przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin z 2013 r.

Zarządzenie nr 528/13 w sprawie ustalenia zasad wydawania przez Gminę Miasto Szczecin upoważnień i realizacji wniosków dotyczących zawierania umów najmu lokali stanowiących zasób towarzystw budownictwa społecznego a pozostających w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin.

Data podpisania: 2013/12/06

Data wejścia w życie: 2013/12/06


ZARZĄDZENIE NR 528/13
PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
z dnia 6 grudnia 2013 r.


w sprawie ustalenia zasad wydawania przez Gminę Miasto Szczecin upoważnień i realizacji wniosków dotyczących zawierania umów najmu lokali stanowiących zasób towarzystw budownictwa społecznego a pozostających w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, poz. 645) w związku z § 42 Uchwały Nr XVIII/507/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r., poz. 1310, poz. 1311, poz. 2553) zarządzam, co następuje:

§ 1. Ilekroć w Zarządzeniu jest mowa o:

1) dysponencie- należy przez to rozumieć Gminę Miasto Szczecin, w imieniu której działa Dyrektor jednostki budżetowej pn. "Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych" w Szczecinie.
2) właścicielu- należy przez to rozumieć Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. lub Towarzystwo Budownictwa Społecznego „ Prawobrzeże” Spółka z o.o.,
3) lokalu z zasobu właściciela- należy przez to rozumieć lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu właściciela,
4) lokalu z zasobu dysponenta - należy przez to rozumieć lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu dysponenta,
5) uchwale - należy przez to rozumieć uchwałę regulującą zasady wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin,
6) mieszkaniu wspomaganym – należy przez to rozumieć lokal o odpowiednim układzie funkcjonalnym i odpowiednim standardzie technicznym wraz z dodatkowym wyposażeniem technicznym, przygotowujący osoby w nim przebywające pod opieką specjalistów - do prowadzenia samodzielnego życia, zastępujący pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę lub zapewniający warunki do samodzielnego funkcjonowania w środowisku w integracji ze społecznością lokalną ,
7) przepisach właściciela – należy przez to rozumieć uchwały jego organów w sprawie zasad gospodarowania lokalami mieszkalnymi stanowiącymi zasób właściciela oraz ustawę z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2013 r., poz. 255)
8) dochód – należy przez to rozumieć dochód, o którym mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2013 r, poz.966 z późniejszymi zmianami).

§ 2. 1. Dysponent, z zastrzeżeniem ust. 2, może wydać właścicielowi upoważnienie do zawarcia umowy najmu z osobą, która spełnia niżej wymienione warunki :
1) w uchwale – w przypadku zawarcia umowy najmu lokalu wolnego pod względem faktycznym i prawnym w sytuacjach określonych w przepisach właściciela dotyczących zasad gospodarowania lokalami mieszkalnymi stanowiącymi jego zasób własny,
2) w przepisach właściciela dotyczących zasad gospodarowania lokalami mieszkalnymi stanowiącymi jego zasób własny.
2. Dysponent nie wydaje upoważnienia do zawarcia umowy najmu w przypadkach:
1) regulacji stanu prawnego lokalu,
2) wskazania lokalu zamiennego,
3) zamiany lokali,
4) powiększania przedmiotu najmu.
 

§ 3. 1. Realizacja przez dysponenta wniosków osób ubiegających się o zamianę lokalu na lokal z jego zasobu, które zwolnią lokal należący do zasobu właściciela będący w jego dyspozycji, odbywa się według kolejności wynikającej z daty złożenia wniosku do dysponenta.
2. Dysponent po uzyskaniu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej dotyczącej zamiany lokalu ze swojego zasobu, może wydać więcej niż jedno upoważnienie do zawarcia umów najmu lokali z zasobu właściciela lub dokonać zamiany dwóch lokali na jeden.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadkach:
1) realizacji przez dysponenta we współpracy z właścicielem programów mieszkaniowych związanych z pozyskiwaniem lokali w wyniku zamiany „z urzędu” w związku z poprawą warunków mieszkaniowych najemców,
2) zamian lokali dokonywanych przez dysponenta, należących do zasobu właściciela.
4. W sytuacji zamiany lokali należących do zasobu właściciela, na dokonanie zamiany wymagana jest zgoda właściciela. Zgoda właściciela na dokonanie zamiany wyrażona wcześniej niż w okresie 6 miesięcy przed datą wydania upoważnienia, wymaga aktualizacji.

§ 4. W budynkach mieszkalnych właściciela w których lokale mieszkalne są w dyspozycji dysponenta ustala się następujące zasady zasiedlania :
1) Dysponent przystępuje do ogłoszenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego zasób mieszkaniowy właściciela w dacie umożliwiającej jego przeprowadzenie przy zachowaniu warunku 30 dniowego terminu zasiedlenia lokali od daty ich zgłoszenia przez właściciela jako wolnych .
2) Kompletne wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobów właściciela wraz deklaracją o wysokości dochodów gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz z oświadczeniem o zgodzie na gromadzenie, przetwarzanie i publikowanie danych osobowych należy składać u dysponenta. Termin przyjmowania wniosków określa się na 30 dni od daty ogłoszenia naboru wniosków .
3) Złożone wnioski podlegają analizie i ocenie z zastosowaniem systemu kwalifikacji punktowej warunków zamieszkiwania na zasadach określonych w uchwale.
4) Dysponent sporządza, w terminie 30 dni od daty upływu terminu składania wniosków o których mowa w pkt 2, wykaz wnioskodawców spełniających warunki do wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu właściciela, które wynikają z wewnętrznych uregulowań prawnych obowiązujących dla tego zasobu.
5) Wykaz osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu z zasobu właściciela wraz z informacją o terminie składania uwag i zastrzeżeń podawany jest do publicznej wiadomości na okres 14 dni poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w siedzibie dysponenta oraz na stronach internetowych.
6) Sporządzony wykaz, o którym mowa w pkt 5, obejmuje wszystkich wnioskodawców spełniających warunki do wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu właściciela. Ilość osób ujęta w wykazie nie jest uzależniona od liczby wolnych lokali mieszkalnych przeznaczonych do zasiedlenia w dacie sporządzenia wykazu.
7) Wykaz, o którym mowa w pkt 6, sporządzany jest w kolejności alfabetycznej.
8) W terminie 14 dni od daty podania do publicznej wiadomości wykazu osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu z zasobu właściciela, wnioskodawca ma prawo do zapoznania się z naliczoną punktacją i zgłoszenia uwag i zastrzeżeń.
9) Dysponent rozpatruje złożone uwagi i zastrzeżenia w terminie 14 dni liczonych od daty ich wpływu.
10) Po rozpatrzeniu złożonych uwag i zastrzeżeń, w terminie 14 dni dysponent ogłasza ostateczny wykaz osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu z zasobu właściciela. Kolejność osób umieszczonych w wykazie wynika z ilości uzyskanych punktów. W przypadku uzyskania tej samej ilości punktów o kolejności umieszczenia w wykazie decyduje losowanie.
11) Dysponent wydaje upoważnienia do zawarcia umowy najmu na lokal mieszkalny na podstawie danych zawartych we wniosku, o którym mowa w pkt 1 wraz z deklaracją o wysokości dochodów gospodarstwa domowego wnioskodawcy z trzech miesięcy poprzedzających wydanie upoważnienia do zawarcia umowy najmu, z uwzględnieniem przepisów właściciela.
12) W przypadku orzeczenia rozwodu (separacji) małżonków umieszczonych na wykazie, o którym mowa w pkt 10, lokal mieszkalny wskazywany jest jednemu z byłych małżonków, pod warunkiem, że drugi z nich złoży oświadczenie o rezygnacji z prawa do lokalu.
13) Osoby objęte wykazem, o którym mowa w pkt 10, zachowują prawo do ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobów właściciela do daty zakończenia przez dysponenta kolejnego naboru chętnych do zawarcia umowy najmu lokalu z zasobu właściciela. Warunkiem zawarcia umowy najmu jest wydanie upoważnienia przez dysponenta przed datą zakończenia kolejnego naboru wniosków.
14) Kolejny wykaz sporządza nie rzadziej niż co 3 lata, chyba że dotychczasowy wykaz został zrealizowany.

§ 5. 1. Przygotowany na podstawie niniejszego zarządzenia, pierwszy wykaz wnioskodawców spełniających warunki do wynajmu lokali mieszkalnych z zasobu właściciela zostanie sporządzony spośród wnioskodawców, którzy złożyli wnioski do dysponenta w ramach naboru na lokale mieszkalne z zasobu towarzystw budownictwa społecznego w 2012 r. i nie zostali umieszczeni w wykazie z dnia 19 lipca 2013 r.
2. Realizacja wykazu z dnia 19 lipca 2013 r. następuje zgodnie z niniejszym zarządzeniem z wyłączeniem § 4 pkt 7, 8 i 9 po zrealizowaniu wykazu osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1.

§ 6. W przypadku braku wniosków osób, o których mowa w § 3 ust. 1 zarządzenia, realizacji podlegają wnioski osób objętych ostatecznym wykazem o którym mowa w § 4 pkt 10.

§ 7. Osoba, która w związku z realizacją wniosku o zawarcie umowy najmu, dwukrotnie odmówiła zasiedlenia lokalu zostaje skreślona z listy oczekujących.

§ 8. 1. Lokal, który nie został przyjęty do zasiedlenia przez trzy osoby może być zasiedlony na innych zasadach niż określone w § 4.
2. Pierwszeństwo w ubieganiu się o zawarcie umowy najmu lokalu, o którym mowa w ust.1, przysługuje pozostałym osobom ujętym w wykazie, o którym mowa w § 4 pkt 10, na poniższych zasadach:
1) dane lokalu będą umieszczone w gablotach oraz na stronach internetowych dysponenta na okres 14 dni. Jednocześnie do osób, o których mowa wyżej, zostanie wysłane powiadomienie na skrzynkę poczty elektronicznej, w formie sms lub listownie o możliwości zawarcia umowy na wybrany lokal,
2) osoby zainteresowane składają pisemną ofertę w terminie 21 dni od daty otrzymania powiadomienia,
3) spośród złożonych ofert wybrana zostanie oferta osoby umieszczonej na wykazie pod najwyższą pozycją.
3. W sytuacji braku ofert, w przypadku o którym mowa w ust. 2, ogłoszony zostanie publiczny nieograniczony nabór ofert o zawarcie umowy najmu lokalu. Ocena złożonych ofert będzie przeprowadzona z zastosowaniem systemu kwalifikacji punktowej, na zasadach określonych w uchwale. Spośród złożonych ofert wybrana będzie oferta osoby z najwyższą punktacją, a w przypadku równej ilości punktów decyduje losowanie.

§ 9. W przypadku realizacji programów mieszkaniowych właściciela realizowanych we współpracy z dysponentem, kolejność realizacji wniosków odbywa się według zasad określonych w tych programach.

§ 10. Wykonanie Zarządzenia powierza się Dyrektorowi jednostki budżetowej pn. "Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych" w Szczecinie.

§ 11. Traci moc Zarządzenie Nr 405/12 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 3 września 2012 r. w sprawie ustalenia zasad zawierania umów najmu lokali stanowiących zasób Towarzystw Budownictwa Społecznego, a pozostających w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin.

§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.





 



udostępnił:
WGN
wytworzono:
2013/12/16
odpowiedzialny/a:
Krzysztof Gajewski
wprowadził/a:
Edward Różycki
dnia:
2013/12/16 14:15:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edward Różycki 2013/12/16 14:15:02 nowa pozycja
Edward Różycki 2013/12/16 14:14:24 nowa pozycja