przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Pawlicki
Data odpowiedzi:
2016/09/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana interpelację dotyczącą Szczecińskiego Roweru Miejskiego wyjaśniam, co następuje:

Jak już informowałem, w związku z Pana zapytaniem z 29 lipca 2016 roku - Spółka NiOL nie oferuje stacji sponsorskich. To działalność gospodarcza, którą zajmuje się Wykonawca systemu, czyli obecnie firma Nextbike Polska (wcześniej BikeU). Spółka NiOL na zlecenie Gminy Miasto Szczecin jest wyłącznie operatorem szczecińskiego roweru miejskiego Bike_S.

Dodam, że jeśli jakiś podmiot zwracał się do Spółki NiOL z zapytaniem o stacje sponsorskie, Spółka kierował go do Wykonawcy I etapu firmy BikeU. Niestety żaden potencjalny klient nie zaakceptował oferty BikeU. Prawdopodobnie czynnikiem decydującym była cena. Spółka NiOL nie miała wpływu na wartość oferty BikeU, nie ma też wpływu na wartość oferty Nextbike Polska (Wykonawca II etapu).

Firma Nextbike Polska, która obecnie pełni rolę głównego wykonawcy systemu Bike_S, zadeklarowała aktywne starania w zakresie pozyskiwania sponsorów dla nowych stacji. Spółka NiOL chętnie wesprze zabiegi Nextbike Polska we właściwym dla siebie zakresie.

Warto przy tej okazji wyjaśnić, że koszty funkcjonowania stacji sponsorskich należy rozpatrywać w dwóch aspektach: koszt jednorazowy (budowy stacji) i koszty operacyjne (serwis, alokacja, utrzymanie). Koszt budowy to oczywiście sprawa sponsora. Natomiast co do kosztów operacyjnych, tutaj można mówić o różnych rozwiązaniach, od pełnej odpłatności (corocznej) ze strony sponsora, po pełne finansowanie ze strony NiOL Sp. z o.o. (poparte wcześniej zgodą władz miasta i uwzględnione w budżecie gminy a następnie NiOL).
Oszacowanie kosztów operacyjnych zależy od lokalizacji stacji i jej wielkości. Koszt utrzymania 1 stacji z 12 zamkami i 8 rowerami wynosi rocznie ok 25 tys. zł. Rozbudowa systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów wiąże się ze zwiększonymi kosztami eksploatacji. Projekty w tym zakresie muszą mieć swoje odzwierciedlenie w budżecie Miasta i dopiero po zabezpieczeniu finansowania mogą być rozpatrywane na poziomie operacyjnym Miasta. W roku 2017 posiadamy na bieżącą eksploatację systemu kwotę 2 293 000,00 zł.

Biorąc powyższe pod uwagę stawianie Prezesowi NiOL zadania, aby w roku 2017 wybudował pięć stacji sponsorskich, byłoby niewłaściwie, gdyż nie leży to w zakresie jego kompetencji i możliwości.
 


Interpelacja:
udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2016/09/05
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2016/09/05 13:40:59
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2016/09/05 13:40:59 treść odpowiedzi