przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Aktualności Szczecińskiego Inkubatora Kultury


ZaBOOKuj polski dla siebie
We współpracy ze Związkiem Literatów Polskich i Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP oraz z udziałem zaproszonych gości, będziemy rozmawiać o lajkach, hejterach, fotkach czy zamiennemu stosowaniu słów sorry i przepraszam, czyli o tym, jak krajobraz języka polskiego coraz częściej kształtują naleciałości z innych języków.
Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2013 r. o godz. 17 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.
Pomysł na wydarzenie zrodził się w związku z powstaniem w Inkubatorze FREE BOOK ZONE – Strefy Wolnej Książki. Nazwa wzbudziła w wielu odbiorcach pytanie: dlaczego po angielsku? Czy po polsku nie jest tak samo atrakcyjnie czy wręcz lepiej, ładniej? Akcja rozpoczęła dyskusję, w którą Szczeciński Inkubator Kultury wraz z partnerami pragnie się zaangażować i zaprosić do niej wszystkich mieszkańców Szczecina.
Zaproszenie do poruszenia tematu przyjęli reprezentanci różnych obszarów publicznej aktywności, w tym: Krystyna Pohl (dziennikarka Głosu Szczecińskiego i Obserwatora Morskiego), Andrzej Oryl (aktor, były dyrektor Filharmonii Szczecińskiej i dziennikarz TVP), dr Rafał Sidorowicz (adiunkt w Zakładzie Etnolingwistyki i Kultury Języka, członek Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego), Łukasz Kowalik (filolog angielski, tłumacz, prezenter współpracujący z Radiem Szczecin i 94.4 szczecin.fm), Małgorzata Frymus (dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą) i Damian Czarnowski (bloger, pisze dla Szczecin Aloud). Wspólnie rozważymy rolę i znaczenie zapożyczeń w codziennej polszczyźnie. Spotkanie poprowadzi Rafał Podraza (dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta).
Uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję do zmierzenia się z nowym językiem polskim i jego meandrami. To szansa na sprawdzenie, w formie zabawy, swojej wiedzy dotyczącej języka naszej codzienności, pełnej anglicyzmów i innych zapożyczeń.
Dyktando bez ocen i stresu – każdy będzie mógł przekonać się, ile pułapek skrywa nasz język. Tekst dyktanda przeczyta najbardziej polski Maltańczyk, Mario Cordina z zespołu Skambomambo – tego nie można przegapić!

„METAMORFOZY EUROPY” OLDŘICHA ŠKÁCHY
Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów, a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. „Metamorfozy Europy” to historia Oldřicha Škáchy – osobistego fotografa pierwszego prezydenta Czech. Prace artysty będzie można zobaczyć w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 19 kwietnia 2013 r. o godz. 19 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja "Opery żebraczej".

Piątkowy wernisaż będzie zapowiedzią spotkania, na którym gościć będzie Petr Janyska – dyrektor Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2013 r. (środa) o godz. 17:30 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego o Václavie Havlu oraz powstaniu jego sztuki "Audiencja" - "Obywatel Havel toczy beczki" ("Občan Havel přikuluje").

RYSZARD SŁOWICKI DEBIUTUJE W ROLI FOTOGRAFA
Ryszard Słowicki pokaże szerszej publiczności swoje impresje fotograficzne „BezTytułów”. Wystawie towarzyszyć będzie koncert artysty, inspirowany dźwiękami bliskiego i dalekiego wschodu oraz pokazy tańców.
Wernisaż wystawy „BezTytułów” odbędzie się 26 kwietnia 2013 r. (piątek) o godz. 18 w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.
Fotografie „BezTytułów” powstały w roku 2012 i są subiektywnym spojrzeniem Ryszarda Słowickiego na Szczecin. Wystawie towarzyszyć będzie koncert CAFE RICO w składzie Ryszard Słowicki i Przemysław Igiel.

DZIECI W INKU: GAŁGANKOWE ZOO
Już dziś zapisz swoją pociechę na twórcze warsztaty w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Gałgankowe Zoo to propozycja dla dzieci w wieku 4-10 lat, które chciałyby spróbować swoich sił w szyciu i wyklejaniu kolorowego obrazka z tkanin o różnej fakturze.
Warsztaty Gałgankowe Zoo odbędą się 24 kwietnia 2013 r.(środa) w godz. 17:00-18.30 w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.
W trakcie zajęć w łatwy i przystępny sposób wyjaśnimy dzieciom w wieku 4-10 lat takie pojęcia jak: fastryga, obrębianie, patchwork (technika polega na zszywaniu małych kawałków materiału o podobnych kształtach w większą całość, tworząc nowy wzór).
Warsztat poprowadzi Katarzyna Pawlikowska - grafik, ilustrator, plastyk, prowadziła zajęcia artystyczne z dziećmi w szkole Marii Montessori w Londynie. Od czterech lat zajmuje się głównie ilustratorstwem oraz grafiką projektową. Współpracuje z wieloma muzykami oraz instytucjami kulturalnymi na terenie Szczecina.

OFFilm: Maximum Tolerated Dose
W każdy wtorek o godz. 18 Stowarzyszenie OFFicyna zaprasza do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na projekcje filmów, o których warto rozmawiać. Tym razem widzowie zobaczą film Karola Orzechowskiego "Maximum Tolerated Dose” (2012). To pierwszy pełnometrażowy dokument mieszkającego w Kanadzie niezależnego filmowca i fotografa polskiego pochodzenia. Film przedstawia problem testów przeprowadzanych na zwierzętach. Po filmie odbędzie się spotkanie z aktywistami Basty – Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.

Szczeciński Inkubator Kultury poleca:
JOANNA PAWŁOWICZ ZAPRASZA DO SZCZECIŃSKIEGO OGRODU SZTUKI
„Ma-uri – tam, gdzie otwiera się niebo” to trzecia pozycja z serii „Pasje życia” przygotowanej przez szczecińskie wydawnictwo Freja. Cykl poświęcony jest znanym i cenionym mieszkańcom naszego miasta. Tym razem Joanna Pawlowicz rozmawia z Ryszardem Biskupskim. Zapraszamy na promocję książki.
Wydarzenie Szczeciński Ogród Sztuki – wiosna odbędzie się 21 kwietnia 2013 r. (niedziela) o godzinie 17.00 w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie (plac Żołnierza 2).

W ramach wydarzenia znalazły się takie punkty w programie jak:
- spotkanie z bohaterem książki Ryszardem Biskupskim
- występ chóru CONCERTINO – pieśni etniczne różnych narodów
- fragmenty książki przeczyta aktorka Teatru Współczesnego Ewy Sobiech
- pokaz tańców polinezyjskich – Ma-uri i hula
- wystawa zdjęć z Nowej Zelandii Piotra Witkowskiego
- recital Hanny Hozer (śpiew) i Mirosławy Białas (fortepian) – arie i pieśni francuskie.

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE:
KONSULTACJE W INKUBATORZE:
Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza na bezpłatne konsultacje z zakresu pozyskiwania funduszy zewnętrznych. W trakcie spotkania sprawdzimy Twój wniosek pod względem formalnym, rozwiejemy wątpliwości, pomożemy zrozumieć nowomowę projektową. W ofercie Inkubatora dostępne są również spotkania z prawnikiem i księgową.
Terminy konsultacji będą ustalane indywidualnie.
Szczegóły i formularz: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/news/konsultacje-w-inkubatorze-kultury/

ZORGANIZUJ WYSTAWĘ, WARSZTATY LUB KONCERT W INKUBATORZE
W siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury istnieje możliwość wynajęcia dwóch sal konferencyjno-szkoleniowych z przestronnym holem oraz sali kinowej. Do dyspozycji organizacji pozarządowych (jak i osób prywatnych) są trzy pokoje gościnne (dwuosobowe).

Sala kominkowa i tarasowa
Sala kominkowa przystosowana jest do organizacji szkoleń, spotkań okolicznościowych, wernisaży czy konferencji prasowych. W pomieszczeniu zamontowany jest system wystawienniczy. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z tarasu. Sala ma powierzchnię 40 m² (bez tarasu). Na przeciwko sali kominkowej znajduje się sala o tej samej powierzchni (sala tarasowa).
Sala kinowa
W sali kinowej znajduje się system nagłaśniający, projektor, odtwarzacz DVD oraz nowoczesny ekran. W pomieszczeniu znajduje się 70 miejsc.
Część hotelowa
W Szczecińskim Inkubatorze Kultury istnieje możliwość wynajęcia dwóch dwuosobowych pokoi gościnnych. Oferta jest głównie skierowana do organizacji pozarządowych, które mogą wynająć pokoje po preferencyjnych cenach.
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/oferta/cennik/

POINFORMUJ NAS
Organizujesz ciekawe wydarzenie kulturalne? Prześlij do nas informację prasową, link do wydarzenia, a my z chęcią zamieścimy informację na stronie Inkubatora lub na naszym oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Facebook.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do inkubatorowego newslettera.
Informacje prosimy o przesyłanie do Emilii Wolf na adres e-mail: ewolf@mediadizajn.pl

Kontakt:
Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin,
tel.: 91 424 04 64,
fax: 91 421 02 04
e-mail: biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
Biuro Inkubatora czynne jest od poniedziałku do piątku
godz. 8.00 – 18.00

Serdecznie zapraszamy
Zespół Inkubatora


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2013/04/19, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2013/04/19 13:17:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2013/04/19 13:17:22 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2013/04/19 13:16:28 nowa pozycja