przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zasłużeni obywatele

Teresa Barbara Dominiczak

Data przyznania: 2018/06/18
Kadencja: VII
Wnioskodawca: Fundacja Wspierania Kultury Noc Poetów

Teresa Barbara Dominiczak - szczecińska polonistka, animator kultury, publicystka i poetka, nazywana „szczecińską Mariią Konopnicką".

Jest absolwentką polonistyki na wydziale humanistycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i podyplomowego studium z historii sztuki. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w średnich szkołach szczecińskich, przede wszystkim w Technikum Samochodowym w Szczecinie gdzie wychowała wiele pokoleń szczecinian. Była recenzentką teatralną. Jej artykuły i wiersze zamieszczano w pismach regionalnych i ogólnopolskich. Należy do szczecińskiego Oddziału Związku Literałów Polskich. Wydała jedenaście tomików wierszy, a ostatni pt. „Uczuć mych szaleństwo", zawiera rozdział poświecony jej umiłowanemu miastu w którym spędziła całe swoje dorosłe życia. Jest redaktorką wielu publikacji, była jurorem wielu konkursów literackich.

Od wielu lat współpracuje ze stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie. Wchodziła w skład komitetu redakcyjnego biuletynu Rodzin Katyńskich „Rodowód II". Pracuje w zespole redakcyjnym kwartalnika „Ostróg" (wydawanym w Szczecinie), zamieszczając artykuły i wiersze o tematyce patriotycznej, a zwłaszcza kresowej.

Opracowała w sensie redakcyjnym książkę „Prawda i Pamięć" (plon konkursu „Katyń - Golgota Wschodu" ogłoszonego przez MEN). Jest autorką tomików poetyckich, mówiących m.in. o tragedii Rodzin Katyńskich („Różaniec z łez"), losie zesłańców syberyjskich („Groza i bezradność"), heroizmie i tragedii powstańców warszawskich („Powstanie Warszawskie empatią pisane"). Wydała zbiór esejów i felietonów opartych na swoich doświadczeniach pedagogicznych („Przeciw szkolnym stereotypom"). Jej artykuły były zamieszczane w almanachach literackich i pismach regionalnych oraz nauczycielskich: „Refleksje" i „Dialogi".

Jej „Siekierki - poemat o forsowaniu Odry" (Szczecin 2015, wyd. II 2016) rozszedł się w ponad 4 tys. egzemplarzy. Jest współautorką sztuki „Dwie Wigilie", która wyreżyserowała i przedstawiła w Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie. Pracowała nad redakcją i wydaniem trzytomowej powieści Elżbiety Gizeli Erban „Kochankowie Burzy", której akcja rozgrywa się w czasach Powstania Styczniowego.

Pod jej redakcją ukazała się publikacja „Szczecinian życiorysy spełnione - wspomnienia animatorów szczecińskiego przemysłu 1946 - 2016" (Warszawa 2017). Jest autorką książki o najmłodszym żołnierzu Gen. Andersa - kpt. Krzysztofie Flizaku, która jest przygotowywana do druku.

Teresa Barbara Dominiczak uhonorowana zastała Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Pro Memoria", Medalem „Pro Patria", Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.


udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2019/09/04
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2019/09/04 15:03:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2019/09/04 15:03:13 nowy wpis
Marta Klimek 2019/09/04 14:56:47 nowy wpis
Marta Klimek 2019/09/04 14:13:20 nowy wpis

Uchwała Rady Miasta Szczecin nr XLI/1142/22 w sprawie zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina

Wniosek o przyznanie medalu (.doc, 12,1 KB)