przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/169/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 29 WRZEŚNIA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 20.09.05 r.
3. Dyskusja nad wnioskiem Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów dot. skonsolidowania środków zapisanych w WPI na lata 2005 - 2007.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący Komisji  wprowadził do porządku obrad dodatkowy punkt dot. dyskusji nad projektem uchwały nr 261/05. Zmianę  przegłosowano  (za-5 jednogłośnie).


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 20.09.05 r.


Komisja w wyniku głosowania (za-5-jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia  20.09.2005r


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad wnioskiem Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów dot. skonsolidowania środków zapisanych w WPI na lata 2005 - 2007.


W związku z pismem z Portu Lotniczego Szczecin- Goleniów, które wpłynęło do Komisji, Przewodniczący  Komisji Piotr Kęsik zwrócił się  do zaproszonych gości o przedstawienie  problemu oraz skonkretyzowanie wniosku. Pismo stanowi zał. do protokołu.

Port Lotniczy zwraca się o pomoc w skonsolidowaniu środków finansowych i zabezpieczeniu ich w budżecie na rok 2006, tak, aby umożliwić  im dostępność  jeszcze w I kwartale 2006r. Prośba ta wynika z  potrzeby realizacji   zadania inwestycyjnego pn’ Modernizacja Rozbudowa terminalu pasażerskiego w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów III etap. terminal przylotów"  Powinno ono zostać zakończone najdalej w styczniu 2006r a rozliczone finansowo do kwietnia 2006r.

Komisja chciała wiedzieć, jak Gmina Goleniów partycypuje w kosztach  budowy i utrzymania Lotniska. Pan Ryszard Pozorski przypomniał zebranym, że Port Lotniczy to  ok 300 miejsc pracy, leży to wiec w interesie i lotniska i gminy, która określiła najniższą stawkę za podatek od nieruchomości -polityka ta utrzymywać  się będzie na  kolejne lata.

Komisja po wysłuchaniu w/w zwróciła się  do Skarbnika i Prezydenta Miasta, wniosek przyjęto  (za-5) o treści:

  Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej  wnosi do Prezydenta Miasta o umieszczenie w  projekcie budżetu na rok 2006rok,  kwoty 1,5 mln zł  na zabezpieczenie  zadania pn. "Modernizacja i rozbudowa terminalu pasażerskiego  w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów  III etap. Terminal przylotów".

Kwota ta zapewni po wykonaniu odpowiednich inwestycji, uzyskanie  przez  Port Lotniczy Szczecin-Goleniów statusu lotniska międzynarodowego. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju miasta,  naszego regionu oraz całego Pomorza Zachodniego. W związku z powyższym, Komisja wnosi  o potraktowanie w/w jako priorytet w  dyspozycjach budżetowych na rok 2006.    

    Ze względu na okoliczności, zmuszające Spółkę POrt Lotniczy Szczecin-Goleniów do zrealizowania zadania (dostępność  środków finansowych -I kwartał 2006)  Komisja uważa, ze  w tej sytuacji, projekt budżetu  powinien został  uchwalony najpóźniej  do dnia 30 grudnia  2005r.

 


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt projektu uchwały 261/05 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.


Przewodniczący  Komisji udzielił głosu panu prof. J. Sołdkowi, Prezesowi Sp. Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Pan profesor poinformował, że wyrażenie zgody na wniesienie aportem  do spółki nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Mickiewicza 51-powinno umożliwi spółce pełniejsze wykonywanie zadań statutowych.

Radny Gronkowski poruszył kwestie wycofania działek przy ul. Struga. Przynoszą one straty z powodu opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Pyta pana prezesa, czy były składane ze SPN-T  na piśmie prośby do  Prezydenta o wycofanie z majątku spółki przedmiotowych działek?

Pof. Sołdek- tak, były pisma, korespondencja pomiędzy  Prezydentem a  SPN-T dawały przyzwolenie na takie działania.

Radna Lubińska jest zdania, ze Park jako spółka powinien istnieć, ale potrzebna  jest wizja  samego funkcjonowania spółki, a na dzień dzisiejszy takiej nie ma.

Wiceprezydent L. Dlouchy przedstawił Komisji argumenty, przemawiające za ratowaniem spółki SPN-T.  Stwierdził, że Park winien być zlokalizowany w pobliżu szczecińskich uczelni, bo tam mieści się całe zaplecze naukowo-techniczne.

Piotr Kęsik zwrócił się do Prezydenta Dlouchy o przygotowania takiego projektu uchwały na sesję, który pozwoliłby rozwiązać problem funkcjonowania Parku. 

Zaproponował  następującą  treść  stanowiska Komisji , które zostało przyjęte przez aklamację:

   Komisja Rozwoju i Promocji Miasta  wnosi do Prezydenta Miasta o przygotowanie projektu uchwały dot. Parku  Naukowo-Technologicznego w Szczecinie, w którym rozwiązane  zostaną  trzy  najważniejsze dla sprawnego funkcjonowania spółki  problemy:

1. zadłużenie spółki na kwotę ok 1,570 tys zł.

2.  nieruchomość przy ul. Struga

3.  brak stanowiska managerskiego, które pozwoliłoby na sprawne  funkcjonowanie spółki.

       Komisja wnosi, aby w projekcie  uchwały znalazł się zapis dot. zamiany wierzytelności Gminy Miasto Szczecin na udziały w SZPN-Technologicznym. Ponadto  Komisja stoi na stanowisku, aby grunt przy ul. Struga w trybie pilnym został przekazany  przez Spółkę  SPNT do Gminy Miasto Szczecin.               Jednocześnie Komisja uważa, że do zarządzania Spółka SPNT powinien został powołany w drodze konkursu manager, który  odpowiadać  będzie  za wyniki ekonomiczne spółki, celem niedopuszczenia do ponownego jej  zadłużenia.  Wszelkie działania  powinny zabezpieczyć  możliwość  kontynuowania programów naukowych, realizowanych  przez  prof. Jerzego Sołdka.

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2005/10/06 12:11:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2005/10/06 12:11:29
Anna Myślińska 2005/10/03 16:41:36
Anna Myślińska 2005/09/30 10:56:35
Anna Myślińska 2005/09/28 15:14:54
Anna Myślińska 2005/09/28 10:43:18
Katarzyna Kamińska 2005/09/23 13:59:17
Katarzyna Kamińska 2005/09/23 09:05:42