przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.4.133.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 21 CZERWCA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał:
- 130/18 - zmieniająca uchwałę w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi,
- 131/18 - określenia zasad sprzedaży lokali użytkowych, garaży, pomieszczeń gospodarczych, pomieszczeń niespełniających wymogów samodzielności i udziałów w lokalach użytkowych, będących własnością Gminy Miasto Szczecin.
4. Wniosek w sprawie wszczęcia procedury opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Głębokie".
5. Zapoznanie się z korespondencją.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia w dniu 14 czerwca 2018 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-7; przeciw-0; wstrzym.-0.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał:


- 130/18 - zmieniająca uchwałę w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi,

Wprowadzenia dokonała Anna Szotkowska Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości.Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Radna Małgorzata Jacyna – Witt zapytała czy  projekt zawiera powierzchnie do wynajęcia w budynku Urzędu Miasta lub jednostek organizacyjnych Gminy.

Anna Szotkowska odpowiedziała, że urząd jest wyłączony.

Radny Marek Duklanowski zapytał dlaczego wyłączane są gry losowe jak totolotek. W przekonaniu radnego w komunalnym lokalu użytkowym powinna być możliwość prowadzenia takiego punktu. Zapytał czy przy odnowieniu umowy, wynajmujący będzie musiał zrezygnować z prowadzenia takiej działalności. Dodał, żeby nie eliminować tych rzeczy, które są prawnie dozwolone.

Anna Szotkowska odpowiedziała, że zapis dotyczący braku możliwości prowadzenia gier hazardowych w komunalnych lokalach użytkowych, w celu uniemożliwienia wykorzystywania lokali do prowadzenia nielegalnej działalności w zakresie urządzania gier hazardowych wprowadzono po otrzymaniu pisma od Wojewody, do którego z kolei wystąpiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie. We wspomnianym piśmie zawarto prośbę dotyczącą zwrócenia szczególnej uwagi jednostkom samorządu terytorialnego na kwestie udostępniania lokali przez te jednostki, w ramach zawieranych umów, podmiotom prowadzącym działalność i konieczność zamieszczania w zawieranych umowach klauzuli uniemożliwiającej wykorzystanie wynajmowanych lokali do urządzania gier hazardowych. Dodała, że Wydział spróbuje zawęzić ten katalog.

Wobec powyższego Władysław Dzikowski Przewodniczący Komisji poprosił o przygotowanie autopoprawki do projektu uchwały, który doprecyzuje zapisy.

Wobec powyższego Przewodniczący Komisji zaproponował odstąpienie od opiniowania ww. projektu uchwały. Komisja przez aklamację wyraziła zgodę.

- 131/18 - określenia zasad sprzedaży lokali użytkowych, garaży, pomieszczeń gospodarczych, pomieszczeń niespełniających wymogów samodzielności i udziałów w lokalach użytkowych, będących własnością Gminy Miasto Szczecin.

Władysław Dzikowski przypomniał zebranym, że temat był szeroko omawiany na kilku posiedzeniach komisji. Po wstępnym przedstawieniu materiału, radni wnieśli uwagi, które zostały w całości uwzględnione. Zapytał czy Komisja potrzebuje kolejnego wprowadzenia do tematu. Wobec braku pytań ze strony radnych Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie ww. projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-2, 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 131/18.


Ad. pkt. 4.
Wniosek w sprawie wszczęcia procedury opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Głębokie".


Jan Nykiel Przewodniczący Rady Osiedla Głębokie – Pilchowo dokonał wprowadzenia. Przedstawił wniosek, który stanowi zał. 3 do protokołu.

Anna Nawacka – Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że przystąpienie do sporządzenia mpzp było w 2002 r. i objęło cały teren miasta. Dodała, że był to wymóg ustawowy, aby stary plan mógł funkcjonować. Powiedziała, że jest podjęta uchwała o przystąpieniu, jednak nie jest on w trakcie opracowywania. Czuje intencje wnioskodawców, aby wprowadzić bardziej restrykcyjne ustalenia planu, m.in. z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dodała też, w kwestii ogrodzeń, że opracowywana jest uchwała przez Architekta Miasta, która reguluje tę kwestię.

Marek Duklanowski stwierdził, że ustalenia z Miejskim Konserwatorem Zabytków są bezskuteczne. Dodał, że zapisy konserwatorskie nie chronią starej zabudowy, a utrudniają przy nowym. Zauważył, że budynki przy ul.  Majowej 15 i 17a zostały wybudowane w trybie podziału wtórnego.

Władysław Dzikowski zapytał czy plan jest opracowywany.

Anna Nawacka – Górzeńska odpowiedziała, że na razie nie.

Jan Posłuszny Wiceprzewodniczący Komisji stwierdził, że nie ma projektu planu, więc nie ma nad czym dyskutować. Dodał, że należy bezwzględnie wpisać w ten plan zakaz budownictwa wielorodzinnego.

Jan Nykiel poinformował zebranych, że na osiedlu kończy się inwestycja infrastrukturalna, więc należało by zamknąć osiedle do rozbudowy.

Władysław Dzikowski powiedział, że wniosek jest bezzasadny, ponieważ plan uchwałą jest wszczęty, a wszelkie wnioski do planu należy składać bezpośrednio do Biura Planowania Przestrzennego Miasta, albo do Prezydenta.


Ad. pkt. 5.
Zapoznanie się z korespondencją.


Komisja zapoznała się z korespondencją w sprawach:

  • zał.4 pismo lokatorów budynku przy ul. Potulickiej 56, 57, 58 w sprawie podwórka.
  • zał.5 odpowiedź WMiRSPN w sprawie podwórka przy ul. Potulickiej 56, 57, 58
  • zał.6 pismo mieszkanki w sprawie budynku przy ul. Klonowica 1.
  • zał.7 odpowiedź WMiRSPN w sprawie budynku przy ul. Klonowica 1.
  • zał.8 informacja WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 11.6.2018 r.
  • zał.9 informacja WUiAB nt. stacji bazowych z dnia 11.6.2018 r.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/05/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2018/07/11 13:19:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2018/07/11 13:19:45 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2018/06/26 15:02:31 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2018/06/15 09:44:44 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2018/06/14 15:24:01 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2018/06/14 08:59:19 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2018/05/30 10:54:13 Nowa pozycja