przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/6/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 9 LUTEGO 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Jania - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 17 lutego br.(13/15).
5. Informacja służb miejskich nt.bezpieczeństwa na Deptaku Bogusława.
6. Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji:
-pismo RO Bukowe-Klęskowo dot. protestu planowanej inwestycji SM „Dąb” przy ul. Seledynowej 76D
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłosozno.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania :za - 7 (jednogłośnie)  przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 26 stycznia br.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


Przewodniczący Komisji p. Piotra Jania– nawiązał do wniosku firmy ALSECCO (i pozostałych współwłaścicieli ) dot. nadania nazwy dla działki 1049 (Śródmieście 49). Przypomniał, iż komisja otrzymała (na swój wniosek) opinię Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w sprawie uhonorowania postaci  Jana Bartosika dla tejże ulicy. W tej sprawie wpłynął również alternatywny wniosek radnego Pawła Bartnika dla nadania nazwy działce „Stefana Lewandowskiego”.  Właściciele firmy wyrażają zgodę i poparli wniosek o nadanie nazwy Stefana Lewandowskiego,  do dokumentów załączyli pozytywną opinię Rady Osiedla Nowe Miasto – komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

W. Wnuk Geodeta Miasta- opiniuje pozytywnie wniosek,  takiej nazwy nie ma terenie m. Szczecina.

Komisja w wyniku głosowania: za- 6, (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie  nadania nazwy ulicy imienia Stefana Lewandowskiego, zostanie przekazany zgodnie z procedurą do Geodety Miasta, MKZ i KK R.M.

Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem FUNDACJI DLA POLONII o ustanowienie w mieście Szczecinie ulicy Pamięci Męczeństwa Kresowian postanowiła skierować go do banku nazw ulic ( wniosek  stanowi załącznik nr 4 do protokołu).


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta dnia 17 lutego br.(13/15).


Projekt uchwały nr 13/15 w sprawie zmiany nazwy urzędowej ulicy (projekt stanowi załącznik nr 5 do protokołu).

 Wprowadzenia do tematu dokonał  p.M.Przepiera Dyrektor BS-  projekt uchwały jest wynikiem konkursu. Ulica Autostrada Poznańska jest jedną z dwóch głównych dróg wjazdowych i wyjazdowych ze Szczecina Wjazd do miasta przez ul. Autostrada Poznańska nie spełnia parametrów i możliwości pozwalających na rozwiązanie obecnych i ew. przyszłych problemów komunikacyjnych.  W celu ułatwienia realizacji kluczowej inwestycji dla miasta i obszaru metropolitalnego, tj.: przebudowy ul. Autostrada Poznańska wskazane jest dokonanie zmiany nazwy ulicy (nazwa ulicy Autostrada Poznańska obowiązuje od roku 1947  – Uchwała nr 112 z dnia 9.XII.1947 r. dotycząca nadania nazw polskich ulicom w miejsce nazw niemieckich. Zmiana podyktowana jest chęcią uniknięcia komplikacji już w okresie przedwstępnych konsultacji dot. wniosków GM Szczecin o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, w tym z funduszy unijnych. Wnioski poddawane są ocenie ekspertów zewnętrznych (np. Inicjatywy JASPERS), bardzo często nieznających lokalnej specyfiki i opierających ocenę kwalifikowalności przedsięwzięcia na podstawie sztywnych wytycznych. Myląca nazwa („ulica/autostrada”) może powodować trudności w ocenie wniosku o dofinansowanie wyłącznie na podstawie nazwy własnej). W konkursie na nadanie nowej nazwy ulicy przeprowadzonym przez Gminę Miasto Szczecin w roku 2014 dokonano wyboru nowej nazwy – „Floriana Krygiera” zaproponowanej przez mieszkańca Szczecina.

 Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.


Ad. pkt. 5.
Informacja służb miejskich nt.bezpieczeństwa na Deptaku Bogusława.


p. Adam Grifka, komendant komisariatu Szczecin – Śródmieście- przez cały rok na deptaku pełniło służbę 400 funkcjonariuszy nie tylko z komisariatu Szczecin, ale również z oddziału prewencji Komendy Miejskiej Policji. Podjęto 110 interwencji w sumie nałożono 89 mandatów i 10 pouczeń. Żadna z tych spraw nie została skierowana do sądu. Zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo, ale ten rejon powinien być objęty dozorem kamer.

 p.Krzysztof Kamiński, zastępca komendanta straży miejskiej. Zauważają poprawę bezpieczeństwa, liczba zdarzeń i zgłoszeń maleje.

 Radny H. Jerzyk- popiera  montaż monitoringu w tej części Miasta, ale takiego który będzie odczytywany na bieżąco

p.Adam Grifka, komendant komisariatu Szczecin – Śródmieście,  przyznaje, że monitoring nie sprzyja spadkowi przestępstw i wykroczeń, ale ma inne zalety.
Umożliwia szybkie podjęcie interwencji, a materiał filmowy może być dowodem w sądzie.

Radny W. Dzikowski- może rozważmy taki wariant zainstalowania monitoringu. W umowach dzierżawy lokali na deptaku Bogusława wpiszmy warunek  zainstalowania monitoringu przez przyszłych dzierżawców.

Przewodniczący Komisji – podsumowując dyskusję , wniósł o przyjęcie wniosku : "Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM wnosi o zabezpieczenie środków finansowych na zainstalowanie monitoringu na pasażu Bogusława w Szczecinie".

Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) przyjęła wniosek– stanowi złącznik nr 6 do protokołu.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji:
-pismo RO Bukowe-Klęskowo dot. protestu planowanej inwestycji SM „Dąb” przy ul. Seledynowej 76D


Następnie głos zabrała  mieszkanka osiedla Bukowego Monika Wawrzyniak, która przedstawiła protest mieszkańców osiedla w sprawie planowanej inwestycji Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb” przy ul. Seledynowej 76D, który to protest został poparty uchwałą  Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo, niezależnie od faktu że inwestycja ta otrzymała wszystkie niezbędne pozwolenia. Zagrożenie widzi  ze strony tej inwestycji zarówno dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w najbliższej okolicy, jak też pogorszenia warunków zamieszkania w tym rejonie osiedla. Zagrożenie bezpieczeństwa związane ze zwiększonym ruchem pojazdów dotyczyć będzie zarówno dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 74, jak i młodzieży gimnazjalnej oraz osób starszych, które korzystały z w/w terenu jako terenu rekreacyjnego ( dokonała prezentacji audiowizualnej zagadnienia).Dodała ,iż protestujący zwracają uwagę, że nowy blok oznacza więcej samochodów w okolicy i zniszczenie pobliskiego skweru. Największe obawy budzi jednak droga dojazdowa - zwykła "osiedlówka" stałaby się wygodnym skrótem dla mieszkańców Prawobrzeża a przebiega wokół szkoły podstawowej i gimnazjum.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej "Dąb" Józef Karbowniczyn – sprawa jest przedmiotem debaty od roku 2008,  zgodę na inwestycję wydała poprzednia Rada Osiedla. W nowej inwestycji na wniosek  obecnej RO zrezygnowali z budowy 5-tego bloku, aby w to miejsce postawić parking. Mając dodatkowe miejsca parkingowe udrożni się ruch, obsługa inwestycji jest zapewniona od ulicy Chłopskiej. Inwestycja jest zgoda z planem zagospodarowania przestrzennego, organizacja ruchu ma wszelkie wymagane prawem pozwolenia min.  straży pożarnej, policji a jej projekt był przygotowany przez akademię ruchu. Zapewnił jednak, że weźmie pod uwagę obawy mieszkańców. W każdej chwili możemy tę drogę przeciąć i będzie "ślepa ulica", nie podchodźmy do tego w sposób emocjonalny.

 

P.A. Karut Przewodniczący RO-  Rada Osiedla od dwóch lat podejmowała starania aby przekonać właściciela terenu o konieczności rozładowania istniejącego zagęszczenia pojazdów poprzez wybudowanie dodatkowych miejsc parkingowych na terenie objętym inwestycją, teraz zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży , którzy będą korzystać  z drogi prowadzącej do nowego osiedla. Proszą o rozważenie zrezygnowania z realizacji 4 bloku.

 

Radny W. Dzikowski- zwrócił uwagę na stan realizacji inwestycji, jest zgodna  planem zagospodarowania przestrzennego Miasta, a inwestor ma uzgodnione pozwolenia łącznie z pozwoleniem na budowę. Przedstawiona wizualizacja na osiedlu wskazuje, że jest problem z parkowaniem .Uliczki są wąskie i zastawione samochodami, a jest to strefa ruchu.

Radny Jania– kto jest właścicielem terenu.

p.Karbowniczyn- spółdzielnia jest użytkowaniem wieczystym, dodał, iż na wniosek RO i tak zrezygnowali z realizacji budowy 5-tego bloku, bowiem w tym miejscu jest parking ogólnodostępny.

Radny M. Duklanowski- niestety na osiedlu mamy doczynienia z nagannymi zachowania kierowców, brak konsekwencji w organizacji ruchu. Wizualizacja przedstawiona wskazuje, że 4-ty budynek zabiera tereny zielone, niestety każde dogęszczenie powoduje zabranie terenów zielonych rekreacyjnych , ale jest to prawo inwestora. Obawia się jednak, że obsługa komunikacyjna  nowego osiedla będzie przebiegała wokół szkoły. Wnosi o skierowanie wniosku do WUiAB o  korektę zmiany organizacji ruchu planowanej inwestycji Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb” przy ul. Seledynowej 76D, poprzez wyprowadzanie obsługi komunikacyjnej inwestycji od ul. Chłopskiej (a nie od strony Sp nr 74  Sp i Gm nr 29).

Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) przyjęła wniosek– stanowi złącznik nr  7 do protokołu.

Radny W. Dzikowski- na bazie przedstawionego materiału przez mieszkankę osiedla, wnosi o skierowanie do spółdzielni przez Komisję Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności wniosku o dołożenie wszelkich starań, w uporządkowaniu organizacji ruchu samochodów na osiedlu Bukowym. 

Komisja w wyniku głosowania : za – 5 (jednogłośnie) przyjęła wniosek– stanowi złącznik nr 8do protokołu.


Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Piotr Jania

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/01/30
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/03/09 12:19:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/03/09 12:19:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/02/11 12:23:24 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 10:58:28 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 10:13:04 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:39:49 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:34:00 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:33:44 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:29:38 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:26:53 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/30 09:19:07 Nowa pozycja