przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Obowiązki organizacji pozarządowych-PIT-y "pracownicze" do końca stycznia


Organizacja pozarządowa zatrudniająca pracowników lub współpracowników ma w styczniu ważne obowiązki związane z deklaracjami PIT. Wysyła je do Urzędu Skarbowego. Sprawdź, czy coś ci nie umknęło!

Roczne deklaracje PIT. NGO robi je dla pracowników i dla US

Organizacja pozarządowa (płatnik) zatrudniająca pracowników (na etat) albo współpracowników (na umowę zlecenie, umowę o dzieło) przez cały rok, na bieżąco odprowadza do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych z pracownikami i współpracownikami.

Po zakończeniu roku NGO sporządza deklaracje PIT zawierające informacje o odprowadzonych do Urzędu Skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Najczęściej są to:
• PIT-4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych
• PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych
• PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wysłać PIT? NGO zatrudnia WIĘCEJ niż 5 osób

W przypadku zatrudniania przez organizację pozarządową powyżej 5 osób (liczą się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło), deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO wysyłane są wyłącznie przez internet (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).

Deklarację PIT przez internet organizacja może wysłać poprzez:
• używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
• system e-deklaracje.gov.pl
• Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę).

Do wysyłania deklaracji PIT przez internet konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł. O wysłanie PIT-ów przez internet można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Koszty mogą okazać się mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.

Termin złożenia zbiorczych deklaracji PIT (PIT-4R, PIT-8AR) przez internet mija 31 stycznia 2018 r.

Na wysłanie do Urzędu Skarbowego przez internet deklaracji PIT-11 organizacja pozarządowa (płatnik) ma jeszcze miesiąc (termin mija 28 lutego 2018 r.).

Jak wysłać PIT? NGO zatrudnia NIE WIĘCEJ niż 5 osób

W przypadku zatrudniania przez NGO nie więcej niż 5 osób (liczą się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO może wysłać:
• w WERSJI PAPIEROWEJ lub
• w wersji elektronicznej (jak w przypadku organizacji zatrudniającej więcej niż 5 osób).

Organizacja zatrudniająca nie więcej niż 5 osób ma więc wybór (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).

Termin złożenia deklaracji PIT w wersji papierowej, zarówno zbiorczych (PIT-4R, PIT-8AR), jak i indywidualnych (np. PIT-11) mija 31 stycznia 2018 r.

O obowiązkach związanych z pracownikami - dział ZATRUDNIANIE w poradnik.ngo.pl

O podatku dochodowym od osób fizycznych - dział PODATKI-PDOF w poradnik.ngo.pl

W styczniu pamiętaj też o zmienionej kwocie minimalnej stawki godzinowej:
Umowy-zlecenie 2018. Minimalna stawka godzinowa wyższa o 70 gr.

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

źródło: poradnik.ngo.pl


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2018/01/18, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2018/01/18 09:29:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2018/01/18 09:29:03 nowa pozycja