PROTOKÓŁ NR 0012.5.6.2024
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 22 PAŹDZIERNIKA 2024 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:30
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Ewa Jasińska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta;
-180/24 - zasad sprawienia pogrzebu przez Gminę Miasto Szczecin, - 181/24 zmieniająca uchwałę Nr XXIV/694/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie zmian w organizacji środowiskowych domów samopomocy w Szczecinie -182/24 uchylająca uchwałę w sprawie bezpłatnego korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez honorowych dawców krwi - 183/24 zatwierdzenia Programu naprawczego Szczecińskiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie na lata 2024-2026 |
4. | Rozpatrzenie wniosku w zakresie możliwości zmiany przepisu §1 pkt 4 Uchwały Nr XVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 roku w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów
|
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania; za - 8 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 3 września br bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta;
-180/24 - zasad sprawienia pogrzebu przez Gminę Miasto Szczecin,
- 181/24 zmieniająca uchwałę Nr XXIV/694/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie zmian w organizacji środowiskowych domów samopomocy w Szczecinie
-182/24 uchylająca uchwałę w sprawie bezpłatnego korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez honorowych dawców krwi
- 183/24 zatwierdzenia Programu naprawczego Szczecińskiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie na lata 2024-2026
projekt uchwały nr 180/24 w sprawie zasad sprawienia pogrzebu przez Gminę Miasto Szczecin
projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem omówiła p. B. Bugajska Dyrektor WSS
Radny H. Jerzyk- uchwała jest potrzebna, zapytał jakiego rodzaju pogrzeby są refundowane z ZUS-u, czy nie ma obawy o nadużycie pochówków wykonywanych przez gminę przez osoby najbliższe?
B. Bugajska- pogrzeby są refundowane przez ZUS kiedy ktoś jest ubezpieczony, realizatorem naszej uchwały jest MOPR i on weryfikuje dokumenty, do tej pory nie było żadnych nadużyć.
W związku z brakiem pytań Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania; za- 8 / jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
projekt uchwały 181/24 zmieniający uchwałę Nr XXIV/694/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie zmian w organizacji środowiskowych domów samopomocy w Szczecinie
projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem omówiła p. B. Bugajska Dyrektor WSS
W związku z brakiem pytań Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania; za- 8 /jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
projekt 182/24 uchylający uchwałę w sprawie bezpłatnego korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez honorowych dawców krwi
projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem omówiła p. B. Bugajska Dyrektor WSS
Radna D. Gródecka-Szwajkiewicz - czemu rozgraniczamy wielkość oddanej krwi na 15 i 18 litrów.
B. Bugajska- wielkość oddanej krwi jest regulowana w ustawie.
Radna E. Abramowicz- prawa nabyte zostają?
B. Bugajska– tak.
W związku z brakiem pytań Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania; za- 8 /jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Projekt uchwały nr 183/24 w sprawie zatwierdzenia Programu naprawczego Szczecińskiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie na lata 2024-2026
p. J. Jańczak przedstawiciel Szczecińskiego Centrum ZdrowiaSamodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie - dokonała wprowadzenia do tematu zgodnie z uzasadnieniem.
Radna E. Jasińska– zwróciła uwagę, iż SZCZ SPZOZ ma bardzo duże nadlimity, w tej chwili na ponad 1 milion złotych- mogą zostać niezapłacone, zapytała czy ZOZ nadal je wykonuje?
J. Jańczak- wykonywanie nadmilitów w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej czyli we wszystkich poradniach specjalistycznych nie jest ograniczone i Fundusz właśnie wysłał do wszystkich świadczeniodawców prośbę o złożenie wniosków o aneksowanie umów czyli o zwiększenie wartości umów zawartych na dany rok.
Radna E. Jasińska - no dobrze ale nie zapłaci tego w 100%, zapłaci tylko jakimś procencie.
J. Jańczak- oczekujemy na aneksy jak zwykle.
Radna E. Jasińska - dopytała czy stomatologia, poradnia zdrowia i rehabilitacja wykonuje nadal nadlimity.
J. Jańczak- nie.
Radna D. Gródecka-Szwajkiewicz - skąd wynika zadłużenie, prosi o wyjaśnienie; nadlimity są liczone jako koszty i nie mamy gwarancji, że NFZ nam zapłaci.
J. Jańczak - nasz podmiot nie jest zadłużony, na bieżąco regulujemy wszystkie zobowiązania. Nasze należności przewyższają zobowiązania, nie mamy długów nasze zasoby finansowe zmalały ale potrafimy zamknąć miesiąc do miesiąca i na to liczymy że nam się uda. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna 650 tys.- oczekujemy w tej chwili na aneks, oczekujemy na aneksy we wszystkich pozostałych dziedzinach.
Radna D. Gródecka-Szwajkiewicz - to skąd wynika wprowadzenie planu naprawczego? prosi o wytłumaczenie mieszkańcom.
J. Jańczak- wprowadzenie planu naprawczego opiera się na oszczędnościach i ograniczeniu świadczeń ponadlimitowych i na naszych wewnętrznych działaniach, wewnątrz firmy nie opieramy programu naprawczego tylko na zwiększeniu obrotów z tytułu wykonania umów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mamy całą masę innych źródeł dochodu, które funkcjonują bardzo prawidłowo. NFZ jako podstawowy płatnik dyktuje warunki, w związku z tym do momentu dopóki nie uzyskamy aneksu tak naprawdę nie ma propozycji aneksowania umów na którą możemy się zgodzić albo nie; do tego momentu nie znamy takiej ostatecznej formy finansowania dlatego opieramy się głównie na oszczędnościach i pozostałych źródłach finansowania.
B. Bugajska- ponieważ wystąpiła strata, podmiot leczniczy jest zobowiązany do przedłożenia programu naprawczego – to nie jest dług.
E. Jasińska- pytanie odnośnie wskaźników efektywności chodzi o wskaźnik rotacji należności, który według placówki wynosi 41,5 dnia pieniądze, które ZOZ powinien otrzymać trafiają do niego po 41,5 dniach a wskaźnik rotacji zobowiązań wynosi niecałe 14 dni mimo, że z ustawy o transakcjach handlowych SPOZ mają zagwarantowany 60 dniowy termin płatności, czemu ZOZ szybciej płaci niż dostaje pieniądze?
J. Jańczak - terminy płatności wynikają z zawartych umów, nie zna tego zapisu. Fundusz przyjmuje faktury z datą na koniec miesiąca.
Radna D. Gródecka- Szwajkiewicz - w planach jest zakup aparatu USG do badań echa serca ; ile w przychodni na ul. Bohaterów Warszawy 51 jest aparatów USG.
J. Jańczak - jest ginekologiczny i jeden ogólny, czyli ten będzie trzeci.
Radna D. Gródecka- Szwajkiewicz- jak się zwiększy liczba badań kardiologicznych; ile mają zakontraktowanych?
J. Jańczak- nie liczyliśmy tego w ilości badań , liczyliśmy to w populacji którą mamy. Poprzez funkcję koordynatora ma skrócić i ułatwić to pacjentowi dotarcie do poradni kardiologicznej i szybszą diagnostykę.
Radny Ł. Tyszler- podstawą jest umowa z płatnikiem w publicznych jednostkach; jest nim Narodowy Fundusz Zdrowia; w przypadku 99 procent placówek płatnikiem jest fundusz, z nim zawieramy umowy na usługi które sprzedajemy jako świadczeniodawca, biorcą jest pacjent a nie Narodowy Fundusz Zdrowia. Umawiamy się z Narodowym Funduszem Zdrowia w ten sposób -będę wykonywał echo serca, NFZ ogłasza konkurs i wtedy placówka składa aplikację na konkurs, załóżmy że go wygrywa. NFZ mówi jesteście tańsi macie fajną lokalizację, macie personel, podpisujemy umowę wykonujemy te badania; na początku średnio potem coraz więcej ludzi wie, lekarze przysyłają nam pacjentów i mniej więcej okazuje się w sierpniu, że już zrealizowaliśmy umowę; umowa została wyczerpana Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za wszystko ale usługa jest realizowana dalej i każde nadwykonanie jest ryzykiem świadczeniodawcy.
Radna E.Jasińska- poprosiła, aby na następną bądź za dwie komisje przygotować informację co do wykorzystania sprzętu USG, którym dysponuje Szczecińskie Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie. Czyli tak naprawdę ilość badań, wykorzystanie w ciągu dnia w godzinach itp.
W związku z brakiem pytań Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania; za- 8 / jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku w zakresie możliwości zmiany przepisu §1 pkt 4 Uchwały Nr XVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 roku w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów
P. B. Wierzba Dyrektor Wydziału Oświaty UM– w przedmiotowym wniosku chodzi o to, aby dziecko dostało dodatkowe punkty za to, że jego rodzeństwo kontynuuje edukację w tej samej placówce, w tym przypadku żłobku. Kryteria są ustalane w oparciu o ustawę prawo oświatowe, które zakłada wprost jakie podmioty wchodzą w skład systemu oświaty i tutaj wnioskodawca wnosi, aby do tych kryteriów oprócz podmiotów typu: przedszkole, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, dorzucić żłobki, które nie funkcjonują w systemie oświaty. Żłobki nie podlegają pod system edukacji są to inne uwarunkowania prawne; nie ma w naszym mieście zespołów żłobkowo-przedszkolnych, więc tutaj nie ma połączenia dwóch podmiotów, wprowadzenie kolejnego zapisu spowoduje, że jakbyśmy sztucznie dokładali kolejne kryterium. Rada Miasta ma możliwość stworzenia sześciu kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym. Kolejna rzecz, która budzi wątpliwości to fakt, że o ile przedszkola jesteśmy w stanie jeszcze dopasować do obwodów, żłobków nie jesteśmy w stanie więc stworzy nam się chaos. Kolejna przesłanka to fakt, iż jest to sytuacja jednostkowa, która nie generuje potrzeby uwzględnienia tego kryterium w procesie rekrutacyjnym – komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
E. Jasińska Przewodnicząca Komisji- zgadza się z przedstawionymi tezami Pani Dyrektor, nie stwarzajmy nowego regulaminu rekrutacji, w którym trudno byłoby dyrektorom przedszkoli, którzy te rekrutację prowadzą wybrnąć; nie ma miejsca w tym momencie na wpisanie tego uwarunkowania, żłobki nie podlegają pod system edukacji są to inne uwarunkowania. Wynika, że sprawa jednostkowa została załatwiona pozytywnie czyli zgodnie z oczekiwaniami Wnioskodawców.
Radny Ł. Tyszler - wniosek wpłynął do rozpatrzenia również do Komisji Edukacji, z uwagi na obszerność tematów sesyjnych nie zajmowaliśmy się tym tematem, po dzisiejszych wyjaśnieniach uważa, iż nie powinniśmy powielać tej samej dyskusji; chodzi o to, że my tworzymy pewne ramy zapisy i życie pokazuje że nie wszystko da się opisać w ramach prawnych . Trzeba być wyczulonym bo to są zawsze takie osobiste i delikatne sprawy a już szczególnie jeżeli dotyczą dzieci i opieki nad nimi. Mamy opinie prawną, ponadto pewna mądrość wynikająca z doświadczenia jest dużo ważniejsza, nie wszystko da się ująć w przepisach.
Komisja w wyniku głosowania; za- 0/pozytywnym/, przeciw-8, wstrzym.- 0 zaopiniowała negatywnie ww. wniosek mieszkańców w zakresie możliwości zmiany przepisu §1 pkt 4 Uchwały Nr XVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 roku w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Ewa Jasińska |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2024/10/15
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2024/11/26 11:43:26
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2024/11/26 11:43:26 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/25 12:52:13 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 13:22:09 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 13:02:23 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 08:52:48 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 08:49:06 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 08:47:05 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2024/10/15 08:30:56 | Nowa pozycja |