Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. drona kontrolującego jakość powietrza
Numer: 1014Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2024/12/04
Szanowny Panie Prezydencie, Straż Miejska dokonuje kontroli jakości powietrza w okolicach kominów nieruchomości, co do których zachodzi podejrzenie, że spalane są w nich substancje, które nie są dopuszczone do użytkowania jako opał.
W związku z powyższym proszę o informacje:
- Ile dronów posiadających możliwość kontroli jakości powietrza posiada Gmina Miasto Szczecin? W użytkowaniu jakich podmiotów znajdują się te drony?
- Ile kontroli z użyciem takiego drona dokonano w poszczególnych miesiącach bieżącego i zeszłego roku?
- Ilu właścicieli nieruchomości zostało ukaranych w poszczególnych miesiącach bieżącego i zeszłego roku? W jakiej wysokości wymierzana jest kara? Czy SM odstępuje także od ukarania i popezestaje na pouczeniu?
- W jaki sposób strażnicy dokonują oceny, czy jakość materiału używanego do opalania nieruchomości jest właściwa? Czy dokonywane jest to w oparciu o udział w dymie określonych substancji? Jakie to substancje? I jakie wartości decydują o interwencji?
- Czy korzystanie z drona odbywa się co do zasady przez całą dobę?
- Ile przeciętnie trwa dojazd do miejsca, które zostaje zgłoszone przez mieszkańców, jako takie, w którym emisja dymu jest dokuczliwa?
- Czy w sytuacji permanentnego, niezgodnego z prawem, wykorzystywana ogrodów działkowych jako miejsc zamieszkania, zamknięcia obszaru ogrodów na klucz i braku możliwości wejścia przez osoby postronne, oraz braku chyba ostatecznych rozwiązań z jednej strony zachęcających, z drugiej zaś wymuszających respektowanie prawa przez mieszkających nielegalnie zimą "działkowców", czy w takiej sytuacji kontrola ma szansę na jej przeprowadzenie? Ile takich kontroli na ogrodach przeprowadzono?
-
Jako że dopiero w styczniu 2028 roku mają zacząć obowiązywać - zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową (Uchwała Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego nr XXXV/540/18 z dnia 26 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw) przepisy regulujące funkcjonowanie instalacji (w szczególności kotłów kominków lub pieców), które wydzielają ciepło poprzez bezpośrednie przenoszenie ciepła, to wydaje się, że do tego czasu pomieszczenia ogrzewane w taki sposób nie mają, poza normami jakości paliwa, żadnych regulacji. Jako że nie spotkałem się do tej pory ani sam osobiście, ani z relacji innych osób czy też mediów z altaną na terenie ogrodu działkowego, który miałby zainstalowane centralne ogrzewanie, można przyjąć, że te użytkowane całorocznie - a jest ich zapewne na terenie miasta kilka tysięcy (na samej Wyspie Puckiej ma podobno na działkach mieszkać ok. 4 tysięcy osób - tak mówili przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej) altany nie są poddane obecnie tym regulacjom "antykopciuchowym" wynikającym wprost z uchwały sejmiku. Czy zatem i w jakiej ostatecznie liczbie w poszczególnych miesiącach 2024 roku Straż Miejska w Szczecinie (lub inny organ kontrolujący - jeśli tak, to jaki?) prowadziła kontrole w zakresie dotyczącym stosowania paliw dopuszczonych do stosowania? Czy też była to jedynie kontrola następcza w stosunku do wykonanej wcześniej kontroli z zastosowaniem drona?
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/12/04
- odpowiedzialny/a:
- Marzena Arciszewska
- wprowadził/a:
- Marzena Arciszewska
- dnia:
- 2024/12/04 13:25:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2024/12/04 13:25:42 | Nowa pozycja |
Marzena Arciszewska | 2024/12/04 13:16:21 | Nowa pozycja |