przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2015/11/10
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 775, w sprawie postoju pojazdów na chodniku przy Al. Wyzwolenia uprzejmie informuję co następuje.

W dniu 29.10.2015r. do Straży Miejskiej Szczecin wpłynęło zgłoszenie dotyczące jazdy po chodniku i nieprawidłowego parkowania pojazdów przy Al. Wyzwolenia na wysokości posesji nr 12-14. Około godziny 17:00 wysłany na miejsce patrol Straży Miejskiej stwierdził zaparkowane na chodniku 3 pojazdy, wzdłuż ścieżki rowerowej, równolegle do krawędzi chodnika w sposób nieutrudniający ruchu pieszych, przy pozostawieniu szerokości chodnika powyżej 1,5 metra. Nie stwierdzono jazdy po chodniku, jednak pojazdy nie mogły w przedmiotowym miejscu zaparkować w taki sposób nie przejeżdżając po drodze dla rowerów i po chodniku w kierunku ul. Mazowieckiej lub Pl. Rodła. Zgodnie z art. 129b ust. 2 Prawo o ruchu drogowym: „Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

1) kierującego pojazdem:

a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
b) naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego;

2) uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
b) ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,
c) ruchu pieszych.”

Interwencja nie mogła być w pełni zrealizowana z powodu braku uprawnień Straży Miejskiej do zastosowania sankcji wobec sprawcy wykroczenia jazdy wzdłuż po chodniku, to jest art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Uprawnienia do podjęcia interwencji posiada Policja i w związku z tym do dyżurnego przekazano niezwłocznie wniosek o interwencję. Niemniej sposób w jaki były zaparkowane pojazdy nie był prawidłowy i sprzeczny z zapisem art. 47 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Około godz. 17:30 patrol Straży Miejskiej przybył ponownie na miejsce nieprawidłowego parkowania pojazdów przy Al. Wyzwolenia 12-14. Stwierdzono zaparkowane pojazdy na chodniku i zniszczenie płytek chodnikowych. Ustalono sprawców zniszczenia i wobec 3 kierowców zastosowano grzywnę w postępowaniu mandatowym. Podczas realizacji interwencji przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, podjechał patrol Policji, któremu przekazano zgłoszenie dotyczące jazdy po chodniku, celem podjęcia dalszych czynności.

Reasumując, ustawodawca przewidział zatrzymanie i postój na chodniku pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, w ściśle określony sposób, kołami jednego boku lub przedniej osi, przy spełnieniu ustalonych warunków (art. 47 prd). Na podstawie analizy przedmiotowej interwencji stwierdzono błąd w ustaleniach faktycznych funkcjonariuszy Straży Miejskich przy kwalifikowaniu podstawy prawnej wykroczeń.

Odpowiadając na pkt 1 zapytania należy stwierdzić, że funkcjonariusze Straży Miejskiej posiadają prawo do ukarania za wykroczenia opisane w pkt 1 lit a i b. Nie są uprawnieni do podejmowania działań wobec kierowców poruszających się po drodze dla rowerów lub wzdłuż chodnika (wskazane w pkt. 1 lit. c i d).

W odpowiedzi na pkt. 2 zapytania, należy stwierdzić brak zasadności wprowadzania za skrzyżowaniem z ul. Mazowiecką znaku B-36 zakazu zatrzymywania się, gdyż istniejące przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym umożliwiają jednoznaczną wykładnię odnośnie zatrzymania i postoju pojazdów.

Jednocześnie pragnę poinformować, że Komendant Straży Miejskiej w Szczecinie z uwagi na ujawniony błąd w kwalifikacji prawnej wykroczenia, zlecił przeprowadzenie szkolenia doskonalącego funkcjonariuszy Straży Miejskiej w zakresie interpretacji przepisów regulujących zatrzymanie i postój pojazdów.


Interpelacja:
udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2015/11/12
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2015/11/12 08:34:42
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2015/11/12 08:34:42 nowa pozycja