przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. możliwości ulokowania przystanku dla linii 5 i 7 na ulicy Mickiewicza w okolicach skrzyżowania z ul. Noakowskiego

Numer: 650
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/09/17

Szanowny Panie Prezydencie,

pozwolę sobie z jednej z moich interpelacji zacytować zapisy ważnego dokumentu strategicznego przyjętego uchwała w maju 2014 roku pod tytułem: "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Szczecin na lata 2014-2025".
W dokumencie tym wielokrotnie zwraca się uwagę na odległości międzyprzystankowe:
1. "strefa I - centralna śródmiejska - zalecana odległość dojścia do przystanków <300 m" (w tekście błędnie podano ">300 m", co podlega łatwej weryfikacji wobec zapisów w drugim wierszu tabeli wskazującym na przedział "300-500 m") oraz "strefa II - obszary intensywnej zabudowy miejskiej - zalecana odległość dojścia do przystanków: 300-500 m" (s. 66)
2. "sieć komunikacyjna zostanie zagęszczona, co w połączeniu z nowymi przystankami pozwoli zmniejszyć odległości między nimi do co najwyżej 600 m w terenie zurbanizowanym" (s. 101)
3. "skrócenie średniej odległości dojścia poprzez: - zagęszczenie sieci komunikacyjnej; - wprowadzenie dodatkowych przystanków, by odległości międzyprzystankowe na obszarze zurbanizowanym nie przekraczały 400-600 m" (s. 102)
4. "Maksymalny czas dojścia do przystanku nie powinien przekraczać czasu 12 minut. Odstępy między przystankami komunikacji miejskiej nie powinny zaś przekraczać 600 m (optimum na poziomie 300-400 m) na obszarze zurbanizowanym, poza strefą zurbanizowaną odległość ta powinna zamykać się w 1000 m" (s. 120)
Ponadto w rozpoczynających się dzisiaj konsultacjach zmian w strefie parkowania jako motto przyjęto hasło:
"Zrównoważona mobilność miejska rozumiana jest jako łączenie, uzupełnianie się i usprawnianie przemieszczania się: pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem i trolejbusem, pociągiem podmiejskim i dalekobieżnym, po mieście i jego bezpośrednim otoczeniu (obszar funkcjonalny). Tak rozumiana mobilność daje szansę na ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska oraz zużycia paliw kopalnych".
Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl, skąd pochodzi powyższy cytat, motto to znajduje swoją kontynuację w następującym zdaniu: "Transport publiczny to ważny czynnik miastotwórczy, mający bardzo duży wpływ na jego społeczno-gospodarczą atrakcyjność".
Tyle teoria.
Tak zakończyłem tę część interpelacji dotyczącej ścisłego centrum miasta i jego głównej osi komunikacyjnej, jaką jest ul. Krzywoustego.
W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na problem dużej odległości między przystankami "Karłowicza" i "Wawrzyniaka" w ciągu ul. Mickiewicza dla linii tramwajowych 5 i 7. Odległość ta to dla osoby pieszej ok. 870 metrów. To dużo biorąc pod uwagę, że odcinek chodnika i jezdni od skrzyżowania Mickiewicza / Noakowskiego ma nachylenie ok. 4%. W ten sposób spora część celów podróży położonych w pobliżu wspomnianego skrzyżowania, jak choćby szpital przy ul. Jagiellońskiej czy VI LO znajdujące się ok. 320 m od skrzyżowania (można do niego co prawda dojść od strony ul. Bohaterów Warszawy, ale odległość jest o ok. 100 m większa, a ponadto do pokonania jest strome
podejście pod ul. Jagiellońską - momentami 10-procentowe), czy też znajdujących się po drugiej stronie ul. Mickiewicza na osiedlu Łękno, stałaby się zdecydowanie łatwiej dostępna.
Zapewne w takiej sytuacji - przekrój jezdni 2+2 z wydzielonym na środku torowiskiem, lepiej, choćby ze względów bezpieczeństwa, byłoby wybudować w tym miejscu tzw. przystanek wiedeński, ale są w dalszym ciągu w Szczecinie miejsca, w których pasażerowie z tramwaju wysiadają w podobny sposób - na ul. Jagiellońskiej, Malczewskiego czy Parkowej albo też Dubois.
W związku z powyższym proszę o informację, czy aby wprowadzić w życie zapisy "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Szczecin na lata 2014-2025".w końcu jego obowiązywania, można by - przede wszystkim przy zachowaniu procedur związanych z bezpieczeństwem pasażerów, wyznaczyć taki przystanek choćby na pewien okres czasu, by sprawdzić jego zasadność?



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/09/17
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2024/09/17 08:50:40
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/09/17 08:50:40 Nowa pozycja