przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. poważnego uszkodzenia należącego do Miasta przepustu na Bukowej - Pomorzany / Górki Ustowskie

Numer: 1266
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2025/04/24

Szanowny Panie Prezydencie!
Rzeka Bukowa w swoim kilometrażu 3+200 przecina nasyp dawnego toru nieczynnej bocznicy kolejowej do elektrowni „Pomorzany” (wiodącej śladem funkcjonującej wcześniej kolejowej linii wąskotorowej Casekow-Penkun-Oder). Bukowa przecina w tym miejscu korpus nasypu kolejowego znajdujący się na działce gruntowej nr 1/7 obr. 1068 (nr EGiB 326201_1.1068.1/7) dzięki zamontowanemu w tym miejscu przepustowi okularowemu o średnicy 2x1000 mm. Sama działka 1/7 jest obecnie własnością Gminy Miasto Szczecin, a pozostałością po dawnej funkcji jest geodezyjne oznaczenie użytku jako Tk – tereny kolejowe. Przeprowadzające wody płynące pod dawną infrastrukturą kolejową urządzenie należy do właściciela infrastruktury i jego utrzymanie leży w gestii właściciela infrastruktury (per analogiam – ustawa o drogach publicznych art. 20 pkt 4 w związku z art. 4 pkt 12), a w tym przypadku, kiedy właściwie trudno mówić o jakiejkolwiek infrastrukturze, do właściciela gruntu, czyli do Gminy Miasta Szczecin. Warte zauważenia jest również to, że od strony zachodniej nasypu zlokalizowana jest nieoznakowana droga gruntowa stanowiąca dojazd do ogrodów działkowych. Również pod tą drogą przebiega wspomniany przepust. Łączna długość przepustu wynosi ok. 26,0-26,5 m.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Mieszkańców wynika, że w sytuacji większego przepływu w cieku dochodzi do zatapiania przepustu i pracy jego pod ciśnieniem. Generowana przy okazji utrudnionego przepływu cofka doprowadza też często do kompletnego zalania mostku znajdującego się ok. 40 m w górę cieku w taki sposób, że nie jest możliwy przejazd i przejście przez niego. Woda występuje z koryta, choć dno cieku położone jest na rzędnej ok. 3,70 m npm, zaś górna krawędź skarpy to w tym miejscu ok. 5,50 m npm. Warto wspomnieć, że sytuacja taka towarzyszy już względnie niewielkim opadom deszczu rzędu 20-30 mm w ciągu kilku godzin, czyli kiedy odpowiedź zlewni też nie powoduje stromej fali wezbraniowej wynikającej z gwałtownego wzrostu przepływu.
Z dokonanej podczas inspekcji w dniu 22 kwietnia 2025 r. obserwacji wynika, że przekrój, zwłaszcza prawego przepustu sprawia wrażenie wyraźnie zmniejszonego przez zamulenie. Nawet przy niewielkim przepływie, jak obecnie – kwiecień 2025 r., przepust nie zapewnia swobodnego przepływu.
Podczas oględzin od strony korony nasypu stwierdzono również znaczne uszkodzenie korpusu nasypu w taki sposób, że posadowione na koronie nasypu tory kolejowe nie są w tym miejscu podtrzymywane przez konstrukcję samego nasypu, a na długości ok. 2-3 metrów wiszą nad wolną przestrzenią, która sięga w dół aż do poziomu dna cieku. Według pomiaru dokonanego w narzędziu Geoportal rzędna korony nasypu wynosi ok. 9,20 m, zatem wyrwa liczona do dna cieku ma głębokość ok. 5,5 metra. Z brzegów wyrwy można dostrzec kompletnie zniszczony przepust, nadmiernie zamulone koryto cieku wypełnione odpadami, m.in oponami, oraz, będący konsekwencją tego stanu rzeczy, turbulentny przepływ Bukowej. Wydaje się, że ta sytuacja doprowadziła w sposób bezpośredni do zaburzenia przepływu w przepuście.
Z kolei z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że konstrukcja przepustu nie była poddana ani okresowym przeglądom, ani też wskutek ich braku, a zatem wobec braku informacji o początkach uszkodzenia, jakimkolwiek pracom zabezpieczającym czy remontowym. W konsekwencji mogło dojść do infiltracji wody poza konstrukcję przepustu prowadzącą do wymywania kruszywa, a następnie do powstawania wypełnianych okresową wodą kawern. Ten proces, trwający zapewne przez dłuższy czas, doprowadził do poważnego uszkodzenia nasypu, co też częściowo może skutkować naruszeniem jego stabilności prowadzącej do wzrostu prawdopodobieństwa z jednej strony niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osób postronnych, ale też w obliczu typowych dla ciepłego półrocza gwałtownych opadów – do zwiększenia ryzyka powstawania podtopień od strony górnej wody.
W związku z powyższym prosimy o informacje:

  1. Czy Gmina Miasto Szczecin prowadzi w odniesieniu do wskazanego obiektu budowlanego książkę obiektu budowlanego?
  2. Czy wskazany obiekt budowlany poddany był kontroli zgodnie z art. 62 ustawy prawo budowlane? Prosimy o podanie dat trzech ostatnich kontroli rocznych obiektu.
  3. Czy Gmina Miasto Szczecin przed otrzymaniem niniejszego zapytania była w posiadaniu wiedzy z zakresu wskazanego uszkodzenia nasypu i przepustu? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, prosimy o informację, od kiedy ta wiedza była w posiadaniu GMS?
  4. Kiedy uszkodzenia zostaną poddane naprawie? Jaki Pan Prezydent przewiduje zakres prac w związku ze wskazanym uszkodzeniem infrastruktury?

Współrzędne geograficzne przepustu (PUWG): X 623905.34 Y 201774.49
W załączeniu zdjęcia:
2 zdjęcia zewnętrzne przepustu - od strony górnej wody
2 zdjęcia zalanego po opadach w lutym tego roku mostku znajdującego się ok. 40 m w górę od opisywanego przepustu
1 zdjęcie wyrwy w korpusie nasypu - u góry widoczne zawieszone dawne tory kolejowe, na dole zdjęcia woda z odpadami znajdującymi się na dnie
 


zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2025/04/24
odpowiedzialny/a:
Marzena Arciszewska
wprowadził/a:
Marzena Arciszewska
dnia:
2025/04/24 14:19:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2025/04/24 14:19:50 Nowa pozycja