przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. potencjału technologii wodorowych dla komunikacji miejskiej Szczecina

Numer: 801
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/10/15

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam się z interpelacją w sprawie rozwoju technologii wodorowych w transporcie miejskim Szczecina. W związku z nadchodzącą III konferencją naukowo-techniczną H2Szczecin: Wodór Napędem Regionów, która odbędzie się 28 i 29 listopada br., oraz wizytą studyjną w Prenzlau, w której uczestniczyli przedstawiciele szczecińskich spółek komunikacyjnych, chciałbym zwrócić uwagę na potrzebę wdrażania nowoczesnych technologii wodorowych jako przyszłościowego rozwiązania dla naszego miasta.

Technologia napędów wodorowych niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w zakresie transportu publicznego. Autobusy napędzane
wodorem:

1. Mogą przejechać dłuższe trasy bez potrzeby częstego uzupełniania paliwa, co sprawia, że są bardziej efektywne na liniach o większym zasięgu.
2. Tankowanie wodoru trwa kilka minut, co usprawnia eksploatację pojazdów w porównaniu do długotrwałego ładowania autobusów elektrycznych.
3. Wprowadzenie napędów wodorowych wzmacnia dywersyfikację źródeł energii, co jest ważne dla bezpieczeństwa energetycznego miasta.

Ponadto, sądzę, że warto rozważyć potencjał pobliskiej Grupy Azoty Zakładów Chemicznych "Police" S.A. jako źródła wodoru, który mógłby zostać wykorzystany do zasilania pojazdów w komunikacji miejskiej oraz do innych celów związanych z transformacją energetyczną. Bliskość tak dużego zakładu stwarza unikalną szansę na rozwój gospodarki wodorowej w naszym regionie.

Z tego względu uprzejmie proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jaka jest wizja Miasta Szczecin w zakresie inwestycji w rozwój transportu wodorowego oraz infrastrukturę umożliwiającą jego funkcjonowanie?
2. Czy Miasto rozważa budowę stacji tankowania wodoru i pozyskanie funduszy zewnętrznych na rozwój tej technologii w transporcie publicznym?
3. Jakie są plany Miasta dotyczące wykorzystania technologii wodorowych w innych obszarach działalności komunalnej?
4. Czy Miasto rozważa współpracę z Grupą Azoty Zakładami Chemicznymi "Police" S.A. w kontekście pozyskania wodoru na potrzeby komunikacji miejskiej i innych sektorów?



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/10/15
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2024/10/15 12:29:32
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/10/15 12:29:32 Nowa pozycja