przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin z 2016 r.

Zarządzenie nr 315/16 w sprawie zasad postępowania dotyczących nabycia masy spadkowej przez Gminę Miasto

Data podpisania: 2016/08/01

Data wejścia w życie: 2016/08/01


ZARZĄDZENIE NR 315/16
PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
z dnia 1 sierpnia 2016 r.


w sprawie zasad postępowania dotyczących nabycia masy spadkowej przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa.


Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) w związku z art. 935, art. 1023 i art. 1051ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, poz. 585), zarządzam, co następuje:
 

§ 1. 1. Ustala się zasady postępowania w sprawach związanych z nabyciem masy spadkowej przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa, w tym dokonywania czynności mających na celu objęcie majątku spadkowego oraz podział kompetencji w tym zakresie pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Szczecin.

2
. Koordynacja spraw związanych z nabyciem masy spadkowej przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa, prowadzona jest przez Wydział Księgowości Urzędu Miasta Szczecin, zwany dalej Koordynatorem ds. spadków i obejmuje w szczególności zadania z zakresu:
1) podejmowania działań związanych z przejęciem spadku i zlecaniem jego zabezpieczenia;
2) prowadzenia rejestru spraw związanych z nabyciem majątku spadkowego;
3) prowadzenia korespondencji z sądami oraz właściwymi komornikami sądowymi;
4) prowadzenia korespondencji z wierzycielami spadkodawcy i innymi podmiotami;
5) przygotowywania informacji na temat znanych składników masy spadkowej (czynnej i biernej);
6) przejęcia aktywów pieniężnych oraz realizacji spłaty długów spadkowych.

3. Dokumenty dotyczące nabycia masy spadkowej przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa przekazywane są do Biura Prawnego Urzędu Miasta Szczecin celem:
1) podejmowania czynności w toku postępowań sądowych o stwierdzenie nabycia spadku, w których Gmina Miasto Szczecin albo Skarb Państwa występuje w charakterze uczestnika albo wnioskodawcy;
2) występowania do sądów z wnioskiem o sporządzenie spisu inwentarza majątku spadkowego, niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia o nabyciu spadku.

§ 2. 1. Składniki rzeczowe majątku ruchomego, które Gmina Miasto Szczecin nabyła w drodze dziedziczenia mogą być przedmiotem:
1) sprzedaży w trybie aukcji, jeżeli ich wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych);
2) sprzedaży w trybie przetargu publicznego, jeżeli ich wartość przekracza kwotę 10.000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych);
3) sprzedaży w trybie publicznego zaproszenia do rokowań w przypadku ruchomości, o których mowa w § 21 ust. 1 Załącznika nr 1 do Zarządzenia;
4) sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania na rzecz instytucji kultury w przypadku ruchomości posiadających wartość naukową, artystyczną lub historyczną.

2
. Składniki majątku ruchomego, które nie zostały sprzedane lub nieodpłatnie przekazane w sposób określony w ust.1 podlegają likwidacji zgodnie z trybem określonym w Załączniku nr 1 do Zarządzenia.
3. Oszacowania wartości składników majątku ruchomego dokonuje podmiot sporządzający spis inwentarza, a w uzasadnionych przypadkach rzeczoznawca majątkowy powołany na wniosek Koordynatora ds. padków.
4. Szczegółowy tryb sprzedaży składników majątku ruchomego, o których mowa w ust. 1 określa Załącznik nr 1 do Zarządzenia.
5. Składniki majątku ruchomego, nabyte przez Gminę Miasto Szczecin zakwalifikowane o sprzedaży zgodnie z § 5 ust. 4 pkt 3 lit. a, b, e, dysponent majątku Urzędu Miasta Szczecin wprowadza niezwłocznie do ewidencji majątkowej Urzędu i przekazuje do Wydziału Egzekucji Administracyjnej Urzędu Miasta Szczecin.

§ 3. 1. Czynności związane z objęciem i zagospodarowaniem nabytych przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa w drodze spadku nieruchomości, prowadzone są w przypadku praw do lokali oraz praw do nieruchomości gruntowych zabudowanych przez Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości, natomiast w przypadku praw do nieruchomości gruntowych niezabudowanych przez Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecin.
2. W przypadku wskazania jako sposób zagospodarowania nieruchomości sprzedaży w trybie przetargu, czynności związane z przygotowaniem lokali do zbycia podejmuje Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości, natomiast związane z przygotowaniem nieruchomości gruntowych do zbycia oraz polegające na organizacji i przeprowadzeniu przetargu na zbycie lokali, budynków i nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 obejmują w szczególności:
1) zabezpieczenie przez właściwego zarządcę nieruchomości stanowiących przedmiot spadku,
2) ewidencjonowanie i planowanie wykorzystania nieruchomości,
3) przygotowywanie i przekazywanie właściwemu zarządcy niezbędnej dokumentacji nieruchomości
w celu tymczasowego zarządzania nieruchomością.

§ 4.
Środki w budżecie Miasta Szczecin na pokrycie kosztów dotyczących realizacji postępowań związanych z nabyciem masy spadkowej przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa zabezpiecza:
1) Koordynator ds. spadków, w szczególności w zakresie:
a) opłat sądowych i komorniczych,
b) opłat czynszowych,
c) opłat za media itp.,
d) kosztów związanych z wynagrodzeniem za tymczasowe zarządzanie nabytymi w drodze spadku nieruchomościami, do momentu podjęcia decyzji o sposobie ich zagospodarowania,
e) zasądzonych spłat długów spadkowych,
f) kosztów związanych ze sprzedażą ruchomości.
2) Dysponenci majątku Urzędu Miasta Szczecin w zakresie środków na pokrycie kosztów wynikających w szczególności z zagospodarowania mienia ruchomego, jego zabezpieczenia, transportu oraz magazynowania.

§ 5. 1. W celu przeprowadzenia czynności związanych z zagospodarowaniem składników majątku nabytych przez Gminę Miasto Szczecin albo Skarb Państwa w wyniku spadkobrania, ustala się następujący skład Komisji: Przewodniczący Komisji:
1) Dorota Pudło-Żylińska Wydział Księgowości Urzędu Miasta Szczecin; Za- ca Przewodniczącego Komisji:
2) Maria Latkowska Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecin;
Członkowie Komisji:
3) Żaneta Konczalska Wydział Księgowości Urzędu Miasta Szczecin;
4) Emilia Przeworska Wydział Księgowości Urzędu Miasta Szczecin;
5) Anna Potok Wydział Księgowości Urzędu Miasta Szczecin;
6) Teresa Okoń Biuro Obsługi Urzędu Miasta Szczecin;
7) Urszula Żyłowska Biuro Obsługi Urzędu Miasta Szczecin;
8) Monika Jasianek Wydział Egzekucji Administracyjnej Urzędu Miasta Szczecin;
9) Sandra Szkałuba Wydział Egzekucji Administracyjnej Urzędu Miasta Szczecin;
10) Monika Bernat Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin;
11) Anna Michalak Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin;
12) Jolanta Bocian Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości Urzędu Miasta Szczecin;
13) Grzegorz Jamrozik Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości Urzędu Miasta Szczecin;
14) Dorota Mikulska-Baltrukiewicz Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecin;
14) Hanna Dembińska Wydział Informatyki Urzędu Miasta Szczecin;
15) Agnieszka Schulz Wydział Informatyki Urzędu Miasta Szczecin;
16) Dorota Binek-Jaskólska Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych;
17) Krzysztof Litwiński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

2.
Komisja , o której mowa w ust. 1 podejmuje czynności w składzie co najmniej w czteroosobowym. Skład Komisji ustala każdorazowo Przewodniczący Komisji, a w przypadku jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego Komisji. Wzór dokumentu dotyczącego wyznaczenia członków Komisji stanowi Załącznik nr 2 do Zarządzenia. Komisja działa każdorazowo z udziałem Przewodniczącego Komisji, a w przypadku jego nieobecności Zastępcy Przewodniczącego Komisji.

3.
W uzasadnionych przypadkach w pracach Komisji może dodatkowo uczestniczyć w charakterze eksperta inny niż wymieniony w ust. 1 pracownik jednostki organizacyjnej Urzędu Miasta Szczecin.

4.
Do zadań Komisji, w szczególności należy:
1) zabezpieczanie składników majątku ruchomego, wymienionych w spisie/wykazie inwentarza, poprzez ich: opakowanie, zaplombowanie, sfotografowanie i szczegółowe opisanie;
2) przekazywanie majątku ruchomego dysponentom majątku Urzędu Miasta Szczecin celem wprowadzenia do ewidencji majątkowej Urzędu, protokołem zdawczo-odbiorczym, którego wzór stanowi Załącznik nr 3 do Zarządzenia wraz z kompletną dokumentacją;
3) zakwalifikowanie składników majątku ruchomego, nabytych przez Gminę Miasto Szczecin do:
a) sprzedaży w trybie aukcji lub przetargu publicznego,
b) sprzedaży za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów prowadzących działalność
gospodarczą, w tym sprzedaż komisową,
c) wykorzystania przez jednostki organizacyjne Urzędu Miasta Szczecin na realizację zadań własnych,
d) nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostek Gminy Miasto Szczecin i jednostek nie podlegających Gminie Miasto Szczecin z wyłączeniem instytucji kultury,
e) sprzedaży lub przekazania na rzecz instytucji kultury składników majątku ruchomego posiadających wartość naukową, artystyczną lub historyczną,
f) likwidacji.

§ 6.
Z czynności, o których mowa w § 5 ust. 4 Zarządzenia, Komisja sporządza protokół, którego wzór stanowi Załącznik nr 4 do Zarządzenia.

§ 7
. Zobowiązuję dyrektorów wydziałów i kierowników biur Urzędu Miasta Szczecin do:
1) prowadzenia ewidencji majątku ruchomego nabytego przez Gminę Miasto Szczecin w wyniku spadkobrania zgodnie z obowiązującymi zasadami, wynikającymi z Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości oraz Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie administrowania majątkiem Urzędu Miasta Szczecin;
2) podejmowania działań i współpracy z Koordynatorem ds. spadków według ustalonej właściwości rzeczowej, wynikającej z Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Szczecin, stanowiącego Załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie Regulaminu Organizacyjnego;
3) przekazywania informacji do Koordynatora ds. spadków o stanie realizacji czynności związanych z przejęciem nabytego spadku.

§ 8. Nadzór nad realizacją Zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta.

§ 9. Traci moc Zarządzenie Nr 385/13 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 6 września 2013 r. w sprawie powołania zespołu ds. nabywania spadków przez Gminę Miasto Szczecin lub Skarb Państwa (zm. Zarządzenie Nr 506/13 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 22 listopada 2013 r., Zarządzenie Nr 344/14 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 21 sierpnia 2014 r., Zarządzenie Nr 420/14 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 28 października 2014 r.).

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 

Prezydent Miasta
Piotr Krzystek
 


Załączniki:

  • 315/16 (.pdf, 498 KB)
    udostępnił:
    Wydział Księgowości
    wytworzono:
    2016/08/01
    odpowiedzialny/a:
    Dorota Pudło-Żylińska
    wprowadził/a:
    Aleksandra Zakrzewska
    dnia:
    2016/08/09 14:24:30
udostępnił:
Wydział Księgowości
wytworzono:
2016/08/01
odpowiedzialny/a:
Dorota Pudło-Żylińska
wprowadził/a:
Ewa Rogalińska
dnia:
2016/08/16 12:07:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Rogalińska 2016/08/16 12:07:02 publikacja zarządzenia
Ewa Rogalińska 2016/08/16 12:05:15 publikacja zarządzenia
Ewa Rogalińska 2016/08/16 12:03:19 publikacja zarządzenia
Aleksandra Zakrzewska 2016/08/09 14:22:58 publikacja zarządzenia