przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.53.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 10 KWIETNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Zaopiniowanie projektu uchwały nr 53/17 w sprawie utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" SP. z ograniczoną odpowiedzialnością w Szczecinie.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 53/17 w sprawie utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" SP. z ograniczoną odpowiedzialnością w Szczecinie.


 

Projekt uchwały nr 53/17 w sprawie utworzenia jednoosobowej Spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą "Szczecińskie Inwestycje Miejskie" SP. z ograniczoną odpowiedzialnością w Szczecinie omówił z-ca Prezydenta Miasta Michał Przepiera.

Przypomniał, że koncepcja dotycząca funkcjonowania spółki została szeroko omówiona na ostatniej sesji RM,  dziś wszystkie kwestie  sporne chciałby wyjaśnić. Celem działalności spółki ma być prowadzenie obsługi inwestorskiej na zasadach zastępstwa inwestorskiego i i wykonywanie w jego ramach obowiązków związanych z procesem budowlanym. Prezydent przypomniał, że na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i Komisji Budżetowej padły wnioski radnych, którzy chcieli poszerzyć zakres kontroli nad spółką  na  Komisję Rewizyjną.

Pan Prezydent przypomniał, że istnieje wyrok sądowy dot. kontroli spółek miejskich przez radnych. Radni mogą kontrolować Prezydenta i jego służby-  spółek kontrolować nie mogą. Odnotowywało się jednak wcześniej  złe praktyki odnośnie wzajemnych relacji i  współpracy pomiędzy zarządami spółek i radnymi , przejawiało się to głównie brakiem informacji, dokumentów, pism i wszystkich danych, o które prosili radni. Przypomniał, że w momencie powoływania spółek w drodze uchwały- akt założycielski nigdy nie był  załącznikiem do projektu uchwały. Gdyby jednak  spółka miała powstać- trzeba nad tym dobrze popracować, aby poprawić i ocieplić te wzajemne  relacje. Dodał, że do nowej spółki nie idzie żaden kapitał z miasta. Wydatki inwestycyjne nie przechodzą do Spółki.  Płatnikiem jest Miasto. Najpierw odbiór i rozliczenie inwestycji- potem zapłata. Za świadczone usługi Spółka wystawiać będzie faktury, których odbiorcą będzie Gmina Miasto Szczecin. Z miasta wyprowadza się wynagrodzenia dla pracowników, na pewno będą one wyższe dla specjalistów i inżynierów. Kapitał założycielski Spółki to 2,5 mln zł.

Odnośnie  Komisji Rewizyjnej- Komisja i radni  w każdej chwili mogą się zwrócić o audyt w spółce.

Przewodniczący Komisji Bazyli Baran poruszył kwestię braku zaufania, podał przykłady miejskich  spółek takich jak NIOL i źle wydatkowanych pieniędzy oraz brak możliwości kontroli takiej spółki.

Prezydent Przepiera stwierdził, że kwestie kontroli oraz jej zakres są do ustalenia. Przypomniał, że nowa spółka w odróżnieniu od NIOLu nie ma żadnych własnych nieruchomości.

Radny Dawid Krystek poruszył kwestie  zatrudnienia pracowników nowej spółki- czy będą to umowy zlecenia czy umowy o pracę? chodzi o np. projektantów. Odnośnie wynagrodzenia- czy dla miasta będzie to koszt podatkowy? VAT)

Prezydent M. Przepiera- idea jest taka, aby spółka zatrudniała najlepszych fachowców na umowę o pracę, nie na umowy-zlecenia. Uważa,  że inżynier kontraktu powinien być zatrudniony w spółce i dostawać odpowiednie wynagrodzenie. Odnośnie podatku VAT- trzeba dobrze ustawić mechanizm funkcjonowania tak, aby nie generować dodatkowych obciążeń.

Radna M. Herczyńska jest zdania, że utworzenie nowej spółki jest zasadne, uważa, że stare struktury Wydziału Inwestycji są  skostniałe i potrzeba zmian. Wiele inwestycji się przeciąga, odwołuje się przetargi. Trzeba powołać nową strukturę i zatrudnić  nowych fachowców. Zmiana formuły zarządzania jest jak najbardziej potrzebna. Pyta o to, czy gdyby Spółka nie realizowała zadań- czy można ją  rozwiązać?

Prezydent M. Przepiera potwierdził, spółka może być rozwiązana.

Przewodniczący Bazyli Baran jest za powołaniem spółki, jest to dobry pomysł, ale poruszył kwestie nadzoru inwestycji, przypomniał sprawę budowy Centrum Żeglarskiego, gdzie inwestycje prowadził Wydział Oświaty. Powołał się też na zapisy umieszczone w akcie założycielskim spółki „Inwestycje Miejskie” ,paragraf 6- podmiot działalności spółki” p.1 od p.p 5-7- nie jest to kompatybilne z zapisami samej uchwały, gdzie w paragrafie .2 ust. 1-3 mowa jest tylko i wyłącznie o pracach inwestycyjnych. Czy spółka ma się zajmować obrotem nieruchomościami i wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami w mieście?

M. Przepiera –zgadza się z B. Baranem, ten zapis nie powinien tam być, spółka ma się zajmować  wyłącznie inwestycjami.

Radna M. Jacyna –Witt- nie widzi różnicy pomiędzy prowadzeniem  inwestycji przez spółkę czy przez  Wydział- problem jest inny,  jest to projektowanie. Odpowiednia umiejętność  sprecyzowania problemu jest tu bardzo istotna. Dobra specyfikacja jest podstawą do realizacji zadania. Przy projektowaniu należy   brać  pod uwagę koszty rozwiązań technicznych i uwzględnianie zamienników przy realizacji zadania. Poruszyła kwestię VAT odwróconego. Natomiast koszt użytkowania technicznego obiektu-trzeba wykazać  na poziomie projektowania

Komisja poruszyła problem odpowiedzialności i nadzoru za inwestycje.

Prezydent Przepiera poinformował, że za  nadzór odpowiedzialny będzie  Prezydent ds. inwestycji i Biuro Strategii. Forma spółki będzie korzystna dla miasta.

Po dyskusji Przewodniczący Komisji B. Baran poddał pod zaopiniowanie projekt uchwały nr 53/17 w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki Gminy Miasto Szczecin pod nazwą „Szczecińskie Inwestycje Miejskie” Sp. Z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Za pozytywnym zaopiniowaniem :- za-3,wstrz-3, przeciw-0

 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/04/25 14:19:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/04/25 14:19:18 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/04/20 10:29:37 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/03/30 08:40:35 Nowa pozycja