przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.8.2024
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, MOBILNOŚCI, KLIMATU I ZWIERZĄT
Z DNIA 6 LISTOPADA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Stan realizacji inwestycji na ul. Kolumba, al. Powstańców Wielkopolskich oraz Pętli Pomorzany - wizja lokalna.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Stan realizacji inwestycji na ul. Kolumba, al. Powstańców Wielkopolskich oraz Pętli Pomorzany - wizja lokalna.


Komisja dokonała przejazdu tramwajem po nowym torowisku, które powstało w ramach inwestycji drogowej na ul. Kolumba. Trasa rozpoczęła się na przystanku Dworcowa i wiodła ul. Kolumba do Pętli Pomorzany.

Przewodniczący Przemysław Słowik – poprosił wykonawcę o omówienie stanu realizacji inwestycji oraz przyczyn opóźnień. Przypomniał, że na posiedzeniu Komisji w dn. 4 września 2024 r. wykonawca optymistycznie wypowiadał się nt. uruchomienia linii tramwajowej początkiem listopada. Tymczasem dowiadujemy się o kolejnym opóźnieniu.

Marcin Wiśniewski – ZUE – poinformował, że na odcinku między ul. Zapadłą i ul. Dąbrowskiego prace rozpoczęły się 30 września. Nie można było ich zacząć wcześniej, ponieważ był to jedyny dojazd do Tamy Pomorzańskiej. Poinformował, że jutro zaczną się na tym odcinku prace nad nawierzchnią bitumiczną i asfaltem. Pokreślił także dużą ilość kolizji, jaką napotyka wykonawca przy tej inwestycji. Najpoważniejszym problemem w tym momencie jest kolizja z kablami średniego napięcia Enei. Muszą one być przebudowane, w a hurtowniach brakuje takiego konkretnego kabla. Staramy się go pozyskać, jednak jego dostępność determinuje kolejne prace. Obecnie prowadzimy prace przy przebudowie kabli niskiego napięcia oraz kabli oświetleniowych.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, ile osób pracuje na placu budowy?

Marcin Wiśniewski – ZUE – odpowiedział, że 120-140 osób. Wyjaśnił, że teraz tego nie widać, ponieważ w sieci trakcyjnej jest napięcie, więc część prac musiała zostać wstrzymana.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, czy w oczekiwaniu na kabel możliwe jest chociaż częściowe tymczasowe umożliwieniu ruchu tramwajowego? Zwrócił uwagę na trudną sytuację mieszkańców.

Marcin Wiśniewski – ZUE – zadeklarował, że jak tylko będzie taka możliwość, to jak najszybciej tramwaje zostaną uruchomione. Na ten moment gabaryty pojazdów budowy uniemożliwiają uruchomienie regularnego ruchu tramwajowego.

Radny Marek Duklanowski – przypomniał, że oficjalny komunikat jasno wskazywał, że 1 listopada tramwaje zostaną uruchomione. Mieszkańcy mają gehennę i od kilku lat muszą się zmagać z utrudnieniami. Brak kabla brzmi jak wymówka. Oczekujemy konkretnych informacji nt. terminu przywrócenia ruchu tramwajowego.

Marcin Wiśniewski – ZUE – przypomniał o ogromnych kolizjach, z którymi musi mierzyć się wykonawca. Dochodzimy już do 600 zapytań technicznych. Na kabel trafiliśmy w czasie prac. Nie możemy udawać, że go tam nie ma. Musimy rozwiązać problem.

Radna Julia Szałabawka - zwróciła uwagę na bezpieczeństwo pieszych na terenie inwestycji. Brak chodników prowadzi do niebezpiecznych sytuacji i wymusza na pieszych poruszanie się ulicą, po której jeżdżą z dużą prędkością samochody.

Mieszkanka – poinformowała, że przy wyjściu z kamienicy, w której mieszka nie ma chodnika. Dzieci do szkoły muszą chodzić ulicą, po której jeżdżą bardzo szybko samochody. Boją się, że zostaną potrącone. Czekamy, aż będziemy mogli bezpiecznie wyjść z kamienicy.

Marcin Wiśniewski – ZUE – zadeklarował, że jeszcze dziś zajmie się tematem poprawy sytuacji pieszych we wskazanym miejscu.

Przewodniczący Przemysław Słowik – dodał, że kwestia organizacji ruchu przy wielkich budowach jest czymś, o czym trzeba w przyszłości szerzej porozmawiać. W czasie remontów ruch należy organizować tak, aby w maksymalnym stopniu zadbać o bezpieczeństwo pieszych (np. poprzez oddzielenie ruchu pieszych).

Radny Marek Duklanowski – zapytał, kiedy konkretnie ul. Kolumba pojadą tramwaje wg rozkładu?

Marcin Wiśniewski – ZUE – powiedział, że na ten moment termin to Święta Bożego Narodzenia.

Przewodniczący Przemysław Słowik – w kontekście bezpieczeństwa pieszych poinformował, że Komisja wystosuje pismo do Policji z wnioskiem o zwiększenie częstotliwości kontroli prędkości na otwartym dla ruchu odcinku ul. Kolumba.

Radni przejechali na Pętlę Pomorzany.

Marcin Wiśniewski – ZUE – poinformował, że Pętla Pomorzany, ma być gotowa wraz z otwarciem ul. Kolumba. Początkowo tramwaje będą korzystać z dwóch torów. Pozostałe trzy tory będą kończone równolegle.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz – zwrócił uwagę, na troskę o zieleń w Mieście. Dzięki przewodniczącemu Przemysławowi Słowikowi mamy pierwsze zielone przystanki. Tutaj zieleni brakuje. Mamy wielki betonowy plac, który latem będzie wyspą ciepła. Dlaczego nie można było od razu zaprojektować tej pętli jako zielonej?

Krystian Wawrzyniak – Prezes Zarządu Tramwaje Szczecińskie – wyjaśnił, że zastosowanie tłucznia jest ekonomicznie najtańsze. Założeniem była łatwość w utrzymaniu pętli. Natomiast jest to jak najbardziej kwestia do dyskusji przy kolejnych projektach.

Marcin Wiśniewski – ZUE – zwrócił uwagę, że zielone torowiska także mają swoje problemy i wcale nie są idealnym rozwiązaniem.

Radny Piotr Kęsik – zwrócił uwagę na dużą ilość problemów i kolizji na każdym etapie inwestycji.

Radny Marek Duklanowski – zapytał, dlaczego tory tramwajowe zużywają się tak szybko w porównaniu z torami kolejowymi?

Marcin Wiśniewski – ZUE – wyjaśnił, że kluczowa jest częstotliwość użytkowania. Sumarycznie tory tramwajowe są użytkowane dużo bardziej.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, czy na pętli przewidziany jest budynek socjalny?

Krystian Wawrzyniak – Prezes Zarządu Tramwaje Szczecińskie – potwierdził. Dodał, ze z momentem uruchomienia tramwajów całe zaplecze socjalne będzie także gotowe. W budynku jest miejsce także na kasę biletową, jednak jej uruchomienie to decyzja ZDiTM-u.

Radny Marek Duklanowski – zapytał, kiedy zostanie oddana al. Powstańców Wielkopolskich?

Marcin Wiśniewski – ZUE – poinformował, że dochodzą dodatkowe prace. Wśród nich jest przebudowa magistrali wodociągowej od placu Szyrockiego do ulicy Starkiewicza. To całkiem nowe zlecenie od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Jego realizacja jest uzasadniona, bo kolejna taka okazja nie trafi się szybko. W tej chwili jesteśmy na etapie przezbrojenia podziemnego. Działamy na odcinku od placu Szyrockiego do ulicy Milczańskiej. Realizowane są najgłębsze roboty, czyli budowa nowej kanalizacji odwodnieniowej. Przebudowywana są również sieci teletechniczne, energetyczne i gazowe. Zakres prac jest szeroki.

Krystian Wawrzyniak – Prezes Zarządu Tramwaje Szczecińskie – odnosząc się do pytania o termin zakończenia przebudowy wyjaśnił, że nie będzie to najprawdopodobniej lipiec 2025 r., jak planowano. Dodał, że na jutro zaplanowane jest spotkanie rady budowy w sprawie organizacji ruchu.

Przewodniczący Przemysław Słowik – podkreślił, że szczególną uwagę należy poświęcić w organizacji ruchu kwestii bezpieczeństwa pieszych. Musimy zrobić wszystko, aby prowadzone prace drogowe były jak najmniej uciążliwe dla pieszych.

Wobec braku dalszych pytań Radni udali się tramwajem na przystanek Dworcowa.

Marcin Wiśniewski – ZUE – przekazał informację z ostatniej chwili, że uda się sprowadzić brakujący kabel.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Powązka
Inspektor BRM
 Przemysław Słowik

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/10/29
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2024/11/26 10:48:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2024/11/26 10:48:45 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/11/07 10:15:12 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/10/29 14:54:37 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/10/29 14:18:04 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/10/29 10:30:09 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/10/29 10:30:00 Nowa pozycja