przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/12/10
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na zapytanie nr 1074 dotyczące realizacji programu Fakultety Szczecińskie – wychowanie patriotyczne informuję, że:
ze względu na rosnące koszty funkcjonowania oświaty i konieczność zwiększenia dopłat do wydatków oświatowych z budżetu miasta odstąpiono od finansowania wydzielonego działania o nazwie "Fakultety Szczecińskie". Mimo zaistniałej sytuacji nie zaprzestano realizacji przedsięwzięć i działań budujących tożsamość lokalną, krzewiących wśród uczniów patriotyzm, promujących wiedzę o mieście Szczecin.
Rozbudzanie uczuć i postaw patriotycznych należy zacząć od najmłodszych obywateli Szczecina. Dlatego Gmina Miasto Szczecin opłaciła, w wysokości 7000 złotych, wydanie 1000 książeczek dla najmłodszych z serii „Kolorowy portret miasta”. Publikacja ilustrująca Miasto Szczecin, promuje lokalny patriotyzm i jest systematycznie przekazywana dzieciom z przedszkoli i grup przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Promowanie postaw patriotycznych to nie tylko działania w grupach przedszkolnych to również rozpowszechnianie tematyki związanej z funkcjonowaniem, strukturą, zadaniami i obszarami, jakimi zajmuje się samorząd terytorialny, wojewódzki, a także budżetem i inwestycjami Miasta Szczecin wśród Młodzieży szkolnej. Publikacja zawierająca zbiór artykułów o Szczecinie pt. „Fakultety Szczecińskie” podobnie jak w przedszkolach jest systematycznie przekazywana uczniom szkół ponadpodstawowych.
Nauczyciele we wszystkich przedszkolach, szkołach, placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin w ramach realizacji programu Fakultety Szczecińskie – wychowanie patriotyczne w ramach bieżącej pracy w roku szkolnym organizują, przeprowadzą lub uczestniczą w przedsięwzięciach patriotycznych – konkursach, debatach, projektach, grach miejskich, festynach, rajdach, wycieczkach, prelekcjach, zajęciach o tematyce patriotycznej, akademiach, apelach, patriotycznych uroczystościach lokalnych, spotkaniach z ludźmi związanymi z historią Polski, a także Szczecina na terenie swojej placówki, a także poza nią. Do najbardziej znaczących należą cykliczne przedsięwzięcia m.in.: X Festiwal Międzyszkolny Konkurs Pieśni Żołnierskiej I Patriotycznej „Rogatywka 2019”, uroczystości pod pomnikiem "Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia", VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Społeczeństwo w obiektywie”, coroczne śpiewanie hymnu, XI Turniej Historyczny Szare Szeregi, „wysyłanie” kartki dla powstańców, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, akcja Pamiętamy o artystach, III Międzyszkolny Konkurs recytatorski „Razem młodzi przyjaciele”, III Miejski Turniej Debat Oksfordzkich poruszający tematykę niepodległości, V Międzyszkolna Debata Patriotyczna, Konferencja Samorządów Uczniowskich – Xu2019.
Powyższe przedsięwzięcia realizowane są bezkosztowo podczas bieżącej pracy szkół.


Interpelacja: Dot. realizacji programu Fakultety Szczecińskie - wychowanie patriotyczne
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/12/10, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/12/10 15:03:35
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/12/10 15:03:35 nowa pozycja