PROTOKÓŁ NR 0063-1/32/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 17 LIPCA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Juliusz Słowacki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji |
3. | Omówienie kierunkowych założeń polityki budżetowej dla Miasta Szczecina na 2004 rok. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
J. Słowacki - zaproponował uzupełnienie porządku obrad o punkt 4 "Opiniowanie projektów uchwał nr 152/03 i 165/03" i renumerację pozostałych punktów.
za przjęciem takiego porządku - jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji
Jednogłosnie.
Ad. pkt. 3.
Omówienie kierunkowych założeń polityki budżetowej dla Miasta Szczecina na 2004 rok.
J. Słowacki - ad. materiał przekazany radnym dot. interpelacji z dnia 23.06.03 zapytał, czy są jakieś tematy, które wymagają uzupełnienia. Otworzył dyskusję nad tym materiałem.
M. Jacyna - Witt - jakie działania prorozwojowe i jaka nowa jakość zostały ujete w polityce budżetowej? Uznała, że założenia budżetowe powinny rozwijać miasto i sprowadzenie pieniędzy do miasta. Które z przedstawionych założeń spełniaą te kryteria?
M> Jurczyk - koncepcja opiera się na zaciągnięciu kredytów na inwestycje i stworzenie nowe miejsca pracy. Dodatkowo przedstawiona koncepcja jest koncepcja która bierze pod uwage kilka najbliższych lat a nie tylko rok 2004. Dodatkowo do 30 wrzesnia w porozumieniu z Uniwersytetem Szczecińskim przedstawimy państwu strategię rozwoju miasta do roku 2006. Wówczas będzie mozna mówić o konkretach. Poinformował, że budoa banku Regionalnego jest bardzo zaawansowana, jest to instytucja, która znacząco pooprawi....
L. Chwat - uzupełniajac wypowiedź przypomniał materiał pt. Wieloletni Plan Inwestycyjny - inwestycje planowane i kontynuowane.
J. Dużyński - ad. sfera społeczna. Znaczącą częścią budżetu jest sfera społeczna, ponad 400 mnl. zł. Zapisy dot. restrukturyzacji wydatków. Czy możemy oznaczyć, jaka część społeczeństwa będzie objęta pomocą społeczną? Co ze Szpitalem Miejskim? Czy założenie o niezmienności środków na ten cel jest właściwe? CZy mamy wiedzę o ilości osób, która będzie potrzebowac pomocy miasta, czy się ona zwiększy? Czy pomoc miasta będzie na tym samym poziomie?
A. Nowak - skala problemów w roku przyszłym i liczba osób korzystających z pomocy miasta z pewnością się nie zmniejszy. Spodziewamy się nawet, że skala tego problemu będzie trochę większa. Pozostawienie wydatków na tym samym poziomie nie oznacza pomocy takiej samej jak dotychczas. Ogromną wagę przywiązujemy do racjonalizacji wydatków i przepływu informacji. Uruchamiamy programy wdrażające umiejetności wychodzenia z trudnych sytuacji, do aktywacji rodziny. Chcemy wyeliminować niezasadne wydawanie pieniędzy, np. ulgi za przedszkola, które wymknęły się spod kontroli. Podobnie trudna sytuacja jest w kulturze i oświacie. Nie chcę dopuścić do zmniejszenia wydatków w tych zagadnieniach.
L. Chwat - jest tu kilka baz danych, które trzeba skonsolidować. Dzisiaj jeden świadczeniodawca nie wie, że dana rodzina już korzysta z innych form pomocy.
E. Malanowska - brakuje tu informacji dot. ustalenia kilku najwazniejszych dla miasta priorytetów, na które muszą być zawarowane środki finansowe. Np. wchodzimy do UE i konieczne jest tu wskazanie rezerwy, z której bedziemy finansowac te inwestycje. Co oznacza zapis : ograniczenie wydatków na obsługę długu. Czy przewidziano tu mozliwośc zaciągania kredytów komercyjnych na te cele? Dodatkowo zapis "niepodnoszenie" powinien być zastąpiony zapisem "racjonalizacja" da. wydatki na sferę społeczną.
M. Jurczyk - najbliższe posiedzenie Kolegiu Prezydenckiego bedzie poświęcone właśnie temu tematowi. Wyniki dyskusji zostaną przedstawione radnym. Wypracowane prioytety zostaną przekazane radnym, natychmiast z chwilą opracowania.
M. Czekaj - szacujemy, że dochody miasta w przyszłym roku będą niższe o 10-15 mln w stisunku do roku bieżacego. Utrzymanie wydatków społecznych na dotychczasowym poziomie spowoduje całkowity brak srodków własnych na inwestycje. Oznacza to brak zdolności kredytowej miasta.
E. Malanowska - w przedstawionym dokumencie w rozdziale wydatki wszędzie powinno się pojawić słowo "ograniczenie " wydatków zamiast "Racjonalizacja". Do przemyślnia jest także sprawa określenia wysokości rezerwy budżetowej.
J. Dużyński - czy nie wskazane byłoby dyskusja ponad podziałami nad modelemkomunikacji miejskiej w szczecinie, z czego wynikna nakłady, jakie będziemy musieli tu ponieść.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sejsę.
Kierunkowe załozenia polityki budżetowej.
E. Malanowska - wpisać jako priorytwt pozuyskiwanie srodków z UE strukturalnych, itp. W zakresie wydatków: ograniczenie wydatków w sferze społecznej. Matreiał wymaga przemyślenia i uzupełnienia.
M. Jacyna - Witt - zmiana sposobu wyboru Prezydenta miasta powinien wpłyną ć na kształt uchwały w sprawie procedury tworzenia budżetu - to prezydent powinien kreować budżet szczecina. Z propozycją takiej uchwały wyjdzie klub od nowa. Ad przedstawiony projekt : powinniśmy dążyc do zwiększenia dochodów i większe środki wydatkować w sferze społecznej.
Ustalonoa, że na kolejnym posiedzeniu komisji projekt uchały zostanie ostatecznie przyjęty.
PRZENIEŚC DO WCZESNIEJSZEGO PUNKTU PO.
Projekt uchwały nr 165/03 w sprawie zmian w budzecie Miasta Szczecina na 2003 rok.
M. Czekaj - zreferował projekt uchwały.
E. Malanowska - zaproponowała, by 100 tys. przekazać na Klinike Neurochirurgii na Unii Lubelskiej, scena Teatru Współczesnego zamias 250 tys. może zostać sfinansowana ze srodków UE, jak to się stało w pzypadku zamku Książąt pomorskich.
za wnioskiem e. malanowskiej - 4 - za, 1 wstrzym
za uchwałą wraz ze zmianami: 4 - za, 1 - wstrzym
Projekt uchwały nr 152/03 -
4 - za, 1- wstrzym
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Inspektor BRM | Juliusz Słowacki |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2003/07/10 10:47:09
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2003/07/10 10:47:09 |