przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/127/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 6 MAJA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 27.04.br
3. Informacja nt. stanu zagospodarowania obecnego i planowanego Lotniska Szczecin-Dąbie i terenów sąsiadujących (zapoznanie się z odpowiedziami na wnioski w sprawie lotniska)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 29.04.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. stanu zagospodarowania obecnego i planowanego Lotniska Szczecin-Dąbie i terenów sąsiadujących (zapoznanie się z odpowiedziami na wnioski w sprawie lotniska)


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - zapoznał członków Komisji z odpowiedzią na dezyderat nr 22 dot. Lotniska Szczecin-Dąbie i terenów położonych w jego sąsiedztwie. (stanowi załącznik do niniejszego protokołu).  Stwierdził, że najważniejsze jest, aby Komisja doprowadziła tą sprawę do końca i aby radni Rady Miasta zdecydowali o zagospodarowaniu tego terenu w formie projektu uchwały.  Uznał, że należy zainteresować tym tematem także mieszkańców i inne środowiska lokalne.  Podkreślił, że w tym roku musi zapaść decyzja w tej sprawie pod kątem utrzymania bądź likwidacji lotniska. Poinformował, że na spotkaniu z Prezydentem M. Czesnym zażądał podjęcia decyzji w sprawie tych terenów.  Następnie poprosił o przedstawienie stanu władania terenem lotniska oraz informacje nt. planów  i kierunków ich zagospodarowania. Powiedział, że dodatkowo w tej sprawie Komisja na przyszłych posiedzeniach przeprowadzi rozmowy  z Aeroklubem Szczecińskim m.in. w kwestii przeniesienia lotniska.

P. T. Górski (WGN) - przedstawił stan władania terenów należących do Lotniska Szczecin-Dąbie, gdzie zasadniczo stanowią one własność Miasta. Poza tym znajduje się tam ogród działkowy o lokalizacji stałej, który podlega likwidacji, jest obszar 20ha. Kolejny teren stanowi ogród działkowy "Tęcza", gdzie procedura likwidacyjna pod względem formalno-prawnym została dopełniona, ale nadal trwa ich użytkowanie . Likwiduje to intensyfikację pod względem przejęcia ogrodów działkowych do Miasta. Podsumował, że własność osób fizycznych jak również udział osób trzecich wynosi 15 ha w całości terenów wokół lotniska.  

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - przedstawił materiały jakie wpłynęły do Komisji w sprawie lotniska. (stanowią załączniki do niniejszego protokołu).

P. M. Cehak (BBPM) - przedstawił informację na temat stanu obecnego lotniska. Poinformował, że w chwili obecnej stan prawny przedstawia się tak, że zapisy planu zagospodarowania przestrzennego wojewódzkiego mówią,  że teren ten jest wskazany pod lotnisko. W obowiązującym planie miejscowym również przewidziana jest funkcja lotnicza, w związku z czym status prawny tego terenu nie w całości jest przeznaczony pod cele lotniska. Część jest z funkcji lotniska wyłączona. Wskazał na mapie granice terenu lotniska oraz grunty wyłączone z tej funkcji. Przypomniał, że istnieje zobowiązanie, co do wysokości okolicznej zabudowy oraz ograniczenia wynikające z dokumentacji, mówiące o powołaniu lotniska.  W związku z przymiarkami do zagospodarowania terenu przez firmę Cherverton zaistniały potrzeby wprowadzenia zmian w planie. Dodał, że ograniczenia lotniska muszą uzyskać odpowiednie opinie oraz wprowadzenie nowych zobowiązań dla terenów sąsiadujących. Podsumował, że w obecnie otwarta jest procedura wnoszenia zmian do planu, ale, że nie są do końca wykrystalizowane opcje zagospodarowania tego terenu, prace związane z planem lotniska są zawieszone.

P. Z. Paszkowski (WUiAB) - przypomniał, że lotnisko w Dąbiu powstało na początku XX wieku. Stwierdził, że ze względu na emitowany hałas lotniska, obecna lokalizacja lotniska nie jest dobra.  Następnie powstała koncepcja mówiąca, że lotnisko w obecnym stanie i tak wymaga wielkich nakładów technicznych, więc lepiej wybudować nowy obiekt, a tan teren przeznaczyć pod inne funkcje. Pod kątem tej koncepcji wpłynęły konkretne oferty inwestycyjne. Teren ten można wykorzystać bardziej intensywnie i pod tym kątem powstała koncepcja firmy Cherverton.

P. M. Cehak (BPPM) - stwierdził, że koncepcja firmy Cherverton była bardzo atrakcyjna dla Miasta, ponieważ miała  doprowadzić do stanu używalności lotnisko. Miało zostać ono odbudowane z posadowieniem nowego pasa startowego, a obok miał powstać zespół handlowy z częścią rekreacyjną. Jednak z różnych względów nie doszło to do skutku. Obecnie pojawiają się koncepcje z dyslokacją samego lotniska wraz z koncepcją wybudowania dużego zespołu mieszkaniowego. Wspomniał, że obecność funkcji lotniczej na tym terenie limituje powstanie innych funkcji ze względu na emitowany hałas. Powiadomił o wpłynięciu do Miasta oferty IKEA i Aqaparku, które mogą być zrealizowane na terenach sąsiadujących z lotniskiem. Niestety Rada Miasta nie zgodziła się ogłoszenie przetargu na te tereny uzasadniając, że musi być całościowy plan zagospodarowania tych terenów.  Zaznaczył, że należy zdawać sobie sprawę, że budowa lotniska jest bardzo kosztowną inwestycją, a opłacalność stoi pod znakiem zapytania, więc wybudowanie nowego lotniska powinno zmierzać pod kątem lotniska sportowego, sanitarnego służącego celom doraźnym.

Przewodniczący Komisji H. Jerzy - stwierdził, że obecnie teren lotniska jest nieuporządkowany.

Radny J. Modrzejewski - odczytał opinię MKU-a, która stwierdza potrzebę utrzymania lotniska na obecnym terenie. Stwierdził, że lotnisko powinno być ukierunkowane na obsługę biznesową. Wyraził swój niepokój odnośnie zbywania terenów wokół lotniska, gdzie stawianie Miasta i mieszkańców przed faktami dokonanymi tj. ogłaszaniem przetargów na te tereny -  oznacza, że lotnisko nie ma racji bytu. Stwierdził, że Miasto nie ma wizji, co chce zrobić na tym terenie, a musi tu w końcu zapaść rozstrzygnięcie w kwestii zagospodarowania tego terenu. Zaznaczył, że Komisja powinna uzyskać inne dokumenty w sprawie lotniska tj. takie, które pozował przeanalizować, które z proponowanych przez przyszłych inwestorów inwestycje są ze sobą spójne, a które rozbieżne.

Radny B. Trzos - zauważył, że na dzień dzisiejszy Miasta nie stać na utrzymywanie na tym terenie skansenu lotniczego. Jest to teren zbyt atrakcyjny dla Miasta i póki Rada Miasta nie podejmie decyzji, jaka funkcja ma tam powstać,  to do tego momentu nie zapadną żadne rozstrzygnięcia.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - stwierdził, że Rada Miasta musi jeszcze w tym roku podjąć stosowaną decyzję w tej sprawie.

P. Z. Paszkowski - dodał, że po przeprowadzeniu dyskusji z Aeroklubem, ten przedstawił koncepcję zawężenia lotniska w tym samym miejscu, gdzie pozostała część będzie możliwa do wykorzystania na cele, jakie uchwali RM. Jeśli w Rokicinach uda się Miastu pozyskać teren i środku UE, to teren ten można będzie przekształcić pod cele rekreacyjne. Tak, czy inaczej z racji samych walorów terenowych i zasad urbanizacji należy część tego terenu przekazać pod strefy zielone.

Radny J. Modrzejewski  - zgłosił wniosek o wstrzymanie dalszych działań zmierzających do sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste lub dzierżawy wieloletniej terenów położonych wokół lotniska Szczecin-Dąbie (tj. objętego ul. Przestrzenną, Eskadrową, Hangarową i rzeką Płonią) do chwili rozstrzygnięcia przez Radę Miasta w studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania Miasta.

Komisja w wyniku głosowania /3-przeciw,4-przeciw,2-wstrz. / nie przyjęła ww. wniosku

Radny J. Morzejewski - zgłosił drugi wniosek o treści:

Komisja Inwentaryzacyjna RM wnosi o przedstawienie materiału zbiorowego, porównującego koszty modernizacji lotniska w Dąbiu i planowanego lotniska w Rokicinach - dla tych samych parametrów przeznaczenia lotniska wraz z infrastrukturą komunikacyjną.


Komisja w wyniku głosowania /5-za,1-przeciw,3-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2005/05/24 12:23:11
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2005/05/24 12:23:11
Ewa Peryt 2005/05/04 09:20:26
Ewa Peryt 2005/04/29 14:38:23
Ewa Peryt 2005/04/29 14:34:43