przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. nauki pierwszej pomocy w szczecińskich szkołach

Numer: 739
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/10/04

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracam się z interpelacją w zakresie wdrożenia programów nauki pierwszej pomocy w szkołach. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) oraz podstawowe techniki podtrzymywania życia (BLS), są uznawane za kluczowe elementy edukacji zdrowotnej. Badania, takie jak np. te opublikowane przez University of Michigan oraz The Data Scientist, pokazują, że programy szkoleniowe znacząco poprawiają umiejętności uczniów w sytuacjach kryzysowych, a zdobyta wiedza może przyczynić się do uratowania życia w nagłych przypadkach.

W szkołach europejskich i amerykańskich wprowadzono liczne programy, które skupiają się zarówno na teoretycznej wiedzy, jak i na praktycznych umiejętnościach. Tego rodzaju szkolenia nie tylko uczą technicznych aspektów udzielania pierwszej pomocy, ale również pomagają w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, co pozwala uczniom działać efektywnie w sytuacjach nagłych.

Od roku szkolnego 2024/2025 jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej, w tym systematyczne nauczanie pierwszej pomocy w szkołach. W niektórych szkołach już obecnie realizowane są szkolenia we współpracy z lekarzami i ratownikami medycznymi, co wzmacnia jakość kształcenia i umożliwia uczniom naukę od wykwalifikowanych specjalistów.

Chciałbym zapytać o szczegóły planu realizacji tych działań w szczecińskich szkołach. Jakie środki miasto zamierza przeznaczyć na szkolenia nauczycieli, wyposażenie szkół w odpowiedni sprzęt (fantomy, defibrylatory szkoleniowe, etc.), a także jak planowane jest wsparcie Uczniów w zdobywaniu praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy? Czy przewidywana jest współpraca ze środowiskiem medycznymi i instytucjami takimi jak np. Okręgowa Izba Lekarska, Pomorski Uniwersytet Medyczny czy Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, które mogłyby wspierać szkolenia oraz rozwój programu pierwszej pomocy?
 



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/10/04
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2024/10/04 07:50:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/10/04 07:50:12 Nowa pozycja