przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Miejska infrastruktura rowerowa-konferencja


Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin w partnerstwie z Urzędem Miasta Szczecin, Urzędem Miasta Wrocław, oraz Wrocławską Inicjatywą Rowerową zaprasza 22 kwietnia na Konferencję MIEJSKA INFRASTRUKTURA ROWEROWA.

Jest to to seria wykładów i szkoleń z zakresu projektowania przyjaznej rowerzystom infrastruktury. Poruszane tematy znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte metody projektowania. Spotkanie dedykowane jest projektantom oraz urzędnikom odpowiedzialnym za przystosowanie Szczecina do ruchu rowerowego. Konferencja rozpocznie się prezentacjami na temat planowania i projektowania infrastruktury rowerowej, omówione zostaną sposoby współpracy NGO, projektantów i urzędników na przykładzie innych miastach Polski. Przedstawimy Państwu także wymogi podręcznika C.R.O.W. (Information and Technology Platform for Transport, Infrastructure and Public space) stosowane np. Holandii, ale i także w kilku większych miast w Polsce; będzie także część poświęcona bezpieczeństwu rowerzystów.

PROGRAM KONFERENCJI
Środa, 22-go kwietnia 2009 r., Urząd Miejski w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1, Sala Sesyjna Rady Miasta (skrzydło lewe).
9:00 Rozpoczęcie konferencji.
9:10 Rower w systemie transportowym miasta. Udział roweru w ruchu miejskim w Europie, korzyści z komunikacji rowerowej, stereotypy a rzeczywistość.
Aleksander Buczyński – Zielone Mazowsze / Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.
9:40 Rola oficera rowerowego. Zadania urzędnika do spraw rowerowych, sposoby współpracy i dialogu Urzędu Miejskiego z projektantami i organizacjami pozarządowymi.
Daniel Chojnacki – Sekcja ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego, Urząd Miasta Wrocław.
10:10 Infrastruktura rowerowa w Szczecinie. Funkcjonalność i bezpieczeństwo na drogach rowerowych w Szczecinie. Dobre i złe rozwiązania z perspektywy użytkowników.
Bartosz Skórzewski – Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin.
10:30 Przerwa kawowa.
10:45 Planowanie i projektowanie infrastruktury rowerowej. Wymogi projektowania przyjaznej rowerzystom infrastruktury na podstawie podręcznika C.R.O.W. – niezastąpionego instrumentu dla planistów, ekspertów i inżynierów ruchu drogowego.
Rafał Muszczynko – Zielone Mazowsze / Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.
11:20 Rozwój ruchu rowerowego we Wrocławiu. Kierunki rozwoju ruchu rowerowego oraz plany na przyszłość we Wrocławiu; charakterystyka działań podejmowanych przez Wrocław celem zachęcenia większej ilości mieszkańców do przemieszczania się rowerem.
Daniel Chojnacki – Sekcja ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego, Urząd Miasta Wrocław.
11:50 Długa przerwa.
12:20 Infrastruktura rowerowa we Wrocławiu. Funkcjonalność i bezpieczeństwo na drogach rowerowych we Wrocławiu. Dobre i złe rozwiązania z perspektywy użytkowników.
Radosław Lesisz– stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.
12:40 Bezpieczeństwo ruchu rowerowego. Typowe zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, związek bezpieczeństwa z infrastrukturą.
Aleksander Buczyński – Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.
13:10 Przerwa kawowa, podział na grupy warsztatowe.
13:25 Warsztaty. Praca w grupach nad konkretnymi projektami. Grupy około pięcioosobowe (urzędnicy, projektanci, organizacje pozarządowe).
Wprowadzenie, godzina pracy, 30 minut wspólnego podsumowania.
Aleksander Buczyński, Rafał Muszczynko – Centrum Zrównoważonego Transportu.
15:30 Zakończenie konferencji.

Dla uczestników konferencji dostępne będą:
– Polskie tłumaczenie podręcznika C.R.O.W. (płyta CD).
– Broszura „Jak nie zmarnować pieniędzy na drogę rowerową” – krótki poradnik bezpiecznej i użytecznej infrastruktury rowerowej.
– Rowerowy Gdańsk. Rowerowa Polska. Gdański rowerowy projekt inwestycyjnopromocyjny.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa w warsztatach do dnia 15 kwietnia 2009 pod numerem telefonu: 504 321 853, lub wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie www.rowerowy.szczecin.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Udział w konferencji jest bezpłatny.


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2009/04/14, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2009/05/02 12:07:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2009/05/02 12:07:56 modyfikacja wartości
Katarzyna Bukowska 2009/04/14 15:09:46 nowa pozycja