przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Projekt „Mosty dobrosąsiedztwa”,


Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ze Szczecina uczestniczy w projekcie „Mosty dobrosąsiedztwa”, którego głównym celem jest powstrzymanie nielegalnych migracji w Europie. Wspólnie z organizacjami partnerskimi z Niemiec, Bułgarii, Federacji Rosyjskiej i krajów trzecich (Armenii, Gruzji, Białorusi, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu) działamy sieciowo, aby ulepszyć możliwości legalnej migracji.

Projekt skupia się na rozwoju koordynowanej sieci wsparcia socjalnego dla osób powracających na tereny Federacji Rosyjskiej i krajów trzecich. Organizacje – członkowie sieci - wspierają osoby, które nie spełniają dłużej warunków koniecznych do legalnego przebywania na terenie krajów UE poprzez pomoc w dobrowolnych powrotach migrantów do krajów ich pochodzenia. Projekt dotyczy głównie osób wykluczonych społecznie, skupia się na powrotach rozbitych rodzin, przymusowo wysiedlonych kobiet i dziewcząt, osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, które utraciły prawo do legalnego pobytu i stały się nielegalnymi imigrantami.

Wspierany, dobrowolny powrót jest alternatywą dla przymusowego wydalenia i składa się z następujących elementów:
1. Doradztwo i konsultacje dotyczące możliwości związanych z powrotem do kraju pochodzenia
2. Przygotowanie podróży dla migranta i wsparcie podczas powrotu
3. Pomoc w reintegracji na miejscu – szkolenia zawodowe i związane z uzyskaniem zatrudnienia, wsparcie psychologiczne, pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej i inne – w zależności od potrzeb

Organizacje ściśle ze sobą współpracują, wymieniają się doświadczeniami, pogłębiają swoją wiedzę w temacie pomocy dla migrantów (w zakresie zatrudnienia, tworzenia nowych miejsc pracy poprzez samozatrudnienie, edukacji, pomocy społecznej, pomocy w organizacji powrotu, zakwaterowania itd.), która jest kierowana do różnych grup społecznych.

Oficjalna strona internetowa projektu: www.return-bridges.eu

Pliki do pobrania dla beneficjentów projektu:
http://www.return-bridges.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=92&lang=en

http://www.heimatgarten.de/index.php?article_id=46&clang=0

W razie pytań proszę pisać na adres: g.gurgacz@swip.org.pl

Projekt jest realizowany od kwietnia 2009 i potrwa do września 2011, jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Współpraca z krajami trzecimi w zakresie migracji i azylu”.


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2011/02/21, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2011/05/20 17:13:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2011/05/20 17:13:40 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2011/02/21 09:38:34 nowa pozycja