przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.96.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 9 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Małgorzata Gadomska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji
3. Inicjatywa Lokalna - współpraca Miasta z mieszkańcami Szczecina. Wsparcie urzędu w realizacji projektu (omówienie celu inicjatywy, projektów jakie można składać, kto może być wnioskodawcą, kryteria oceny złożonych projektów)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:

11.09.2018- za- 5, wstrz-1

25.09.2018- za-5, wstrz-1


Ad. pkt. 3.
Inicjatywa Lokalna - współpraca Miasta z mieszkańcami Szczecina. Wsparcie urzędu w realizacji projektu (omówienie celu inicjatywy, projektów jakie można składać, kto może być wnioskodawcą, kryteria oceny złożonych projektów)


Dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Magdalena Błaszczyk przedstawiła zebranym ideę projektu Inicjtywa Lokalna, omówiła współpracę z miastem i urzędem, cel inicjatywy,  kto może być wnioskodawcą, kryteria oceny złożonych projektów)

Gmina Miasto Szczecin, realizując obowiązek ustawowy, po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców, poprzez rozwój partycypacji Miasto kładzie nacisk na animowanie wśród mieszkańców dyskusji dotyczących ważnych aspektów codziennego życia, wyszukiwanie i wspieranie lokalnych liderów.

Projekty realizowane w ramach INICJATYWY LOKALNEJ to odkrywanie wspólnych wartości, niewykorzystanych umiejętności pojedynczych osób, mobilizowanie do ich spożytkowania na rzecz wspólnej korzyści, tworzenie sytuacji do wzajemnego uczenia się i wielopłaszczyznowej współpracy.Inicjatywa lokalna to forma współpracy jednostki samorządu terytorialnego z jej mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.

Realizacja inicjatywy lokalnej polega na współpracy obu stron: mieszkańca i urzędu.

Celem inicjatywy lokalnej jest:

  • włączenie mieszkańców w rozwiązywanie problemów lokalnych,
  • wspólna realizacja przedsięwzięć zmierzających do zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców danej społeczności oraz poprawa warunków ich życia,
  • realizacja działań zgłaszanych przez mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu.

Wkład mieszkańców może polegać na:

  • pracy społecznej
  • świadczeniach pieniężnych
  • świadczeniach rzeczowych

Urząd wspiera realizację zadania w sposób:

  • finansowy - poprzez sfinansowanie zakupów materiałów i usług niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej – w zakresie możliwości Gminy,
  • organizacyjny - poprzez wsparcie merytoryczne przy opracowywaniu dokumentacji oraz wsparcie informacyjne, w zakresie możliwości Gminy,
  • rzeczowy - poprzez użyczenie sprzętu i narzędzi oraz przekazanie materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej, w zakresie możliwości Gminy.

Wsparcie Miasta może nastąpić poprzez np. udostępnienie sali na spotkanie,transport. Urząd nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną. Realizacja inicjatywy lokalnej musi być zgodna z innymi przepisami prawa – w tym z prawem zamówień publicznych. Mieszkańcy nie mogą czerpać zysku z realizacji inicjatywy. Dzięki połączeniu środków  miasta i pracy inicjatorów mozna zrealizowac dobry pomysł w mieście.

Jest bardzo duży wachlarz zadań, który można zrealizować, grupa inicjatywna (przynajmniej 2 ososby) składa wniosek, aby uzyskac zielone swiatło należy miec minimum 23 punkty. Procedury składania wniosków- zgodnie z KPA. Wniosekspełniający krytera-kierownay jest do merytorycznych wydziałów w urzędzie(tam ocena plus punktacja) i kierowany jest z pozytywna opinia do Prezydenta Msta. Ocenia sie równiez, czy wniosek jest wartosciowy dla mieszkańców miasta. Na  tym etapie nastepuje kontakt z autorem projektu, podpisuje się  umowę  pomiędzy stronami. Gmina nie limituje finansowania zadań. Nie pozwalają na przepisy ustawowe.

Radny Wilkocki zauważył, że inicjatywa ta istnieje juz dość  dłudo, a wniosków złożonych jest niewiele. Moze lepsza informacja?

Radni postulowali, aby powiadomieni zostali: szkoły, grono pedagogiczne, rady osiedli, mieszkańcy miasta- lepszy dostęp do informacji na temat tej inicjatywy.

Przewodnicząca Komisji podziękowała pani dyr. Błaszczyk za przedstawienie projektu  i zakończyła posiedzenie komisji. 

.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Małgorzata Gadomska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/10/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2018/11/19 11:10:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2018/11/19 11:10:23 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/10/09 13:16:37 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/10/01 09:32:01 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/10/01 09:20:37 Nowa pozycja