PROTOKÓŁ NR 0012.10.53.2016
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 20 WRZEŚNIA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Joanna Bródka - Członek Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Członek zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. |
3. | Informacja nt. stanu realizacji projektu z SBO 2015 r. pn. "Modernizacja przejścia podziemnego pod ul. Wyzwolenia". |
4. | Informacja nt. stanu realizacji projektu z SBO 2015 r. pn. "Adaptacja i renowacja boiska sportowego wraz z budową zaplecza sanitarno-socjalnego (bez oświetlenia boiska) na działce nr 106/2 z obrębu 4107 Szczecin Dąbie położonej przy ul. Orlej". |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Przewodnicząca Komisji Joanna Bródka wniosła dodatkowy punkt porządku obrad, jakim jest "Wybór Przewodniczącego Komisji KIS". Poinformowała, że z powodów osobistych musi zrezygnować z pełnienia tej funkcji.
Komisja przez akalmację przyjęła poszerzony porządek obrad Komisji.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:
28.06.2016- za-5, wstrz-2
12.07.2016- za-7
30.08.2016- za-7
Protokoły przyjęto bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Wybór Przewodniczącego Komisji Inicjatyw Społecznych
Przewodnicząca Komisji złożyła rezygnację z funkcji Przewodniczącej Komisji. Zaproponowała na swoje miejsce kandydaturę pani Małgorzaty Gadomskiej. Radna Gadomska wyraziła zgodę na kandydowanie.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o wybór p. M.Gadomskiej na Przewodniczącą Komisji:
(głosowanie: za-7- jednogłośnie.)
W wyniku powyższego, Komisja wybrała nową Przewodnicząca p. Małgorzatę Gadomską. Radna podziękowała Komisji za zaufanie i zaprosiła wszystkich do współpracy.
Ad. pkt. 4.
Informacja nt. stanu realizacji projektu z SBO 2015 r. pn. "Modernizacja przejścia podziemnego pod ul. Wyzwolenia".
Komisja zapoznała się ze stanem realizacji projektu- "Modernizacja przejścia podziemnego pod ul. Wyzwolenia". Projekt przejścia dla pieszych(wizualizacja) stanowi zał.pisemny do protokołu. Propozycje zmian do projektu zgłoszonego przez mieszkańców- przedstawil radnym dyr. R. Tumielewicz ZDITM.
Modernizacja zakładała gruntowną przebudowę przejścia(likwidacja barier-windy lub zjazdy dla niepełnosprawnych i wózków) oraz zrobienie toalet i odnowienie pawilonów handlowych znajdujących się w przejściu podziemnym. Dyrektor poinformował zebranych, że jednak koncepcja modernizacji uległa zmianie i nie będzie ona wykonana w pierwotnym zakresie.
Radny Wojciech Dorżynkiewicz prosi o podanie przyczyn takich zmian. Ustalenia były inne, wnioskodawca złożył inny wniosek i głosowali za tym pomysłem mieszkańcy miasta. Oddali około 700 głosów. I ten właśnie pomysł wygrał. Czemu więc dziś ZDiTM to zmienia?
R. Tumielewicz- likwidacja barier dla o.niepełnosprawnych w tym miejscu nie będzie możliwa, tak samo, jak wykonanie wind dla wózków w tym miejscu. Ta inwestycja jest szalenie droga. ZDITM proponuje, po głebokiej analizie- aby pozostawić przejście takie jakie jest ale wykonać przejścia naziemne dla pieszych i dokonać reorganizacji ruchu w tym miejscu. Połączyć to można ze ściezką dla ruchu rowerowego.
Gruntowna modernizacja przejścia polegałaby na tym, że bez przeszkód korzystać będą mogły z niego także osoby niepełnosprawne, to koszt około 2,5-3 mln zł. Rozbudowa tuneli pod całym skrzyżowaniem kosztowałaby z kolei około 20 mln zł. Wybrano więc rozwiązanie optymalne: zamknięcie tunelu i budowę przejść dla pieszych na powierzchni.
Ze wstępnych szacunków wynika, że fundusze zarezerwowane w budżecie obywatelskim będą na ten cel wystarczające. Takie rozwiązanie problemu było konsultowane z autorem pomysłu modernizacji przejścia, czyli osiedlowym radnym Łukaszem Listwoniem.
Po modernizacji przejścia i skrzyżowania na przystanki tramwajowe zamiast przejściem podziemnym będzie można dostać się, przechodząc ulicą po pasach z sygnalizacją świetlną. Nie trzeba już będzie korzystać ze schodów. Powstanie też zupełne nowe przejście - po drugiej stronie skrzyżowania. Dziś, by przejść z prawej strony ul. Rayskiego w stronę Galaxy, trzeba przejść przez dwie sygnalizacje świetlne i tunel. W przypadku tych pierwszych pieszy zalicza po drodze przerwę w przejściu przez ulicę na wysepce między jezdniami. Główną ideą towarzyszącą temu projektowi- jest poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych.
Radny W. Dorżynkiewicz ponownie zadał pytanie, jak to się ma do złożonego przez wnioskodawcę projektu? Mieszkańcy głosujący na ten projekt obywatelski mogą się czuć oszukani. Trzeba się liczyć z wolą mieszkańców, jeżeli zadanie wydaje się mało realne- trzeba to skonsultować z mieszkańcami, którzy na ten projekt oddali swój głos.
R. Tumielewicz- ZDITM- wstępny projekt a obecna wersja bardzo się róznią. ZDiTM znalazł złoty środek, by pogodzić intencje projektu i poprawić stan przejscia w tym miejscu. Trzeba było znaleźć konsensus.
Głos zabrala p. Katarzyna Bukowiecka-ZDiTM- na to zadanie przy założeniu pełnej jego realizacji było zbyt mało pieniędzy. Trzeba było znależć jakieś rozwiązanie.
Michał Przepiera-Zastępca Prezydenta Miasta- należy te pomysły przełożyć na praktykę, wiadomo, że wnioski ewaluują, mieszkańcy na coś głosują, ale nie zawsze udaje się w 100% zrealizować ich pomysły. Trudności finansowe i nie tylko zmusiły realizatorów do zmian, które jednak były konsultowane z pomysłodawcą. Z jednej strony wola mieszkańców- z drugiej realia . Trzeba to jakoś pogodzić. Dziś wiadomo, że trzeba było powiedziec wnioskodawcom, że realizacja tego zadania jest niewykonalna w pierwotnej wersji.
Radny R. Stankiewicz pochwalił projekt ZDiTM, jest to zrobione na miarę potrzeb i jest to zdaniem radnego-- modelowe rozwiązanie.
Radna Maria Liktoras zadała pytanie, czy to rozwiązanie spowolni ruch w tym miejscu? czy były zrobione jakieś symulacje?
Radosław Tumielewicz- będą nieznaczne spowolnienia, ale nie będzie to zauważalne. Cykl zostanie lekko wydłużony, ale zostaną zamontowane tam sekundniki.
Radna Joanna Bródka- cieszy się z takiej koncepcji, przejście naziemne w tym miejscu będzie dobrym rozwiązaniem. Poruszyła kwestię pawilonów handlowych i toalet, które miały być tam zbudowane.
Głos zabrał radny Rafał Niburski, któremu zaproponowane rozwiązania się podobają, radny zapytał czy zmiana lokalizacji przystanków tramwajowych brana była pod uwagę? czy ścieżki rowerowe przy ul. Wyzwolenia będą kompatybilne z ruchem samochodowym? Zadał też pytanie odnośnie pawilonów- budek przy ul. Wyzwolenia, czy nie mozna ich usunąć, skoro najemcy nie płacą czynszu? te budki nie zdobią ulicy, są nieestetyczne.
Radosław Tumielewicz- ZDITM- odnośnie budek-pawilonów w ciągu ul. Wyzwolenia- skoro miasto dało im pozwolenia i zgody na prowadzenie tam działalności- trzeba to pozostawić. Odnośnie ścieżek rowerowych- tak, będzie to zsynchronizowane i rowerzyści też skorzystają z nowej koncepcji.
Radna Maria Herczyńska- poruszyła problem bezpieczeństwa publicznego w przejściu podziemnym. Kilka lat temu odbyła się dyskusja nt.temat. Obiekt miał być monitorowany. Miały być windy, miały być toalety. Mieszkańcy się skarżyli na stan tego przejścia, nie czuli się tam bezpieczni. W obecnej sytuacji, gdy nie będzie realizowana pierwotna koncepcja- nikt nie będzie tamtędy przechodził. Ludzie będą się bać. Splajtują też sklepiki, które tam prowadzą działalnośc gospodarczą. Radna obawia się, że będzie to miejsce gdzie zbierać się będzie podejrzany element, będzie sie tam pić alkohol i załatwić potrzeby fizjologiczne. Nie będzie tam bezpiecznie. Proponuje zamknąć to przejście całkowicie a dać nowe lokale obecnym najemcom sklepików w podziemiu.
Prezydent M. Przepiera- są pomysły, aby wykorzystać to miejsce dla organizacji pozarządowych.
Głos zabrał również radny Jan Stopyra, który przypomniał wszystkim, ze przejscie podziemne powstało podczas jego kadencji, gdy był prezydentem miasta. Wówczas było to bardzo nowatorskie rozwiązanie, pierwsze takie przejście w Szczecinie. Dziś cieszy sie,że realizację tej przebudowy powierzono fachowcom.
Ad. pkt. 5.
Informacja nt. stanu realizacji projektu z SBO 2015 r. pn. "Adaptacja i renowacja boiska sportowego wraz z budową zaplecza sanitarno-socjalnego (bez oświetlenia boiska) na działce nr 106/2 z obrębu 4107 Szczecin Dąbie położonej przy ul. Orlej".
Informację nt. stanu realizacji projektu z SBO 2015 r. pn. "Adaptacja i renowacja boiska sportowego wraz z budową zaplecza sanitarno-socjalnego (bez oświetlenia boiska) na działce nr 106/2 z obrębu 4107 Szczecin Dąbie położonej przy ul. Orlej" przedstawił Prezydent Michał Przepiera.
Zadanie jest realizowane zgodnie z planem, wyłoniono wykonawcę - jest to sprawdzona firma. Na chwilę obecną przebieg prac jest zgodny z harmonogramem. Zakończenie prac planuje sie na dzień 12.12.2016r. Były konsultacje społeczne odnośnie w/w, sporo uwag krytycznych ale zdecydowana większość mieszkańców była za jego realizacją.(kontrowersje były po stronie mieszkańców ulicy orlej- głownie dot. hałasu, ilości aut, głośnych kibiców itp).
Radny Wojciech Dorżynkiewicz zadał pytania:
1. kto zarządza tym obiektem
2. jakie będą koszty utrzymania boiska
3. jaki zakres użytkowania boiska przez mieskzańców osiedla
4. czemu koszt zaplanowany 890 tys wzrósł do 1,9 mln zł?
Prezydent Przepiera - co do kwestii finansowych i spornych sprawę bada Prokuratura w Koszalinie. Obiektem zarządzać będzie MOSRIR z udziałem Rady Osiedla. Koszty utrzymania ponosi MOSRIR. Głównym problemem jest eksploatacja boiska (MOSRIR musi ustalić kto i jak często będzie korzystać z boiska. Odnośnie dofinansowania zadania- jest ono z programu ekologicznego i jest to kwota około 1 mln zł.
Przewodnicząca Komisji podziękowała Prezydentowi za wyjaśnienia.
Jednocześnie poinformowała, że omówienie wniosków do Budżetu Obywatelskiego będzie na kolejnej komisji w dniu 04.10.2016r.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Członek Komisji | |
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Joanna Bródka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/09/14
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2016/10/05 10:45:30
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2016/10/05 10:45:30 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/09/22 14:31:46 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2016/09/20 14:07:08 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2016/09/15 08:38:06 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2016/09/14 13:47:37 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2016/09/14 13:43:10 | Nowa pozycja |