przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/11/20
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


odpowiadając na Pana zapytanie uprzejmie informuję, co następuje:
1. Zadania realizowane w ramach Inicjatywy Lokalnej są szczególnym rodzajem zadań, których nadrzędnym celem jest aktywizacja społeczności lokalnej.
Rolą organu, który weryfikuje wniosek jest nie tylko ustalenie czy w założonym kształcie jest on możliwy do zrealizowania, ale także weryfikowanie procesu realizacji i wprowadzanie koniecznych, adekwatnych modyfikacji. W przypadku wprowadzenia modyfikacji do wniosku każdorazowo jest on ponownie oceniany, pod kątem spełniania kryteriów oceny wynikających z Załącznika nr 2 do Uchwały Nr XXXV/956/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie określania trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
W przypadku przedmiotowej inicjatywy zakładane zaangażowanie społeczne było podane w formie osobogodzin, i na tej podstawie ustalono poziom wkładu własnego wnioskodawcy, natomiast liczba wolontariuszy stanowiła tu kwestię wtórną. Zrealizowana ilość osobogodzin była nieco niższa niż pierwotnie zakładano, jednakże nawet po ponownym zweryfikowaniu wniosku w tym zakresie, stwierdzono, że spełnia on wymogi formalne. Zatem nawet w zmodyfikowanym kształcie wniosek podlegał realizacji.
2. Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o wyłonienie koordynatora działań, motywując swoją prośbę tym, że istnieje ryzyko spadku zaangażowania społecznego i trudności w zrealizowaniu zadania bez wsparcia osoby przygotowanej merytorycznie, z uwagi na to, że termin realizacji zadania przypadł na miesiąc grudzień i panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Argumentem przemawiającym za przyjęciem tego rozwiązania był również fakt, że koszt zakupu sadzonek oraz pozostałego materiału był relatywnie niski.
Rolą koordynatora oprócz nadzoru wykonania nasadzeń było w założeniu przeprowadzenie prelekcji podczas nasadzeń i zapoznanie uczestników sadzenia z instrukcją ogrodniczą oraz dopilnowanie prawidłowości wykonywania prac i zapewnienie sprzętu niezbędnego do realizacji umowy.
W związku z tym, że osoby zaangażowane nie miały przygotowania merytorycznego, w sytuacji braku wsparcia istniało ryzyko, że nasadzenia nie zostaną wykonane prawidłowo, co spowoduje przepadek materiału roślinnego. Taka sytuacja mogła w konsekwencji prowadzić do osłabienia morale i zniechęcenia ludności do angażowania się w czyny społeczne, a nadrzędnym celem Inicjatywy lokalnej jest aktywizowanie społeczności, integrowanie jej, tak aby identyfikowała się z przestrzenią, w której funkcjonuje.
3. W ciągu bieżącego roku nie zachodziła potrzeba przycinania krzewów, w związku z ich młodym wiekiem. Podczas wizji lokalnych przeprowadzonych kilkukrotnie stwierdzono, że z 300 szt. posadzonych krzewów, obumarło jedynie kilka berberysów. Pojawianie się tzw. wypadów w ilości do 10% nasadzeń jest zjawiskiem normalnym, szczególnie przy obecnych anomaliach pogodowych. Jednocześnie informuję, że w bieżącym roku Zakład Usług Komunalnych przeprowadził koszenie łąki, zlokalizowanej w centralnej części skweru.
 


Interpelacja: Dot. nieprawidłowości przy realizacji projektu "Kwiaty na Kwiatowej"
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/11/21, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/11/21 08:33:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/11/21 08:33:16 nowa pozycja