Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. możliwości lokalizacji nowych przystanków (m.in. Krzywoustego / Bogusława) w celu likwidacji niezachowania odległości międzyprzystankowych wskazanych w akcie prawa miejscowego
Numer: 649Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/09/17
Szanowny Panie Prezydencie,
26 maja 2014 r. podjęto Uchwałę Rady Miasta Szczecin w sprawie przyjęcia "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Szczecin na lata 2014-2025". Jako że w drugiej połowie 2024 roku znajdujemy się przy końcu okresu przyjętej perspektywy czasowej pora na weryfikację przyjętych założeń i konfrontacji ich z rzeczywistością. W dokumencie wielokrotnie zwraca się uwagę na odległości międzyprzystankowe:
1. "strefa I - centralna śródmiejska - zalecana odległość dojścia do przystanków <300 m" (s. 66; przy czym w tekście błędnie podano ">300 m", co podlega łatwej weryfikacji wobec zapisów w drugim wierszu tabeli wskazującym na przedział "300-500 m")
2. "sieć komunikacyjna zostanie zagęszczona, co w połączeniu z nowymi przystankami pozwoli zmniejszyć odległości między nimi do co najwyżej 600 m w terenie zurbanizowanym" (s. 101)
3. "skrócenie średniej odległości dojścia poprzez: - zagęszczenie sieci komunikacyjnej; - wprowadzenie dodatkowych przystanków, by odległości międzyprzystankowe na obszarze zurbanizowanym nie przekraczały 400-600 m" (s. 102)
4. "Maksymalny czas dojścia do przystanku nie powinien przekraczać czasu 12 minut. Odstępy między przystankami komunikacji miejskiej nie powinny zaś przekraczać 600 m (optimum na poziomie 300-400 m) na obszarze zurbanizowanym, poza strefą zurbanizowaną odległość ta powinna zamykać się w 1000 m" (s. 120)
Ponadto w rozpoczynających się dzisiaj konsultacjach zmian w strefie parkowania jako motto przyjęto hasło:
"Zrównoważona mobilność miejska rozumiana jest jako łączenie, uzupełnianie się i usprawnianie przemieszczania się: pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem i trolejbusem, pociągiem podmiejskim i dalekobieżnym, po mieście i jego bezpośrednim otoczeniu (obszar funkcjonalny). Tak rozumiana mobilność daje szansę na ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska oraz zużycia paliw kopalnych".
Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl, skąd pochodzi powyższy cytat, motto to znajduje swoją kontynuację w następującym zdaniu: "Transport publiczny to ważny czynnik miastotwórczy, mający bardzo duży wpływ na jego społeczno-gospodarczą atrakcyjność".
Tyle teoria.
W praktyce weźmy na tapet następujący przypadek:
autobus nr 75, strefa śródmiejska, odległości międzyprzystankowe:
1. kierunek Dworzec Główny:
a. Turzyn Dworzec - pl. Kościuszki: 595 m
b1. Plac Kościuszki - Brama Portowa (przystanek zwykły - autobusowo-tramwajowy): 805 m
b2. Plac Kościuszki - Brama Portowa (przystanek aktualny - na czas remontu pat): 998 m
c1 Brama Portowa (przystanek zwykły - autobusowo-tramwajowy) - Wyszyńskiego: 730 m
c2 Brama Portowa (przystanek aktualny - na czas remontu pat) - Wyszyńskiego: 540 m
2. kierunek Osiedle Zawadzkiego:
a. Wyszyńskiego - Brama Portowa: 640 m
b. Brama Portowa - Plac Zwycięstwa: 440 m
c. Plac Zwycięstwa - Krzywoustego: 490 m
d. Krzywoustego - Plac Kościuszki: 230 m
e. Plac Kościuszki - Turzyn Dworzec: 625 m
Poza odległościami międzyprzystankowymi dla kierunku Osiedle Zawadzkiego od Bramy Portowej do Placu Kościuszki wytyczne z dokumentu strategicznego nie są praktycznie zachowane.
Podobnie wygląda sytuacja dla tramwaju linii nr 7 i 9, gdzie dla kierunku odpowiednio Turkusowa i Potulicka odległość między przystankiem Plac Kościuszki a Brama Portowa wynosi 995 m. zaś w odwrotną stronę: Brama Portowa - Plac Zwycięstwa 440 m i Plac Zwycięstwa - Plac Kościuszki 670 m.
Taka sytuacja obniża atrakcyjność transportu publicznego powodując nieakceptowalne dla pasażerów, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku i z dysfunkcjami układu ruchu, wydłużenie czasu dojścia.
Ponadto w styczniu roku 2016 składałem zapytanie odnośnie możliwości rozwiązania przedstawionej powyżej niekorzystnej sytuacji choćby poprzez realizację przystanku (wtedy pytałem o tzw przystanek wiedeński) na ul. Krzywoustego przy skrzyżowaniu z ul. Księcia Bogusława X. Odpisano, że "zasadne jest przywrócenie przystanków tramwajowych w rejon ul. Bogusława, jednakże wymaga to przeprowadzenia szczegółowej analizy" oraz jednocześnie, że "analizy zmian, o których mowa powyżej [m.in. wspomniana dotycząca przystanku przy skrzyżowaniu ul. Krzywoustego / Bogusława - md] zostaną wykonane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w możliwie najszybszym terminie".
W związku z powyższym - proszę o udzielenie informacji:
1. czy po stwierdzeniu zasadności przywrócenia przystanków w rejonie ul. Bogusława podjęto JAKIEKOLWIEK kroki w tym zakresie?
2. kiedy powyższy przystanek zostanie utworzony?
3. jakie są wyniki analizy zagadnienia polegającego na lokalizacji przystanku we wskazanym miejscu? Proszę o przekazanie tej analizy ewentualnie "podlinkowanie" jej w zasobach internetowych.
4. czy na czas remontu płyty przystankowej pat, na Bramie Portowej nie można by otworzyć dla autobusu 75 przystanku Plac Zwycięstwa 10741?
5. czy dla autobusu 75 (kierunek Dworzec Główny) można by zlokalizować przystanek w okolicach skrzyżowania z ul. Bolesława Śmiałego?
6. czy dla autobusu 75 na odcinku między przystankami Brama Portowa i Wyszyńskiego (w obu kierunkach) można by zorganizować przystanek - wstępnie rzecz ujmując w okolicach kładki pieszej nad ul. Wyszyńskiego w taki sposób, by umożliwić dotarcie z jednej strony do Akademii Sztuki, pl. Orła Białego oraz katedry św. Jakuba, zaś z drugiej do PUM i Książnicy Pomorskiej, że wymienię tylko najistotniejsze w tym rejonie cele podróży? Nadmienię, że nie po to pozbawia się możliwości wjazdu transportu indywidualnego na pl. Orła Białego, żeby był pusty, ale żeby za pomocą transportu zbiorowego można mieć do niego swobodny dostęp. Warto tutaj też nadmienić, że z powodu znacznego nachylenia terenu na tym odcinku ul. Wyszyńskiego (ok. 4,0-4,5%) podejście, zwłaszcza dla osób starszych, może radykalnie podnosić uciążliwość dojścia pieszego w tym rejonie.
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/09/17
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Peryt
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2024/09/17 08:49:00
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2024/09/17 08:49:00 | Nowa pozycja |