Wyjaśnienia treści SIWZ
Zestaw pytań numer 1
Szczecin, 19.12.2018 r.
Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu
Nasz znak:BZP-S.271.191.7.2018.KSD
Znak sprawy: BZP/136/18
Dotyczy postępowania na: „Wykonanie robót budowlanych pn. „Termorenowacja Szkoły Podstawowej Nr 63 oraz przebudowa instalacji sanitarnej (c.o.,wod-kan.) i elektrycznej (odgromowej, oświetlenia elewacji); Szczecin ul. Grodzka 23, dz. nr 39/1 obręb 1037" w ramach programu: „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Gminy Miasto Szczecin”.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1986), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
Czy Zamawiający potwierdza wykonanie nowej izolacji i pokrycia dachu w 1 etapie.
Odpowiedź 1
Izolacja termiczna i pokrycie dachów zostało zrealizowane w poprzednich latach i nie jest objęte przedmiotem zamówienia.
Pytanie 2
Czy Zamawiający potwierdza że niżej wymienione roboty są przedmiotem niniejszego postępowania:
2.1 Wymiana i poszerzenie pasa podrynnowego.
2.2 Odwodnienie logii w części mieszkalnej.
2.3 zabezpieczenie zasilania urządzeń elektrycznych na dachu - brak rysunku określającego jakie to są urządzenia ile i gdzie są zlokalizowane.
Odpowiedź 2
Zamawiający potwierdza, że odwodnienie logii w części mieszkalnej, poszerzenie pasa podrynnowego oraz zabezpieczenie zasilania istniejących urządzeń elektrycznych na dachu wchodzi w zakres zamówienia. Nie projektuje się nowego zasilania urządzeń. Nie projektuje się nowych urządzeń.
Pytanie 3
Brak w opisie do PW Architektura ocieplenia stropów w piwnicy jest na rysunku. PW-A_05-rzut parteru/suteryn, rzut piwnic.
Odpowiedź 3
Docieplenie stropów w piwnicy należy wykonać wg. rysunków (patrz rys. PW/A/05 z 04.2018r. Rzut parteru/sutereny, rzut piwnicy).
Pytanie 4
Brak wykazu pomieszczeń w których ma być wymiana posadzek.
Odpowiedź 4
Wymianę posadzek należy wykonać wg rysunków (patrz rys. PW/A/05 z 04.2018r. Rzut parteru/sutereny, rzut piwnicy). Projekt termorenowacji nie obejmuje zestawienia pomieszczeń.
Pytanie 5
Jak należy traktować zapis na rys. rzutach PW-A_05-rzut parteru/suteryn, rzut piwnic "miejscowa wymiana glazury” tzn ile, brak możliwości dopasowania nowej glazury do już wbudowanej – w jaki sposób wykonawca ma te prace obmierzyć i wycenić?, prosimy o podanie danych.
Odpowiedź 5
Ściany i posadzki po wykonanych robotach objętych przedmiotowym zamówieniem należy doprowadzić do stanu pierwotnego, przy wykorzystaniu materiałów o właściwościach takich samych lub zbliżonych do istniejących (kolorystyka zbliżona do istniejącej). Naprawy posadzek i ścian należy wykonać lokalnie w obrębie przebić/ zniszczeń;.
Uwaga! Terakota musi mieć odpowiednią (wymaganą zgodnie z aktualnymi przepisami) klasę antypoślizgową dla danego rodzaju pomieszczenia.
W razie konieczności napraw w większym zakresie np. wymiana glazury całej ściany w obrębie której wykonywano prace, Zamawiający zleci roboty uzupełniające.
Pytanie 6
W opisie PW architektury pkt 5.4 jest mowa o przełożeniu inst. gazowej na zewnątrz budynku:
„5.4. Instalacja gazowa
Budynek jest wyposażony w wewnętrzną instalację gazową, która ulega częściowej przebudowie. Istniejąca instalacja gazowa zostanie przeniesiona na zewnątrz na elewację budynku i ukryta w warstwie styropianu. Szczegóły w tomie II-Instalacje sanitarne”
Brak jest szczegółów dotyczących instalacji gazowej w dokumentacji branży sanitarnej. Czy wchodzi w zakres oferty, jeżeli tak to prosimy o uzupełnienie w proj. sanitarnym umożliwiającym wycenę.
Odpowiedź 6
Instalacja gazowa nie jest przedmiotem zamówienia.
Pytanie 7
W opisie do PW architektury w pkt.5.6. jest mowa o montażu nagrzewnic elektrycznych nad drzwiami wejściowymi 3 szt wg projektu sanitarnego. natomiast w PW inst. sanitarnych brak jakiejkolwiek informacji na ten temat, w projekcie elektrycznym natomiast brak jest również inst. zasilającej przedmiotowe nagrzewnice. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji oraz podanie parametrów technicznych nagrzewnic.
Odpowiedź 7
Nagrzewnice wodne w sali gimnastycznej - zostały opisane na rysunku instalacji sanitarnych (patrz rys. PW/IS/04 Projektu Wykonawczego branża instalacje sanitarne, opracowanie 04.2018r.)
Pytanie 8
Brak w dokumentacji projektowej danych dotyczących drenażu-brak możliwości dokonania przedmiaru i wyceny.
Odpowiedź 8
Drenaż jest opisany na przekroju - ułożenie rury drenarskiej fi 80mm i podłączenie do istniejącej instalacji deszczowej na działce inwestora. Długość należy określić z rzutu zagospodarowania terenu (patrz rys. PW/IS/01 Projektu wykonawczego z 04.2018r.)
Ponadto opis wykonania drenażu zawiera pkt. 5.5. Opisu technicznego w Projekcie Wykonawczym z 04.2018r. (branża architektura):
„5.5. Drenaż opaskowy
W trakcie odkopywania piwnic w poziomie fundamentów budynku w odległości około 50cm od ściany układać przewód drenażowy w otulinie z geowłókniny w miejsce istniejącego. Przewód podłączyć do istniejących w terenie studni kanalizacji deszczowej. Opaskę zaznaczono na planie sytuacyjnym”
Pytanie 9
W opisie do PW architektury jest mowa o demontażu i ponownym montażu kamer zewnętrznych - 20 szt. Brak rys określającego ich lokalizacje.
Odpowiedź 9
Instalację monitoringu należy wykonać zgodnie z załączonym do SIWZ projektem pt. „Instalacja monitoringu zewnętrznego z rejestratorem cyfrowym wraz z wewnętrzną instalacją światłowodu w Szkole Podstawowej nr 63 w Szczecinie” opracowanym w czerwcu 2018r. przez Atelier XXI Pracownia Architektoniczna Krzysztof Kalert.
Pytanie 10
Zgodnie z treścią rozdziału III, ustęp 1, punkt 3, litera a Ogłoszenia: „Przez „robotę budowlaną” należy rozumieć: budowę, przebudowę lub remont (w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 poz. 1202 z późn. zm.) obiektu kubaturowego w zakresie co najmniej branży ogólnobudowlanej, sanitarnej i elektrycznej wraz z zagospodarowaniem terenu.”
Zgodnie z dokumentacją techniczną udostępnioną przez Zamawiającego - Projekt wykonawczy w branży architektoniczno-budowlanej: 4. ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI NR 39/1 – bez zmian 4.1. Plan sytuacyjny; Na przedmiotowych działkach nie projektuje się zmiany zagospodarowania terenu. W pkt 4.1. wymienione są natomiast następujące prace: odkopanie budynku w obrysie ścian fundamentowych i piwnic i wykonanie izolacji pionowych i poziomych – komentarz Wykonawcy: element branży budowlanej i jednocześnie związany z planowanym dociepleniem przegród zew. poniżej poziomu terenu, remont istniejących przykanalików kanalizacji deszczowej – komentarz Wykonawcy: branża sanitarna, wymiana drenażu opaskowego – komentarz Wykonawcy: branża sanitarna / budowlana, odtworzenie terenu zielonego i opaski betonowej – komentarz Wykonawcy: element branży budowlanej i jednocześnie związany z planowanym dociepleniem przegród zew. poniżej poziomu terenu, remont murów, schodów zewnętrznych oraz studni doświetlających – komentarz Wykonawcy: branża budowlana, roboty towarzyszące, rampę dla osób niepełnosprawnych – komentarz Wykonawcy: branża budowlana, roboty towarzyszące.
W związku z powyższymi zapisami i ewidentnym brakiem w zakresie niniejszego zamówienia elementów w zakresie zagospodarowania terenu, proszę o wykreślenie z treści rozdziału III, ustęp 1, punkt 3, litera a Ogłoszenia fragmentu: „wraz z zagospodarowaniem terenu”, ponieważ może on powodować wiele nieporozumień na etapie weryfikacji doświadczenia Wykonawcy. Ponadto celem projektu jest termomodernizacja obiektu, a żądanie przez Zamawiającego doświadczenia niezgodnego z tematyką projektu jest bezzasadne.
Propozycja nowego zapisu:
„Przez „robotę budowlaną” należy rozumieć: budowę, przebudowę lub remont (w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 poz. 1202 z późn. zm.) obiektu kubaturowego w zakresie co najmniej branży ogólnobudowlanej, sanitarnej i elektrycznej.”
Odpowiedź 10
Zamawiający dokonuje zmiany treści rozdziału V, pkt 2 ppkt 1 lit a siwz.
Zapis o treści:
„ a) wykonał należycie w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej jedną robotę budowlaną o wartości nie mniejszej niż 500 000,00 zł brutto.
Przez „robotę budowlaną” należy rozumieć: budowę, przebudowę lub remont (w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 poz. 1202 z późn. zm.) obiektu kubaturowego w zakresie co najmniej branży ogólnobudowlanej, sanitarnej i elektrycznej wraz z zagospodarowaniem terenu.”
Otrzymuje brzmienie:
„ a) wykonał należycie w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej jedną robotę budowlaną o wartości nie mniejszej niż 500 000,00 zł brutto.
Przez „robotę budowlaną” należy rozumieć: budowę, przebudowę lub remont (w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 poz. 1202 z późn. zm.) obiektu kubaturowego w zakresie co najmniej branży ogólnobudowlanej, sanitarnej i elektrycznej.”
Zamawiający dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji.
Pytanie 11
Czy część wysoka D budynku zawiera części mieszkalne przeznaczone na stały pobyt ludzi?
Odpowiedź 11
Tak, w części wschodniej kompleksu budynków Szkoły Podstawowej nr 63 znajdują się lokale mieszkalne.
Pytanie 12
Czy Zamawiający dopuszcza dokonanie wizji lokalnej w obiekcie w dniu 12.12.2018r?
Odpowiedź 12
Zamawiający nie planuje przeprowadzenia wizji lokalnej w obiekcie.
Pytanie 13
Czy Zamawiający dysponuje przedmiarami robót dla poszczególnej z branż?
Odpowiedź 13
Zamawiający nie dysponuje przedmiarami robót.
Pytanie 14
W związku z koniecznością dochowania pełnego profesjonalizmu poprzez dokonanie wizji lokalnej i pojawieniem się wątpliwości w zakresie technicznym proszę o rozpatrzenie przez Zamawiającego zmiany terminu złożenia ofert na dzień 21.12.2018r.
Odpowiedź 14
Termin złożenia ofert zostanie wydłużony przez Zamawiającego o niezbędną ilość dni.
Zamawiający dokona stosownej modyfikacji w tym zakresie.
Pytanie 15
Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie grzejników z podłączeniem bocznym, zamiast grzejników z podłączeniem dolnym środkowym?
Odpowiedź 15
Tak. Zamawiający dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji.
Pytanie 16
Czy zamawiający dopuszcza zastosowanie w instalacji c.o. rur ze stali łączonej przez zaprasowanie np. Geberit M-press zamiast rur aluplex?
Odpowiedź 16
Tak, należy wykonać instalacje c.o. z rur ze stali łączonej przez zaprasowanie np. Geberit M-press lub równoważnych.
Zamawiający dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji.
Pytanie 17
System zarządzania energią – czy koszty abonamentu związane z obsługą systemu poniesie wykonawca (przez okres trwania gwarancji), czy użytkownik?
Odpowiedź 17
Koszty abonamentu związane z obsługą systemu zarządzania energią będzie ponosił Użytkownik od momentu uruchomienia systemu.
Pytanie 18
Jakie są rzędne posadowienia fundamentów (szczególnie sala gimnastyczna), jakie są aktualne rzędne wokół budynku?
Odpowiedź 18
Aktualne rzędne wokół budynku znajdują się na mapie sytuacyjno -wysokościowej.
Pytanie 19
Czy zakres prac uwzględnia wykonanie nowych podejść wodnych pod urządzenia (łazienki, natryski, kuchnia wg. Projektu PW/IS/03a; 04a, 05a oraz wymianę pionów ciepłej wody?
Odpowiedź 19
Instalację ciepłej wody użytkowej należy wykonać zgodnie z rysunkami Projektu Wykonawczego (branża: instalacje sanitarne) z 04.2018r. (patrz rys. PW/IS/02, PW/IS/03, PW/IS/04, PW/IS/05). Tak, w zakresie jest wykonanie pionów i podejść wodnych pod urządzenia oraz rozprowadzenie instalacji od węzła cieplnego do poszczególnych pionów (dla wody ciepłej)
Pytanie 20
W dokumentacji brak pomp na rozdzielaczach c.o., czy wg tego zastosować należy tylko zawory odcinające?
Odpowiedź 20
Tak należy zastosować zawory odcinające.
Pytanie 21
W opisie do projektu jest wzmianka o instalacji gazowej, brak jest projektu, trasy instalacji gazowej, czy wobec tego instalacja gazowa wchodzi w zakres zadania?
Odpowiedź 21
Instalacja gazowa nie jest objęta przedmiotem zamówienia.
Pytanie 22
W projekcie branży elektrycznej dla ww. postępowania przetargowego, przyjęto oświetlenie zewnętrzne z oprawami sodowymi o mocy 150W. Sodowych źródeł światła nie stosuje się powszechnie od lat, jest torozwiązanie energochłonne i kosztowne w eksploatacji wymagające częstejwymiany "żarówek". Powszechnie stosowaną obecnie technologią są źródłaświatła LED. Użycie "sodówek" jest kuriozalne biorąc pod uwagę cel jaki zamawiający chcę osiągnąć, termomodernizacja ma przecież doprowadzić do zmniejszenia
energochłonności budynku SP63.
Sugerujemy zmianę zaprojektowanych opraw oświetleniowych na ledowe.
Odpowiedź 22
Należy zastosować oprawy ledowe o mocy min. 90W, 230V, oprawa aluminiowa, szyba pryzmatyczna, min. IP65.
Zamawiający dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji.
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2018/12/19
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Katarzyna Stachowicz
- dnia:
- 2018/12/19 09:08:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Stachowicz | 2018/12/19 09:08:42 | nowy zestaw pytań |