przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Czeski miesiąc raz jeszcze


Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki zaprasza na kolejną akcję w ramach:

CZESKI MIESIĄC

26.11
. - Świnoujście

godz. 18.00

Jazz klubu CENTRALA Świnoujście, ul. Armii Krajowej 3

Zapraszamy na pokaz niezwykłej czeskiej komedii pt. „Nikt nic nie wie” - to właśnie z tym filmem związane jest powiedzenie „czeski film”, określające sytuację, w której nie wiadomo o co chodzi. Czeska komedia wszechczasów z 1947 roku , o czeskim ruchu oporu mimo woli .

Dwaj przyjaciele: Martin Plechatý i Petr Nový na co dzień obsługują jedną z linii tramwajowych w okupowanej Pradze. Pewnego dnia z gazet dowiadują się, że ich sąsiad jest poszukiwany jako wróg III Rzeszy. Gdy w jego mieszkaniu oprócz atrakcyjnej sąsiadki zastają martwego SA-mana (a przynajmniej tak się im wydaje) ich i tak nie łatwe w tych czasach życie, komplikuje się jeszcze bardziej. Trzeba jakoś pozbyć się ciała...

godz. 20.00

Literacki i muzyczny kabaret p.t.SIEDEM PRZYPADKÓW BATY na podstawie 1. rozdziału „Ani kroku bez Baty” BESTSELLERU Mariusza Szczygła Gottland (po polsku) w wykonaniu studentow i absolwentow Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu - Czechy.
Ubarwione piosenkami legend czeskiej muzyki pop Karela Gotta i Heleny Vondrackovej  śpiewanymi na żywo w jezyku czeskim.

27.11. - Szczecin

godz.18.00

Czeskie Andrzejki - klub PIVARIA na ul. Lelewela 8

Literacki i muzyczny kabaret p.t.SIEDEM PRZYPADKÓW BATY na podstawie 1. rozdziału „Ani kroku bez Baty” BESTSELLERU Mariusza Szczygła Gottland (po polsku) w wykonaniu studentow i absolwentow Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu - Czechy.
Ubarwione piosenkami legend czeskiej muzyki pop Karela Gotta i Heleny Vondrackovej śpiewanymi na żywo w jezyku czeskim.
Teksty czyta: Daniela Krautschneider, Doubravka Krautschneider, Jan Habernal.
Na instrumentach gra: Daniela Krautschneider, Jan Habernal.
Efekty specjalne i prezentacja rysunków: Jakub Huška.
Wybór tekstu i reżyseria: Doubravka Krautschneider.

P.S. Po zakończeniu spektaklu (trwa nieco ponad godzinę) będzie nieformalna zabawa przy gitarze i „nocnych Czechów i Polaków rozmowach”.

Książka dziennikarza Gazety Wyborczej Mariusza Szczygieła poświęcona Czechom pojawiła się w Polsce w 2006 roku i zawiera jeszcze starsze reportaże np. o rodzinie Batów, przedwojennej aktorce Lidzie Barowej, architektowi największego pomnika Stalina na świecie, piosenkarkzach muzyki popularnej Vondraczkowej,Kubiszowej i Neckarzowi. Tytuł odnosi się do największej gwiazdy tego kraju-piosenkarza Karola Gotta. Nazwa Gottland oznacza też Ziemię Bożą,

Kiedy książka w 2007 roku wchodziła na czeski rynek, właściciel muzeum Karola Gotta nawet oskarzył autora o złamanie prawa, bo książkę nazywał tak samo, jak nazywa się właśnie muzeum znanego piosenkarza. Oskarżenie pomogło w nagłośnieniu książki i stała się ona już przedmiotem dwóch odczytów scenicznych oraz dwóch spektakli teatralnych. Gottland zdobył liczne nagrody, stał się prawdziwym bestsellerem dla czytelników środkowejEuropy. Nasz pomysł realizację polską wersji czeskiego „Czytania z Gottlandu” (premiera czeska w Ołomuńcu, luty 2008) zapadł w momencie, kiedy tytuł zdobył Europejską Nagrodę Literacką (grudzień 2009). Premiera polska spektaklu odbyła się w czerwcu 2010 w Szczecinie.

Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki.

Artist & artProducers Association

sttpro@wp.pl

www.Film.Szczecin.pl

 


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2010/11/23, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Katarzyna Bukowska, dnia: 2010/12/06 10:34:26
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Bukowska 2010/12/06 10:34:26 modyfikacja wartości
Katarzyna Bukowska 2010/11/23 14:48:29 nowa pozycja