Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. budowy podziemnych pojemników na odzież używaną
Numer: 917Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2024/11/05
Szanowny Panie Prezydencie,
ja również chciałabym zwrócić ogromny problem dewastacji i bałaganu wokół pojemników na odzież używaną, które znajdują się na każdym osiedlu naszego miasta w kilku lokalizacjach. Sytuacja ta od wielu lat jest powodem licznych skarg mieszkańców oraz negatywnie wpływa na estetykę i porządek w przestrzeni publicznej. Problem ten wydaje się narastać, a interwencje sprzątania niestety nie przynoszą długotrwałych efektów. W kilku miejscach udało się już je zlikwidować, co znacznie poprawiło porządek w okolicy. W tych lokalizacjach problem z bałaganem był nagminny. Niemniej jednak, ograniczenie liczby pojemników nie rozwiązuje problemu w skali całego miasta.
Świetnym rozwiązaniem wskazanego problemu mogły by być podziemne pojemniki na odzież używaną, które stosowane są w większości krajów europejskich. Przykład tych krajów pokazuje, że rozwiązanie tego typu mogłoby znacząco ograniczyć zjawisko dewastacji poprzez ograniczenie dostępu do pojemników osobom postronnym i zapewnić większy ład w przestrzeni publicznej. Budowa pojemników podziemnych to także inwestycja na lata. Pojemniki mogłyby być oddawane w dzierżawę firmom specjalizującym się w gospodarowaniu tekstylnymi odpadami. Takie rozwiązanie, oprócz korzyści estetycznych, może również przynieść dochody do miejskiego budżetu (jak w przypadku zawartej umowy dzierżawy powierzchni przez firmę Wtórpol) oraz wspierać firmy, które zajmują się zbiórką odpadów tekstylnych.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o odpowiedź:
1. Czy GMS widzi potencjał w takim rozwiązaniu i czy kiedykolwiek rozważało zastosowanie tego rozwiązania?
2. Czy GMS byłaby skłonna rozważyć wprowadzenie tego rozwiązania w formie pilotażowego projektu np. poprzez budowę jednej takiej instalacji w wybranej lokalizacji na terenie miasta? Taka inwestycja pozwoliłaby na ocenę jego efektywności w praktyce oraz analizę, czy warto wdrażać na szerszą skalę.
3. Czy GMS ma inne plany/pomysły na rozwiązanie tego problemu?
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/11/05
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Peryt
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2024/11/05 08:01:23
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2024/11/05 08:01:23 | Nowa pozycja |