przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2015/11/25
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na zapytanie nr 824 w sprawie koncepcji reformy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w sieci bibliotecznej na prawobrzeżu Szczecina, informuję uprzejmie, że projekt utworzenia nowoczesnej biblioteki publicznej w lokalu przy ul. Struga 15 (połączony z przeniesieniem filii nr 48 przy ul. Rydla 93 oraz likwidacją filii nr 53 przy ul. Seledynowej 50 i filii nr 3 – dziecięca przy ul. Nałkowskiej 15 – funkcjonujących na obszarze części prawobrzeża) nie jest obecnie przedmiotem rozważań. Zgodnie z wolą Radnych Rady Miasta, dotyczący tej kwestii projekt uchwały Nr 158/15 został w lipcu odesłany do wnioskodawcy, w związku z czym w sierpniu br. do Przewodniczącego Rady Miasta złożono formalny wniosek o zakończenie inicjatywy uchwałodawczej.

Zgłoszona przez przewodniczącego Rady Osiedla Słoneczne p. Marka Chabiora propozycja przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie wybudowania przy ul. Handlowej nowego obiektu bibliotecznego, pełniącego zarazem funkcję domu kultury dla kilku osiedli prawobrzeża nie uzyskała akceptacji z uwagi na to, że w wieloletnich planach inwestycyjnych Gminy nie przewiduje się we wskazanej lokalizacji tego rodzaju zadania.

Nie zamyka to jednak potrzeby namysłu nad reorganizacją sieci bibliotecznej w tej części miasta i poszukiwaniem rozwiązań, służących poprawie jakości funkcjonowania samej instytucji i dostosowywaniu jej oferty do potrzeb oraz oczekiwań czytelników. Informacje uzyskane z Biura Planowania Przestrzennego Miasta wskazują, że zgodnie z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla „Majowe-Kijewo” (uchwała Nr XIII/346/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 17 września 2007 r. w terenie elementarnym D.M.2042.U. (komunalna nieruchomość gruntowa nr 74 z obr. 4080) ustalono przeznaczenie tego terenu m.in. pod zabudowę usługową w zakresie kultury. Podobne w przypadku osiedla „Nad Rudzianką” – zgodnie z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr XLII/1051/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 14 grudnia 2009 r. w terenie elementarnym D.B.3027.U. (części komunalnych nieruchomości gruntowych nr 19/17 i 20/4 z obr. 4151) ustalono przeznaczenie terenu pod zabudowę usługową w zakresie usług osiedlowych, które obejmują m.in. bibliotekę.

Realizacja tego rodzaju inwestycji w obu wyżej wymienionych lokalizacjach uzależniona jest przede wszystkim od możliwości finansowych Gminy Miasto Szczecin.

Niezależnie od powyższych okoliczności sieć biblioteczna ulegnie w najbliższych latach korekcie; w roku 2016 zaplanowano pierwsze prace remontowe w obiekcie usytuowanym przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Nieruchomość ta stanowić będzie największą powierzchnię użytkową Biblioteki, która docelowo zostanie wykorzystana na potrzeby działalności statutowej, w tym również do uruchomienia centrum digitalizacji materiałów bibliotecznych oraz systemu ich kolportażu (do i z poszczególnych filii); część powierzchni natomiast ma zostać przeznaczona na niezbędne dla właściwego funkcjonowania Biblioteki przestrzenie magazynowe.
 


Interpelacja:
udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2015/11/27
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2015/11/27 13:50:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2015/11/27 13:50:35 nowa pozycja
Marta Klimek 2015/11/27 13:49:33 nowa pozycja