przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. niedziałających tablic za siedem milionów złotych

Numer: 1892
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/10/22

Szanowny Panie Prezydencie, (dw; media)
"Szczecińscy kierowcy nie dowiedzą się już jak wygląda sytuacja na trasach wyjazdowych z centrum Szczecina. Tablice informacyjne, które znajdują się w czterech newralgicznych punktach naszego miasta zostaną na stałe wyłączone [...] Teraz okazuje się, że w najbliższym czasie tablice nie zostaną naprawione" - czytamy na stronie internetowej Głosu Szczecińskiego. Tablice nie działały w ogóle albo wyświetlały nieaktualne informacje, negatywnych opinii mieszkańców nt. ich funkcjonowania nie da się zliczyć.
System sterowania ruchem powstał w 2012 roku. Całkowity koszt budowy systemu wyniósł 6 996 609,00 zł. Dziś Pani Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta powiedziała: "Ten system w pewnym stopniu się zużył. Próby jego - jak to się mówi fachowo - podniesienia nie okazały się skuteczne". Po kilku latach zużył się system za siedem milionów złotych? Jeszcze w lutym 2019 roku ta sama Pani mówiła: "- Należy zastanowić się nad tym czy system nie powinien zostać po prostu odświeżony, dlatego rozważamy aktualizację tego systemu, oczywiście w oparciu o istniejącą infrastrukturę".
Radni Szczecina obecnej kadencji (w tym ja, Marcin Pawlicki, Agnieszka Kurzawa, Przemysław Słowik, Marcin Biskupski) wielokrotnie zwracali się do Pana z prośbami o interwencję w tej sprawie (interpelacje nr 1812, 1540, 1529, 1260, 983, 261, 237, 230).
2019/02/12 wiceprezydent Anna Szotkowska pisała: "Ostateczne decyzje kształtujące dalszą przyszłość i koszt Systemu Zarządzania Ruchem zostaną określone do końca marca 2019 r."
2020/05/12 wiceprezydent Michał Przepiera pisał: "zdarzają się zakłócenia w działaniu oprogramowania zainstalowanego na serwerze, które odpowiada za przekazywanie danych do komunikatów wyświetlanych na tablicach. Czasami zakłócenia w wyświetlaniu komunikatów spowodowane są okresowymi zanikami napięcia."
2020/05/13 wiceprezydent Michał Przepiera pisał: "Wszelkie awarie usuwane są w ramach bieżącego utrzymania przez pracowników Wydziału Informatyki Urzędu Miasta bądź podmiotów realizujących zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w zakresie bieżącego utrzymania sygnalizacji ulicznej."
2020/07/09 wiceprezydent Michał Przepiera pisał: "Potwierdzam, iż zdarzają się zakłócenia w działaniu oprogramowania zainstalowanego na serwerze, które odpowiada za przekazywanie danych do komunikatów wyświetlanych na tablicach. [...] Naprawy wykonywane są w ramach bieżącego utrzymania wielu urządzeń w pasie drogowym, stąd brak jest możliwości wskazania odrębnej kwoty. Jednocześnie informuję, iż w chwili obecnej nie ma planów modernizacji omawianych tablic"
2020/07/20 wiceprezydent Michał Przepiera pisał: "W 2017 r. przeprowadzano analizy zmiany funkcjonowania tablic w oparciu o dane pochodzące z „Google”. Jednakże nie udało się ich powiązać z obecnym systemem. Do tej pory nie rozważano udostępnienia danych i możliwości aktualizacji aplikacji w ramach idei „Open Source”. Jednocześnie informuję, iż jakiekolwiek zmiany w systemie będą realizowane po zakończeniu procesu wdrażania systemu monitoringu miejskiego."
Dziś widzimy, że przez długi czas byliśmy zwodzeni a tablice za wiele milionów złotych okazały się przestarzałym bublem. Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1) Ile pieniędzy wydano na omawiany system od chwili powstania tablic - między innymi na jego konserwację, działanie, naprawy - proszę o rozpisanie kwot za poszczególne działania oraz wskazanie łącznej kwoty.
2) Proszę przedstawić skany dokumentów/kopie wiadomości związane z wymianą korespondencji z firmą, która te tablice (system) montowała. W jaki sposób Miasto starało się je naprawić?
3) Kto poniesie odpowiedzialność za wydanie kilku milionów złotych na system, który przez dłuższą część swojego istnienia nie działał bądź wprowadzał szczecinian w błąd?
1 kwietnia 2016 roku ZDiTM wyświetliło na tablicach napisy: "Dzisiaj morze w Szczecinie nieczynne", "Zwolnij, grozi ci teleportacja na os. Kasztanowe", "Tunel w kierunku Niebuszewa nieczynny". Dziś śmiało możemy stwierdzić, że wydanie na te tablice siedmiu milionów złotych to niezły żart z mieszkańców Szczecina. Tylko, że prima aprilis nie trwa cały rok a pieniądze publiczne zostały zmarnowane.

zdjęcie w załączeniu



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/10/22, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/10/22 08:46:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/10/22 08:46:31 nowa pozycja