, że płyta na 55-lecie także się powinna się ukazać. Nowa inicjatywa pn. "Rockofonia" będzie stanowić element mający za zadanie przyciągnięcie młodzieży.

P. T. Kochańska - zapytała czy Filharmonia ma komplet potrzebnych muzyków oraz jakie są wpływy Filharmonii w 2002 z innych źródeł.

P. J. Salwarowski - przedstawił skład zespołu i wyjaśnił, że na chwilę obecną z trudnością ale skład zespół jest zadawalający, mimo że niektórych utworów nie można w tym składzie zespołu wykonywać.

P. J. Igiel-Sak - wyjaśniła że wpływy z koncertów to około 15% po odjęciu kosztów Pozyskiwane są także środki od sponsorów ale jest to w Szczecinie coraz trudniejsze i dlatego są to sumy zupełnie symboliczne.

P. J. Salwarowski - na wniosek radnego Arułkowicza przedstawił szczegóły dot akustyki, którą w chwili obecnej określił jako nierównomierną i ocenił ją na ocenę 3+.  Koszty przebudowy sali to ok. 1.500.000 zł

Radny W. Hawryszuk - zapytał jaka była metoda uszczuplania budżetów poszczególnych placówek kulturalnych?

P. S. Szafrański - Dyrektor Wydziału Kultury - wyjąśnił, że każdej placówce w stosunku do 2002 r.  przydzielono ok. 17% środków mniej.

P. B. Walknowski - Dyrektor Klubu 13 Muz - przedstawił zakres działania Klubu (m.in. wydawnictwo, teatr, koncerty kameralne). Przedstawił także plany zwiazane z obchodami Roku K. I. Gałczyńskiego. Klub prowadzi działalność zarobkową a także podejmowane są działania związane z pozyskiwaniem sponsorów (i tak udało się bez udziału miasta wymienić część okien).

P. G. Sarosiek - Syrektor Domu Kultury "Słowianin" - przedstawiła i omówiła działalność Domu Kultury "Słowianin" /informacja pisemna stanowi załącznik Nr 3 do protokołu/. Od 11 lat Klub nie otrzymał żadnych pieniędzy na remont. Zwróciła uwagę, że Dni Moża organizowane przez DK "Słowianin", gdzie koszty były finansowane przez sponsorów w 100% lub w ninimalnym stopniu przez Klub, niczym nie różniały się od Dni Morza organizowanych z olbrzymią dotacją miasta.

P. Z. Butkiewicz - Dyrektor Teatru Współczesnego - przedstawił informacje dot. dotacji i wydatków Teatru, planów inwestycyjno-remontowych oraz wystawianych spektakli /załącznik Nr 4 do protokołu/. Poinformował, że został już wykonany projekt techniczny łącznie z kalkulacją dot. przywrócenia sali teatru dawnego wyglądu.

P. Z. Niecikowski - Dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" - przedstawił potrzeby Teatru oraz zakres działania Teatru w tym m.in. działalnośc Teatru Lalek dla Dorosłych /informacja pisemna stanowi załącznik Nr 5 do protokołu/. Przedstawił na jakie zadania, plany i zamierzenia Teatru zabraknie pieniędzy jeżeli zostanie przyjęty budżet w takiej formie w jakiej jest zapisany w projekcie. Zwrócił uwagę że TL "Pleciuga" jest jedynym teatrem tego typu w Euroregionie. Teatr wydaje także czasopismo "Gabit" co jest ewenementen na skalę krajową, wydawane są także zeszyty metodyczne (ukazał się właśnie Nr 5), po spektaklach prowadzione są zajęcia edukacyjne. W założeniu ze zmianą siedziby zapewniano Teatrowi  3,5 tys. m2 a jesienią zmniejszono plany do ilości 2.100 m2, co stanowi kubaturę którą praktycznie Teatr w tej chwili posiada.

P. A. Garlicka - Teatr Lalek "Pleciuga" - przedstawiła sytuację zwiazaną z organizacją Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT organizowanego przez TL "Pleciuga" , TW i Teatr KANA. Zamierzeniem organizatorów jest aby KONTRAPUNKT stał sie Festiwalem Sztuki. Przedstawiła jakie wydarzenia towarzyszą festiwalowi. W tej chwili na festiwal nie ma zaplanowanych żadnych pieniędzy.

P. A. Betka - Dyrektor MOK w Dąbiu - przedstawiła działalność merytoryczną Miejskiego Ośrodka Kultury. Od 6 lat Ośrodek musi odmawiać przyjmowania dzieci na zajęcia ponieważ brakuje miejsca, dlatego zaczęto starania o remont filii Klubu Delta przy ul. Goleniowskiej. Inwestycja ta rozpoczęła się w 1996 r. i do tej pory nie jest zakończona. Do zakończenia potrzeba ok. 200.000 zł, nie jest jednak pewne czy skończy się to na tej kwocie, ponieważ remonty trwające długo są zawsze droższe. Uznała, że należy się zastanowić czy miastu zależy na tej placówce czy miasta poprostu na nią nie stać. Za bulwersujący uznała fakt, że władze miasta znajdują 600.000 zł na rozpoczęcie nowej inwestycji na Skolwinie a nie ma pieniędzy na zakończenie inwestycji ciągnącej się od 7 lat. Zawnioskowała o sprawiedliwy rozdział środków budżetowych.

P. K. Marcinowski - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - wyjaśnił, że MBP w tej chwili zatrudnia 120 osób na 113 etatach. Biblioteki odwiedza ok. 370.000 mieszkańców rocznie. 3 lata temu nastapiło pewne załamanie w finansowaniu MBP przez Miasto co powoduje, że nie starcza na podstawowe potrzeby m.in. na  zakup nowych woluminów i dalsze prace związane z komputeryzacją.

P. G. Sarosiek - wyjaśniła, że wnioski o przeprowadzenie remontu w DK "Słowianin" składane były wieloktotnie do Wydziału Kultury i Wydziału Inwestycji Miejskich.

P. S. Szafrański - wyjaśnił, że ośrodek na Skolwinie ma prowadzić szeroko pojętą działalność prospołeczną (funkcje eedukacyjne, kulturalne, sportowe). Wstępne rozwiązanie mówi o zapisaniu tego ośrodka jako filii DK "Skolwin" ale jakie rozwiązanie będzie przyjęte w przyszłości tego jeszcze nie wiadomo.

Dyrektorzy odpowiadali także na pytania dot. pozyskiwania sponsorów. Pozyskiwanie środków w ten sposób określili za bardzo trudne.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



ProtokołowałaWiceprzewodniczący
 
Marta KlimekJędrzej Wijas
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2003/01/24 11:25:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2003/01/24 11:25:18