przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 3


Pytanie 1 :
Dotyczy § 9 ust. 4 i 7 Wzoru Umowy:
Zgodnie z zapisem ust. 4 w par. 9 ,,odbiór końcowy przedmiotu umowy nastąpi na podstawie protokołu końcowego odbioru robót, wykonanych należycie tj. bez wad i usterek”, natomiast ust. 7 tego paragrafu mówi, że ,,Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia na placu budowy do czasu przekazania przedmiotu umowy do eksploatacji użytkownikom”.
Czy w związku z zapisem ust. 7 należy rozumieć, że Zamawiający przejmuje Protokołem odbioru końcowego przedmiot umowy od Wykonawcy, ale do czasu przekazania do eksploatacji użytkownikom, to nie Zamawiający lecz Wykonawca ma ponosić odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia na placu budowy czy też odbiór końcowy i przekazanie do eksploatacji użytkownikom odbędzie się jednocześnie?
Odpowiedź:
Zamawiający przejmuje przedmiot umowy na podstawie protokołu końcowego odbioru robót, wykonanych należycie tj. bez wad i usterek, jednocześnie do czasu przekazania przedmiotu umowy użytkownikom z udziałem Wykonawcy robót, to Wykonawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia na placu budowy.
 
Pytanie 2:
Dotyczy § 11 ust. 9 Wzoru Umowy:
Prosimy o uszczegółowienie (doprecyzowanie) zapisu w jakich przypadkach Zamawiający ma prawo wstrzymać płatności z bieżących faktur – zapis ,,w przypadku nie wywiązania się Wykonawcy z któregokolwiek ze zobowiązań wynikających z umowy” jest zbyt ogólny.
Odpowiedź:
 Jeżeli Wykonawca wykona roboty zgodnie umową co zostanie potwierdzone protokołem odbioru robót, Zamawiający nie będzie miał podstaw do wstrzymywania płatności należnego wynagrodzenia. Wykonawca musi realizować przedmiot umowy zgodnie z zapisami umowy.
 
Pytanie 3:
Dotyczy § 16 Wzoru Umowy:
W paragrafie tym Zamawiający określił kary dla Wykonawcy, natomiast brak jest kar dla Zamawiającego.
W celu zachowania reguły równego traktowania Stron umowy wnosimy o dokonanie zapisu równoważnego dotyczącego kar dla Zamawiającego.
Zamawiający płaci Wykonawcy kary umowne:
a)      0,03 % wynagrodzenia umownego brutto za opóźnienie w przekazaniu placu budowy – liczone za każdy dzień opóźnienia
b)      Za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego w wysokości 10% wynagrodzenia umownego brutto
c)      W przypadku poniesienia szkody przewyższającej karę umowną, Wykonawca zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego.
Odpowiedź:
Zamawiający nie ma obowiązku przewidywania kar umownych należnych Wykonawcy, w przypadku, gdy Zamawiający nienależycie wykonuje zapisy umowy. Jednak nie pozbawia to Wykonawcy możliwości dochodzenia na drodze sądowej odszkodowania za poniesioną szkodę, w przypadku gdyby na skutek nienależytego wykonania umowy przez Zamawiającego poniósł szkodę.

udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/06/23
odpowiedzialny/a:
Agnieszka Kosmala
wprowadził/a:
Agnieszka Kosmala
dnia:
2010/06/23 12:34:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Agnieszka Kosmala 2010/06/23 12:34:23 nowe pytania i odpowiedzi