przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/08/19
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie


W odpowiedzi na Pana interpelację nr 1604 w sprawie konsultacji społecznych dotyczących zmian systemu parkowania w Szczecinie informuję, że Zarządzenie Prezydenta Miasta Szczecin nr 369/20 z dnia 13 lipca 2020r. formalnie uruchamiające proces konsultacji zostało opublikowane w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miasta. Równocześnie informacja w tej sprawie wraz z planowanym terminem otwartego spotkanie konsultacyjnego w formie wirtualnej została również przekazana wszystkim lokalnym mediom, które informację tę szeroko rozpropagowały. 14, 21 i 22 lipca wysłano komunikaty prasowe informujące o konsultacjach oraz o spotkaniu konsultacyjnym w dniu 22 lipca. Mając na uwadze temat, jak i zakres proponowanych zmian, poza informacjami przekazanymi do lokalnych mediów, zamieszczono je w serwisie miejskim Wiadomości Szczecin, serwisach prowadzonych przez Spółkę NiOL oraz stronie dydykowanej SPP. Lokalne media podawały wszystkie ww. informacje, co można zweryfikować przeglądając archiwalne wydania szczecińskich mediów. Zaproponowane zmiany uwzględniały między innymi zgłaszane w przeszłości sugestie Rad Osiedli.
Rady osiedli, Zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy a także sami mieszkańcy na przestrzeni ostatnich lat wnioskowali o poszerzenie SPP o kolejne ulice (m.in. Kr. Jadwigi, Jagiełły, Narutowicza, Bogusława X, Langiewicza). Mieszkańcy ulic przyległych do SPP skarżyli się na brak wolnych miejsc postojowych, co jest związane z faktem, iż wiele osób pracujących w centrum miasta, chcąc uniknąć opłat za parkowanie pozostawia samochody na cały dzień przed ich domami lub lokalami usługowymi.

Organizacja spotkań w formie tradycyjnej, choćby w siedzibach Rad Osiedli, z uwagi na uwarunkowania epidemiczne nie były brane pod uwagę. Tym bardziej, że formuła konsultacji społecznych przez internet w ocenie Gminy jest rozwiązaniem korzystniejszym dla mieszkańców, którzy bezpiecznie, w domu, pracy mogą czynnie brać udział w tak zorganizowanych konsultacjach. W przeprowadzonych konsultacjach mieli prawo wziąć udział wszyscy mieszkańcy, w tym także członkowie Rad Osiedli, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji itd. Formularze konsultacyjne mogły zostać przesłane mailowo, a dla osób nie mających dostępu do internetu lub też nieposiadających umiejętności obsługi komputera, istniała możliwość wrzucenia wypełnionego formularza do urny w Urzędzie Miasta Szczecin bądź przesłania go pocztą. Tym samym żadna grupa mieszkańców nie została pozbawiona możliwości przedstawienia swojej opinii i propozycji odnośnie planowanych zmian systemu parkowania w Szczecinie.
Zmiany, które są przygotowywane, można ocenić jako kluczowe dla zapewnienia porządku i wymuszania rotacji aut. Zawieszenie SPP na okres 122 dni pokazało, jak bardzo to rozwiązanie jest potrzebne z uwagi na rotacyjność pojazdów, jak i wprowadzenie ładu parkingowego na terenie centrum miasta.
 


Interpelacja: Dot. konsultacji społecznych dotyczących zmian systemu parkowania w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/08/19, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/08/19 10:10:41
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/08/19 10:10:41 nowa pozycja