przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/12/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


Odpowiadając na interpelację w sprawie uciążliwości środowiskowych na terenie byłej fabryki papieru „SKOLWIN” uprzejmie informuję, że w dniu 03.12.2019 r. przeprowadzono oględziny tych nieruchomości. Na terenie byłej fabryki papieru znajduje się wiele firm, prowadzących zróżnicowaną działalność gospodarczą. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego klasyfikuje te tereny jako przemysłowe, występują tu funkcje składowe. Trwają wyburzenia starych budynków i hal. Gruz budowlany w pryzmach zalega w pobliżu wyburzanych budynków. W dniu przeprowadzania oględzin nie stwierdzono występowania odpadów niebezpiecznych, uciążliwości odorowych i zadymienia.
W kierunku południowym fabryki zlokalizowane są duże tereny, które w przeszłości służyły jako place składowe, zabudowa występuje tam w ograniczonym stopniu. Wszystkie działki mają już nowych właścicieli i syndyk zakończył swoją pracę. Ustalono, że kruszywo z żużla pomiedziowego jest gromadzone w pryzmach na granicach działek nr 9/3 i 9/4 z obrębu 3012, będących w wieczystym użytkowaniu jednego z przedsiębiorców. Zgodnie z aprobatą techniczną Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach Nr AT/2007-03-1272/1 żużel, pomiedziowy stanowi produkt o nazwie „Kruszywo ze zużytego ścierniwa POLGRIT-IMN” i może być wykorzystywany w budownictwie drogowym. Obecnie toczy się postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na przedsięwzięcie: „Budowa placu składowego wraz z niezbędną infrastrukturą w Szczecinie, przy ul. Stołczyńskiej na działce nr 9/4, obręb 3052 Nad Odrą”, która będzie podstawą do wydania pozwolenia na budowę. W decyzji środowiskowej zostaną określone warunki korzystania ze środowiska zarówno w procesie realizacji, jak i eksploatacji przedsięwzięcia.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie byłej fabryki, których profil działalności wymagał uzyskania decyzji administracyjnych z zakresu ochrony środowiska czy gospodarowania odpadami, byli kontrolowani przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ). Kontrole takie w firmie BFK Sp. z o.o. odbyły się w dniach 04.11.2016 r. – 18.11.2016 r. oraz w dniach 13.12.2016 r. – 22.12.2016 r. Działalność związana z przetwarzaniem odpadów prowadzona przez BFK polega na produkcji kompostu na bazie składników naturalnych, w tym ustabilizowanych osadów ściekowych, odpadów ulegających biodegradacji oraz materiałów strukturotwórczych w postaci peletu z celulozy. Powstający w ten sposób kompost podlega standaryzacji na podstawie przepisów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18.06.2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. (Dz. U. Nr 119, poz. 765). Kontrole w firmie „Paweł Rogala” (obecnie Tire Eco Fuel Sp. z o.o.), zajmującej się przetwarzaniem zużytych opon odbyły się w dniach 17.05.2016 r. oraz 27.07.2016 r. Firmy te spełniły wymagania określone w przepisach o ochronie środowiska i na etapie ubiegania się o zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami uzyskały pozytywne opinie. Ponadto, na wniosek Prezydenta Miasta Szczecin, WIOŚ w dniach 28.10.2019 r. – 21.11.2019 r. przeprowadził odrębną kontrolę w firmie BFK Sp. z o.o. w związku z wcześniejszymi sygnałami dotyczącymi występowania nieprawidłowości w działalności tego przedsiębiorcy. Dalsze działania będą uzależnione od wyników kontroli, które WIOŚ ma przekazać Prezydentowi Miasta Szczecin wystąpieniem pokontrolnym.

Wszelkie sygnały o nieprawidłowościach zarówno na terenie byłej fabryki papieru, jak i pozostałym obszarze miasta nie pozostają bez reakcji. Każdorazowo podejmowane są działania w zakresie posiadanych kompetencji, wynikających z przepisów prawa, a w pozostałych sytuacjach zgłoszenia są przekazywane do właściwych organów ochrony środowiska, jak Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska czy Marszałek Województwa.
Niezależnie od powyższego wskazuję, że organ, jakim jest Prezydent Miasta nie w każdej sytuacji ma możliwości prawne podejmowania skutecznych działań wobec przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku konkretnych działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych, zastosowanie mogą mieć przepisy Kodeksu cywilnego, wszelkie zaś spory związane z imisjami są w takich sytuacjach rozpatrywane przez sądy powszechne w postępowaniu cywilnym.


 


Interpelacja: Dot. badania gruntów na terenie dawnej Papierni Skolwin
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/12/13, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/12/13 14:02:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/12/13 14:02:19 nowa pozycja