przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. informacji o likwidowanych miejscach parkingowych - fakt czy mit

Numer: 1428
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2025/07/18

Szanowny Panie Prezydencie,
co i rusz pojawiają się w przestrzeni publicznej informacje na temat likwidacji miejsc parkingowych w Szczecinie. Odpowiadają im głosy mówiące, że to nieprawda, a ilość miejsc do parkowania jest stała.
Wychodząc z założenia, że:
1. najprawdopodobniej zarządca dróg nie ma policzonych i ostatecznie zewidencjonowanych miejsc parkingowych,
2. spora część miejsc parkingowych miejscami parkingowymi w istocie nie jest, ponieważ przekonanie takie wynikać może choćby z parkowania w miejscach niedozwolonych - vide: wielomiesięczne parkowanie na pl. Lotników przy restauracji na tymczasowo zrealizowanym przystanku autobusów 86 i 87,
3. ostatecznie mamy - co wynika z badań napełnienia strefy płatnego parkowania, zewidencjonowane miejsca parkingowe w strefie parkowania, i mając te dane do dyspozycji chciałbym prosić o następujące dane dotyczące tej tendencji.
W ostatniej uchwale dotyczącej strefy płatnego parkowania z 29 października 2024 r. w Załączniku nr 2 do uchwały "Wykaz dróg publicznych (ulic) położonych w SPP" w Dziale I znajduje się wykaz 103 nazw dróg, zaś w dziale II mamy kolejnych 37 ulic. Według Polityki Parkingowej Szczecina (s. 31) w strefie płatnego parkowania znajduje się 5.750 miejsc w strefie A (wg stanu na dzień badania) i 4.512 miejsc w strefie B (przy tym samym zastrzeżeniu), co daje łączną ilość 10.262 miejsca. Zapewne chcąc określić taką tendencję dla wszystkich ponad stu ulic w strefie pracy byłoby zbyt wiele. Jednocześnie taka ocena przy kilkunastoprocentowej próbie, byłaby, tak zakładam, w zupełności wystarczająca, dlatego też dokonałem losowego wyboru ulic ze wspomnianego załącznika, dla których to ulic prosiłbym o przedstawienie informacji, jaką ilość miejsc parkingowych - legalnych, czyli nie w dwóch rzędach na chodniku, nie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nie na przystankach, nie na trawnikach, nie w obrębie skrzyżowań, ale kompletnie legalnych jest obecnie (tu zakładam lata 2024 lub 2025), a ile było w przeszłości (i o ile posiadają Państwo te dane, to prosiłbym o przykładowo okolice roku 2010 lub 2015, kiedy da się już ocenić upływ czasu, a jednocześnie nie jest to kompletnie inna rzeczywistość prawna niż obecnie). Jeśli nie mają Państwo tej możliwości wskutek braku, jak zaznaczyłem, ewidencjonowania miejsc, to prosiłbym o dokonanie tej ważnej analizy w oparciu o ogólnodostępne narzędzia informatyczne.
Metodologicznie dobieram próbę w następujący sposób, żeby wybrać ją na poziomie kilkunastu procent całej zbiorowości - w każdej dziesiątce wykazanych ulic, w której ostatnia liczba tej dziesiątki posiada cyfrę dziesiątek będącą liczbą nieparzystą, wybieram pozycję, której cyfra jedności równa jest "7", zaś w dziesiątkach, których ostatnia liczba posiada cyfrę dziesiątek będącą liczbą parzystą, wybieram dwie pozycje - których cyfra jedności równa jest "2" i "7". Jako że spis jest uporządkowany alfabetycznie, a nie geograficznie, wydaje się, że kryterium losowego doboru próby winno być spełnione.
W świetle powyższego proszę o przedstawienie ilości miejsc parkingowych wg powyższych kryteriów - ich dopuszczalności w świetle przepisów o ruchu drogowym oraz w dwóch punktach na osi czasu: ok. 2010-15 i 2024-25 dla następujących lokalizacji (za przytoczonym wyżej załącznikiem do przyjętej uchwały):
1. Plac Brama Portowa
2. Plac Ludwika Zamenhofa
3. Plac Świętych Piotra i Pawła
4. ul. Bł. Królowej Jadwigi
5. ul. Bolesława Śmiałego (od ul. B. Krzywoustego do ul. A. Mickiewicza)
6. ul. Gabriela Narutowicza (od ul. Potulickiej do ul. 3 Maja)
7. ul. Jerzego Janosika
8. ul. Kaszubska
9. ul. Księdza Stefana Wyszyńskiego
10. ul. Michała Drzymały
11. ul. Nowa
12. ul. Podgórna
13. ul. Śląska
14. ul. Tadeusza Mazowieckiego
15. ul. Wawelska
16. ul. Bolesława Śmiałego (od ul. Kazimierza Pułaskiego do ul. Bolesława Krzywoustego)
17. ul. Jana z Kolna (od ul. Kapitańskiej do ul. Nabrzeże Wieleckie)
18. ul. Krzysztofa Kolumba (od pętli autobusowej za dworcem PKP do ul. Nowej – nitka południowa)
19. ul. Nad Duńczycą (od ul. Tadeusza Apolinarego Wendy do wysokości budynku Morskiego Centrum Nauki)
20. ul. Swarożyca (od ul. Parkowej do ul. Szarotki)
21. ul. Zbożowa
Przy czym, proszę o taką informację również w odniesieniu do ulic - jak choćby Zbożowej, Swarożyca czy Nad Duńczycą, które wcześniej mogły nie być objęte strefą parkowania, a obecnie są nią objęte.
 



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2025/07/18
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2025/07/18 10:34:20
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2025/07/18 10:34:20 Nowa pozycja