przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/08
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pana interpelację uprzejmie informuję, że budynki przy ul. St. Żółkiewskiego 12 i St. Żółkiewskiego 12a (widoczne na zdjęciach nr 1 i 2 załączone do przedmiotowej interpelacji) stanowią własność Gminy Miasto Szczecin. Zarządcą nieruchomości, na których posadowione są wskazane budynki jest Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Budynki te są nieużytkowane. Działania podejmowane przez Gminę Miasto Szczecin oraz Zarządcę zmierzające do ich zagospodarowania, nie przyniosły pozytywnego rezultatu m.in. z powodu konieczności poniesienia wysokich nakładów finansowych na przystosowanie budynków do prowadzenia działalności. Ponadto informuję, że zespół budynków o adresie ul. Żółkiewskiego 12 i 12a ujęty jest w Gminnej Ewidencji Zabytków.
Aktualnie Gmina Miasto Szczecin nie posiada informacji i nie proceduje w zakresie utworzenia Międzypokoleniowego Domu Kultury, jak również Szczecińskie TBS Sp. z o.o., które współpracuje z Radą Osiedla Turzyn od wielu lat, nie posiada wniosku jak i informacji Rady w tej sprawie. Projekt taki został przedłożony w 2013r. przez Biuro Rady Miasta ówczesnemu Wydziałowi Gospodarki Nieruchomościami do zaopiniowania. Odpowiadając na pismo BRM, WGN poinformował, że uznaje realizację przedmiotowego projektu za niecelową, m.in. z uwagi na wysokość kosztów jakie należałoby ponieść aby przystosować budynek przy ul. Żółkiewskiego 12 do wskazanego celu.
Jednocześnie informuję, że na przedmiotowych nieruchomościach obowiązuje Uchwała Nr XVI/498/99 Rady Miasta Szczecina z dnia 22.11.1999r., w sprawie zmiany S.50 Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecina na obszarze dzielnicy Śródmieście, z przeznaczeniem na garaż wielokondygnacyjny (zgodnie z rysunkiem planu oznaczonym 5.2.KG). W świetle zapisów ww. planu miejscowego utworzenie „Międzypokoleniowego Domu Kultury” nie jest możliwe.Teren niezabudowany położony w rejonie ul. St. Żółkiewskiego oraz al. Bohaterów Warszawy obejmującego działki 11/15, 11/16, 11/17 oraz 11/20 z obrębu 2157 (widoczny na zdjęciach nr 3 i 4 załączone do przedmiotowej interpelacji), jest nieużytkowany, gdyż nie ma zainteresowania jego wydzierżawieniem. Kolejne przetargi organizowane od kilku lat przez Zarządcę, z przeznaczeniem na parking strzeżony, nie wyłoniły dzierżawcy terenu. Jedyny oferent i potencjalny dzierżawca wyłoniony w drodze przetargu z dnia 6 czerwca 2018 roku wycofał się z zawarcia umowy dzierżawy gruntu, z uwagi na nierentowność przedsięwzięcia. Wobec powyższego teren ten pozostaje nieużytkowany. Dodatkowo informuję, że zgodnie z opinią Architekta Miasta efektywność zagospodarowania indywidualnie każdej z ww. działek, przy uwzględnieniu istniejącego podziału jest ograniczona, zarówno pod względem możliwości zabudowy (ograniczenie wynikające z konieczności zachowania odległości od granicy działek przy lokalizacji obiektów kubaturowych zgodnie z wymogami zapisów Ustawy Prawo budowlane), jak i możliwości programowych. Mając na uwadze efektywność wykorzystania powierzchni pod zabudowę, uwzględniając konieczność zapewnienia miejsc postojowych w granicach inwestycji i stworzenie jednorodnego spójnego wizerunku zabudowy, celowym jest realizowanie inwestycji jako efekt kompleksowego zagospodarowania terenu ww. działek w jednym cyklu inwestycyjnym. Reasumując, wg opinii Architekta Miasta wydanej na podstawie analizy istniejącego zagospodarowania i układu urbanistycznego w otoczeniu ww. działek, wskazane jest przygotowanie całego terenu do zbycia, po wcześniejszej zmianie zapisów planu dot. ustaleń funkcjonalnych. W związku z powyższym, został skierowany do Biura Planowania Przestrzennego wniosek o zmianę ustaleń Studium i wprowadzenie dla terenu działek nr: 11/15, 11/16, 11/17 z obr. 2157 funkcji usługowo – mieszkalnych. Po zmianie ustaleń Studium i uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren, na który składają się ww. działki oraz działka 11/20 z obr. 2157, z uwagi na lokalizację i przeznaczenie, stanie się atrakcyjnym terenem inwestycyjnym
(o łącznej powierzchni ponad 4000 m2), który zostanie kompleksowo przygotowany do zbycia co umożliwi jego kompleksowe zagospodarowanie.


Interpelacja: Dot. zagospodarowania budynków przy ul. Żółkiewskiego oraz utworzenia parkingu dla mieszkańców
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/09 10:37:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/09 10:37:49 nowa pozycja